Belçika GP tahminleriniz

Geçen sene aynı arabayla Daruvala'ya neredeyse 3 kat puan farkı attı Tsunoda. Daruvala'nın 12. olduğu sezonda aynı arabayla 3. oldu. Potansiyel konusunda hiç eksiği yok, süreklilik konusunda ne yapabileceğini de zamanla göreceğiz.
@kerb Daruvala, Tsunoda'dan iyi değil. Geçen sene mağlup oldu Daruvala. Lawson'u ben de daha yetenekli buluyorum ama seneye de Alpha Tauri koltuğunda Tsunoda kesin olarak olacak. İlk seneden göndermek doğru değil zaten. Tsunoda performansına vasat ancak geçen sene Kyvat ile aynı döneme göre şu an daha fazla puan toplamış durumda. Alpha Tauri'nin karşısında bu seneki kadar güçlü bir Ferrari yoktu geçen sene. Gerçi geçen sene de Aston Martin, Ferrari yoktu, bu sene ise tam tersi. 😂
Daruvala daha iyi demiyorum tabii ki de ama gerek sponsor bütçesiyle gerekte Marko dedemin yerli yersiz kararlarıyla o koltukta oturabileceğini düşünüyorum. Lawson daha önde bir öncelik.

Hamilton Beyimiz kendine tehdit gördüğü Russell'i şimdi aynı takımda yarışmayı hiç istemeyecektir.

Belçikayı yağmur vurunca zaten çekilmez bir pist oluyor.
Geçmiş olsun Norris'e.

Hangi sürücü kendisi için tehdit gördüğü kişiyle aynı takımda yarışmak istedi ki?
Russell için Hamilton bir tehdit değil. 😁

Hamilton'un tek derdi hep ben, hep ben. Bencil birisi olduğu için kendisine itaat edecek birini zaten ister. İstediği olmadığı zaman hemen somurtuyor.
Normalde Toto zaten şu zamanın en iyi patronu ve böyle cevheri kaybetmek istemeyecektir ama işte Hamiltonun mızmızlıklarına göz yumuyor. Bottas bile "Hamilton beni istiyor." dedikten sonra yapacak pek bir şey kalmıyor.

Russell için Hamilton bir tehdit değil. 😁
Russell'ın kaybedecek bir şeyi yok ki Hamilton onun için tehdit olsun. Kaybedecek unvanı olanlar başkalarını tehdit görür, hiçbir sürücü de kendi unvanlarını elinden alabilecek bir sürücüyle aynı takımda olmak istemez. Ayrıca Hamilton her sürücü için en büyük rakiptir şu anda. Hız olarak daha iyi olan Verstappen bile avantajlı arabasıyla sezonun yarısında net şekilde şampiyon olacağını gösteremedi Hamilton ve Mercedes'e karşı. Mental olarak da, sürüş olarak da Hamilton şu anda diğer tüm sürücüler için bir çıta, Verstappen de bu çıtayı aşmak için çabalıyor bu yıl.

Hamilton'un tek derdi hep ben, hep ben. Bencil birisi olduğu için kendisine itaat edecek birini zaten ister.
Her sürücü bencil. Niye başarılarını paylaşmak istesinler? Şu anda F1 tarihinin en büyük efsanesi dediğimiz kişinin Ferrari kariyerini ve bir oranda da yarış kariyerini bitiren şey Kimi Raikkönen ile yarışmak istememesi oldu. O dönemde Alonso ile birlikte Raikkönen büyük yetenekler olarak görülüyordu. Bunlardan biri Schumacher'in elinden şampiyonlukları aldı, diğeri de ona karşı yarattığı tehdit nedeniyle kariyerinin baltalanmasına neden oldu.

Alonso - Hamilton, Hamilton - Rosberg, Vettel - Webber, Ricciardo - Verstappen, Leclerc - Vettel gibi bir sürü örneği var yakın geçmişte. Bunların çoğunda genç sürücü ile tecrübeli olan arasında ya da takıma yeni gelen sürücüyle eski sürücü arasında olan çekişmeleri görüyoruz. Zamanında RBR Vettel - Webber mücadelesinde büyük sorunlar yaşadı, sonrasında Vettel - Ricciardo ve Ricciardo - Verstappen eşleşmelerinde hep sorundan kaçındı. Ferrari'de daha çok yakın zamanda 4 defa şampiyon olmuş adam, yeni gelen genç bir sürücü tarafından mental açıdan ne kadar hırpalanabildi gördük.

