Ben kötü bir abi miyim?

Hayır kötü bir abi değilsin kardeşinin kötü bir hareketine karşı onu uyarmak için sert kullanmak istedin ama ona gerçekten zarar vermek istemezdin. Annenin bu olay için dediklerine de kafayı takma (Annenin dediklerini tamamen yok sayıp kulak asma demiyorum.) Normal bir süreçten geçtiğinin farkına var ve bir dahaki sefere nereye güç uygulayacağını tart ve öyle saldır.

Sende onların sözünü dinleme saygılı olma, sizin yaş farkıda var bayağı, bizim aramızda 2 yaş var konuşup çözüyoruz. Ama seninde onlara kuvvetini bir şekilde göstermen lazımki adamakıllı dursunlar.

Bu arada kavganın nasıl çıktığını sorabilir miyim? (özel değilse)
Hocam normalde bana sürekli laf atarlar işte arada çok nadir iyi geçiniriz normalde çok gerginiz zaten.Dedigim gibi kapıda argo ve el hareketi ardından bende yanlarına gidip babama söyleyeceğim dedim senin bilgisayarını telefonunu alacaklar dedim sonra odama gittim 1 dk sonra kapıdan içeri koç başı gibi girdi iman tahtama kafasını eğerek geliyordu koşarak eğer ben hamle yapmasaydım zaten bende kesin bir sorun olurdu çünki arkam cam ve camın mermerinin çıkıntısı var

Arkadaşlar merhaba paylaşacak hiç kimsem olmadığı için buraya ailevi sorunlarımı yazıyorum, rahatsız ettiğim için özür diliyorum ama özellikle abi olanların yazmasını istiyorum (tabii diğer üyelerde yazabilir). Bugün evde iki kardeşim ve ben yanlizdik (bir kardeşim 11 diğeri 5 yaşında) zaten 7 yaş farkımız olduğu için pek fazla geçinemiyoruz. Sadede geleyim bugün evde 3'umuz yanlizdik ve tabii çok geçmeden aramızda ilk önce sözlü kavga başladı(argo, laf sokma vs ama küfür değil). Ardından çalışmak için odama çekildiğimde ise ilk defa kapımı kapatmadım ve çalışmaya başladım. Aradan çok geçmeden 5 10 dakika sonra odanın önünden geçerken el hareketi ve argo sözler söyledi ve bende yeter deyip yanına gittim. Onu babama söyleyeceğimi ve telefonunu bilgisayarını alacağını söyledim. Ardindan çıldırdı ve üstüme gelmeye başladı ardından ben odadin dibine geçtim ve bana koç başı gibi gelmeye başladı sonra tabii bende kendimi savunmak için (filmlerde adamları etkisiz hale getirirler hani bir eli ile ağızlarını kapatıp diğeri ile karnını tutup yere otututlar) aynen o şekilde yaptım ama tabii daha yavaşı. Ardindan kardeşim hiç ağlamadığı bir şekilde ağlamaya başladı (sanki dişleri çekilmiş biçimde) yani hiç öyle ağlamamıştı. Nefes alamadığını sandım ilk başta ama sonra diş tedavi için bir plak takıyor meğerse o oynamış ve damağındaki plaka oynamış yerinden. Tabii benim o sırada elim ayağım titremeye başladı zaten sonra şu verdim salona oturttum konuştuk bir sıkıntı yok dedi sonra plak sallanıyor dedi bende korktum annem dışarıdan geldi ve ona bu olayı söylemek zorundaydım ve soyeldimde. Ardından tahmin ettiğim şeyler oldu bana patladı, işte zaten okumuyorsun (okuyorum ve liseye gidiyorum ailem bu konuda sert biraz geçen 1 zayıf getirdim çok çok berbat dediler) iste sana bir çocuk emanet edemeyecek miyim hiçbir işe yaramıyorsun sürekli yatıyorsun sana o kadar emek veriyorum sizin için gidip taze sebze alıyorum vs. ve ağlamaya başladı.
Ardından kendimi sorgulamaya başladım. Ben kötü biri miyim arkadaşlar kötü bir abi miyim?

Kardeşle şakalaşırken böyle kazalar olabilir ailenin böyle tepki vermesi normal kötü biri değilsin bende böyleyim arada kazalar olabilir dünyanın azarını işittim.

