Beyin Fırtınası

Alfakatano

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Technopat olarak bir beyin fırtınası yapalım. Herkes aklına gelen proje fikirlerini söylesin. İlk ben başlıyorum. MYH kullanılarak ulaşım sağlanması.

Technopat olarak bir beyin fırtınası yapalım. Herkes aklına gelen proje fikirlerini söylesin. İlk ben başlıyorum. MYH kullanılarak ulaşım sağlanması.
Not: çok teorik bir fikir ama olsun. Karanlık maddeden oluşmuş bir yıldızın etrafına onlarca uydu fırlatarak ısı elde etmek.

1-Güneş panellerini çatılara, balkonlara değil evin duvarlarındaki kiremitlere tek tek ayrı birimler olarak entegre edip her evin elektrik fatura harcamasını sıfır yapabilmek. Yani doğalgazlı kombilerin, güneş enerjili sıcak sulu sulu kollektör tesisatının, vb. ilk inşaatta teslim edilmesi gibi bu da yeni ev satın alanlara hazır olarak gelebilmelidir.

2- Duvarlara peltierli tuğlalar monte edip dış-iç sıcaklık farkıyla bunları kendi aralarında seri bağlayıp üretilen DC elektriği güneş panelli tuğlalarda olduğu gibi akü-inverterlerle ev elektriğine dönüştürebilme şeklinde faydalı bir ek güce dönüştürebilmektir.

Her iki projenin de şu anki bazı dezavantajları teknolojideki hızlı gelişmelerle (peltierlerin daha düşük sıcaklık farkında daha verimli elektrik üretmesi gibi) mutlaka aşılabilir, 2030-2035'lı yıllarda bu tür elektrik üretimlerini evlerde inşaattan hazır teslimat olarak görürsek hiç şaşırmamak lazım. Ancak şimdilik çok ütopik bir düşünce (proje) olarak kalmaktan öteye ne yazık ki gidemiyor. Kolay gelsin.

Deprem kapanı yapmak.
Deprem sırasında kolonlara bağlanan sensörler sayesinde ilk p dalgasının eşik değerinde bu kapan alarm çalacak, 4 kişilik aile hemen kapana girecek ve kapıyı kapatacak. Hasar emici koltuğa oturup kemer takılacak. Kapan bina çökse bile zarar görmeyen bir yapı. Dışı piezoelekrik üreten yapı ile çevrili, elekriğini binanın yükü ile üreten bir özelliğe sahip, aynı zamanda içi fosforlu malzeme ile kaplı. İçerisinde erzak, maske vs gerekli malzemeler mevcut. Deprem olduktan sonra arama kurtarmalara gerekli sinyaller gönderilir ve kurtarma ekiplerin kapanı bulup çıkarılması beklenir.

Aynı mantıkla deprem yatağı. Uyurken yıkıcı bi deprem olması ihtimaline karşı kolonlara bağlanan sensörlerce ilk şiddet eşiği geçince yattığınız yatağın sizi yatağın içine sokup etrafını kapatması. Yapılsa iyi satar.

Geri
Yukarı