Kısacası her sürücü bu tür çekişmelerden kaçar, kendi takım arkadaşıyla değil de kaybettiği zaman daha az şey kaybetmek için başka takımlardaki sürücülere karşı yarışmak ister. Bilir ki aynı arabayla genç/yeni olan tarafından geçilirse kariyerinde büyük bir hasar alır.

Şu anda şampiyonluk iddiası olsa Alonso'ya da, Vettel'e de, şampiyonluk için yarışan Verstappen'e de, Hamilton'a da onun için tehdit olabilecek bir Russell ile aynı takımda yarışmasını söylesen sorun yaratır.

Normalde Toto zaten şu zamanın en iyi patronu ve böyle cevheri kaybetmek istemeyecektir ama işte Hamiltonun mızmızlıklarına göz yumuyor.
Mercedes'in sürücüsünü harcamama ve koruma tercihi var. Hamilton gibi bir sürücü takımlarına gittiğinde bile Rosberg'i Hamilton'a karşı ezdirmediler. Hamilton - Rosberg çekişmesinden dolayı takım içinde kabus gibi geçen 3 yıl yaşadılar. RBR de şu anda aynı şeyi yapıyor, şampiyon olabileceğini göstermiş sürücüsünü artık çekişmesiz bir ortamda tutuyor. Verstappen'e de Russell ile aynı takımda yarışmasını söylesen o da istemez, takım da bu çekişmenin sancılarını takım içinde yaşamak istemez.

Yani istediğinden mi bilmiyorum ama Senna ve Prost var.
Kötü örnek. İkisi de diğerine hayatı cehenneme çevirdi.

Son düzenleme:
Verstappen bile avantajlı arabasıyla sezonun yarısında net şekilde şampiyon olacağını gösteremedi Hamilton ve Mercedes'e karşı.
Bazı sorunlardan ile karşılaştı çünkü. Açık ara 1. götürdüğü(Azerbaycan) yarışta herkesin yarış esnasında başına gelebilecek bazı şeyleri yaşadı.
1 Azerbaycan( Lastik)
2 Britanya(Agresif ve yanlış dönüş)
3 Macaristan(Hasarlı araç)

Şans faktörü işin içine giriyor bu durumda.
Her spor dalında zaten şans vardır kısaca.

Bir de sorun yaşayan pilotları yazmışsın da gözüme Ricciardo çarptı. Bu sene kötü olmasının nedeni RedBull hikayesi mi?

Şans faktörü işin içine giriyor bu durumda.
Her spor dalında zaten şans vardır kısaca.
Şans, tecrübe, strateji... Ne dersen doğru, tek bir faktörle şampiyon olamazsın. Hepsinin ortalamasında en iyi olan takım/sürücü kazanır.

Bir de sorun yaşayan pilotları yazmışsın da gözüme Ricciardo çarptı. Bu sene kötü olmasının nedeni RedBull hikayesi mi?
McLaren'ın bu yılki aracının şasi dengesi çok başarılı değil. Ayrıca mekanik tutuş konusunda başarısız, önden kayma sorunu var. Ricciardo frene geç basıp viraj içinde burnu kontrol eden bir sürücü, Norris ise erken frenle gereken hıza düşüp burnu erken doğrultup gaza erken oturan sürücü. Araç adaptasyonu iyi olamadı sürüş tarzını değiştirmediği için, Monaco/Macaristan gibi mekanik tutuşun önemli olduğu pistlerde çok kötüydü.

Ricciardo ve Verstappen arasında hiçbir şekilde uyum olamaz çünkü iki sürücü de uyumlu değil baskın profilde. Farklı takımlardayken Ricciardo ve Norris çok iyi anlaşıyorken, bu yıl bu 2 sürücünün de baskın profili nedeniyle aralarında gerginlik var. Üstelik geçmişte yarış kazanmış bir sürücü olarak Ricciardo'nun ezici şekilde kaybediyor olması onun kariyeri için büyük sorun. Daha yarım sezondaki durum bu, bakalım 2 sezon sonundaki durumu görelim.

Sainz'ın uyumlu tavrına sahip olan sürücü sayısı çok az, Bottas da onlardan biri. Bu yüzden geçmişte Rosberg - Hamilton savaşına ev sahipliği yapmış bir takım olarak Mercedes takım içi çekişme istemiyor. Russell kadar hırslı ve yetenekli bir sürücünün takıma gelmesi demek, eskinin kariyerini baltalayarak bitirmesi ihtimalini getiriyor. Bu da savaş demek sürücüler için.

Geri
Yukarı