Arkadaşlar merhaba paylaşacak hiç kimsem olmadığı için buraya ailevi sorunlarımı yazıyorum, rahatsız ettiğim için özür diliyorum ama özellikle abi olanların yazmasını istiyorum (tabii diğer üyelerde yazabilir). Bugün evde iki kardeşim ve ben yanlizdik (bir kardeşim 11 diğeri 5 yaşında) zaten 7 yaş farkımız olduğu için pek fazla geçinemiyoruz. Sadede geleyim bugün evde 3'umuz yanlizdik ve tabii çok geçmeden aramızda ilk önce sözlü kavga başladı(argo, laf sokma vs ama küfür değil). Ardından çalışmak için odama çekildiğimde ise ilk defa kapımı kapatmadım ve çalışmaya başladım. Aradan çok geçmeden 5 10 dakika sonra odanın önünden geçerken el hareketi ve argo sözler söyledi ve bende yeter deyip yanına gittim. Onu babama söyleyeceğimi ve telefonunu bilgisayarını alacağını söyledim. Ardindan çıldırdı ve üstüme gelmeye başladı ardından ben odadin dibine geçtim ve bana koç başı gibi gelmeye başladı sonra tabii bende kendimi savunmak için (filmlerde adamları etkisiz hale getirirler hani bir eli ile ağızlarını kapatıp diğeri ile karnını tutup yere otututlar) aynen o şekilde yaptım ama tabii daha yavaşı. Ardindan kardeşim hiç ağlamadığı bir şekilde ağlamaya başladı (sanki dişleri çekilmiş biçimde) yani hiç öyle ağlamamıştı. Nefes alamadığını sandım ilk başta ama sonra diş tedavi için bir plak takıyor meğerse o oynamış ve damağındaki plaka oynamış yerinden. Tabii benim o sırada elim ayağım titremeye başladı zaten sonra şu verdim salona oturttum konuştuk bir sıkıntı yok dedi sonra plak sallanıyor dedi bende korktum annem dışarıdan geldi ve ona bu olayı söylemek zorundaydım ve soyeldimde. Ardından tahmin ettiğim şeyler oldu bana patladı, işte zaten okumuyorsun (okuyorum ve liseye gidiyorum ailem bu konuda sert biraz geçen 1 zayıf getirdim çok çok berbat dediler) iste sana bir çocuk emanet edemeyecek miyim hiçbir işe yaramıyorsun sürekli yatıyorsun sana o kadar emek veriyorum sizin için gidip taze sebze alıyorum vs. ve ağlamaya başladı.
Ardından kendimi sorgulamaya başladım. Ben kötü biri miyim arkadaşlar kötü bir abi miyim?
Hocam az bile yapmışsınız böyle kardeşlere 2-3 dayak atmak gerek ara sıra yoksa çok şımarık oluyorlar.

Çok iyi birisiniz hocam ebeveynlerinizden kaynaklı 1 zayıf için bir öğrenci aşağılanmamalı kesinlikle sanırım aynı yaştayız kesinlikle suç sizde değil kardeşinizin ağzındaki plakanın zarar göreceğini düşünmeniz çok zordu suç kardeşinizde siz çalışırken sizi kışkırtmış annenizin ağlaması da çok affedersiniz biraz abartı olmuş kesinlikle kendinizde suç düşünmeyin tamamen ebeveynlerinizle alakalı kardeşiniz ağladı diye anneniz ağlayarak sizi suçlamamalı.

Hocam benim de 2 kardeşim var biriyle 12 biriyle 15 yaş var dediğin şeyler yaşanıyor çok normal benimkilerde aşırı haddsiz umursamaz saygısız arada bende tekme tokat dövüyorum ama şiddet tabii iyi değil bazen pişmanlık duyuyorum ama genelde hakettikleri için çok umursamıyorum bir nebze bu şiddetler can yakmalar onlara ders oluyor tecrübe edinebiliyorlar tabii iyi bir şey değil savunmuyorum ama lazım olabiliyor. Annenin yaklaşımı bence yanlış olmuş benimkilerde ben bu tarz şeyler yaptığımda kızdı bana uyardı ama bu şekilde gurur kırıcı değil genel tecrübelerimden aldığım tek bir ders var bir küfür var söyliyemiyorum burada ama (sildir et) ;) en iyisi çünkü yapacak çok birçey yok kardeşlerle ve bu Türkiye'de ki aile düzeniyle.

Hiç moralini bozma kardeşim yola devam.

Çok iyi birisiniz hocam ebeveynlerinizden kaynaklı 1 zayıf için bir öğrenci aşağılanmamalı kesinlikle sanırım aynı yaştayız kesinlikle suç sizde değil kardeşinizin ağzındaki plakanın zarar göreceğini düşünmeniz çok zordu suç kardeşinizde siz çalışırken sizi kışkırtmış annenizin ağlaması da çok affedersiniz biraz abartı olmuş kesinlikle kendinizde suç düşünmeyin tamamen ebeveynlerinizle alakalı kardeşiniz ağladı diye anneniz ağlayarak sizi suçlamamalı.
Yok hocam basit bir plaka değil diş teli gibi bir şey ama tüm dişlerini sarıyor ve plastik şeffaf dişleri içinde kalıyor zaten baktık yapıştırıcısi çıkmış ve dişini çok acitmis ayrıca vidalar falanda var ondan korkmuştum

Benimle görüşlerini paylaşan bütün hocalarıma teşekkür ediyorum meseleyi halletik allhatna damakta bir sorun yokmuş sadece plak in yapıştıricisi çıkmış ve aile ile olan sorununda çözdüm gibi görünüyor geçti gitti ama gerçekten bugün çok değişik oldum. Tekrardan benim derdimi okuyup cevap yazan bütün hocalarıma teşekkürler :)

Geri
Yukarı