Bedene ihtiyaç duymayan beyin var mıdır?

creative01

Hectopat
Daha fazla  
Bu konuyu kafamda cok kurguladim. Gercekten evrende boyle canlilar olabilir mi?
Konuyu bir ornekle acayim.
Mesela dusunebilen bir organizma hayal edin ve bu organizmayi bizim gormemizin mumkun olmadigini.

Son düzenleme:
Bu konuyu kafamda cok kurguladim. Gercekten evrende boyle canlilar olabilir mi?
Konuyu bir ornekle acayim.
Mesela dusunebilen bir organizma hayal edin ve bu organizmayi bizim gormemizin mumkun olmadigini.

Sanmıyorum, düşündü diyelim e ne yapacak?
Beynimiz, "yürü" komutunu verdi ayaklar yürümeye başladı örneğin.
Peki bu canlı ne yapacak?
Olaylara tepki dahi veremez ki canlılığın şartlarından biri tepki/reaksiyon vermekti sanırım.
Filozof canlısı olabilir ama :D.

Sanmıyorum, düşündü diyelim e ne yapacak?
Beynimiz, "yürü" komutunu verdi ayaklar yürümeye başladı örneğin.
Peki bu canlı ne yapacak?
Olaylara tepki dahi veremez ki canlılığın şartlarından biri tepki/reaksiyon vermekti sanırım.
Filozof canlısı olabilir ama :D.

Bitkilerin verdiği reaksiyonları da dikkatli bakmadıktan sonra gözlemleyemiyoruz.

Beyin bir işlem merkezidir, dışarıdan enerjiye ve verilere ihtiyaç duyar. Verilmediği zaman zaten beyin yediğiniz etten hiçbir farkı yoktur. Çok fazla tutarsanız çürür ve mikroorganizmalar tarafından parçalanır. Çok felsefelik bir durumu yok.

Omurilik hasarı beyin ile gövde arasındaki iletişimi kesiyor. Temel biyoloji eğitimi aldığını varsayarak anlatacak olursam örneğin C4 seviyesi omurilik tam kesisi sonrasında birey bazı boyun hareketleri hariç hiçbir hareketi gerçekleştiremiyor. Ancak Vagus siniri C4'ün üstünden dallar alarak akciğer gibi organlara dallar veriyor. Ancak yine de sistemler tam olarak çalışamıyor.

Beynin neye ihtiyacı var? Oksijene ve besine. Oksijen ve besin solunum sistemi ve gastrointestinal sistem sayesinde sağlanıyor. Bunlar nasıl beyne gidiyor? Dolaşım sistemi ile. Gastrointestinal sistemden besini aldık, solunum sisteminden oksijeni aldık, dolaşım sistemi ile bunları beyne götürdük. Atıklarımızın atılması gerekiyor. Çünkü bütün bu organlar çalışırken atık maddeler ortaya çıkıyor. Bunun için boşaltım sisteminin bir nebze çalışıyor olması gerekiyor.

Yani eğer vücudumuzdan kastın kemik, kas, bağ doku ise evet, bunlar olmadan beyin çalışır. Ha olur da beyni vücuttan çıkarıp oksijeni, besini sağlayıp atıkları uzaklaştırırsan beyin çalışmaya devam edebilir. Ancak duyu organlarımız olmadan dışarıdan hiçbir şeyi algılayamayız.

Beyin bir işlem merkezidir, dışarıdan enerjiye ve verilere ihtiyaç duyar. Bunlar olmadığında zaten beyin yediğiniz etten hiçbir farkı yoktur.

Aslında beyin et gibi değil. Daha çok yağ doku ve su içeriyor.

Aslında beyin et gibi değil. Daha çok yağ dokusu ve su içeriyor.
Bir şeyi değiştirir mi? Temel olarak bilgisayardan farksız. Belli bir amacı, hayatı olan bir varlık olarak kendinizi özel hissedebilirsiniz ancak tek programlandığınız şey hayatta kalmaktır. Bütün bu çabanız hayatta kalabilmek veya hayatta kalabilme olayını daha az eforla gerçekleştirebilmek içindir. Gerisi de felsefenin sonsuz denizinde hiçbir kıyısı bulunmayan ortamdır.

Bir şeyi değiştirir mi? Temel olarak bilgisayardan farksız. Belli bir amacı, hayatı olan bir varlık olarak kendinizi özel hissedebilirsiniz ancak tek programlandığınız şey hayatta kalmaktır. Bütün bu çabanız hayatta kalabilmek veya hayatta kalabilme olayını daha az eforla gerçekleştirebilmek içindir.
Yazdığım o kadar şeyden ne anlayıp böyle bir cevap verdiğinizi anlayamadım.

Yağ doku ve su olması çok şeyi değiştirir. Et dediğiniz şey kas yapıdan oluşuyor, temel amacı hareketi sağlamak. Yağ ise sinir uzantılarının etrafını sarıp sinir iletiminin daha hızlı ve kayıpsız olmasını sağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı