Ben Neden Düzgün İş Bulamıyorum?

Kaç yaşındasın, öğrenim durumun ne?

19 yaşındayım. Lise 2 terkim.

Bilmiyorum hobileriniz var mı fakat şayet varsa, YouTube kanalı oluşturmayı veya bir blog sayfası oluşturmayı düşünebilirsiniz hobilerinizle ilgili para kazanmanız uzun süre alabilir ama istediğiniz şartlarda çalışma imkanına sahip olursunuz.

Ailem Youtuberları salak olarak nitelendiriyor. Ve bu işi yapmamı istemiyorlar. Evde PC vardı onu da sattılar bu sebepten.

Son düzenleyen: Moderatör:
19 yaşındayım. Lise 2 terkim.

Ailem Youtuberları salak olarak nitelendiriyor. Ve bu işi yapmamı istemiyorlar. Evde PC vardı onu da sattılar bu sebepten.
Tek yapacağın, askere gidip ve gelmek. Sonrası askerlik isteyen yerlere gidip çalışmak. Kendi evine çıkmak.

Öncelikle liseyi bitirmelisin. Açıköğretim'e kayıt olabilirsin. Ardından askerliği aradan çıkar. Virüs meselesi bittikten, askerliğini yaptıktan ve diplomanı aldıktan sonra değişen düzene göre asgari ücretli bir iş bulabilirsin. Yalnız, bu kadar tecrübesizken uzun çalışmaktan korkma. Sonsuza dek uzun saatler çalışmazsın ama sana katacakları ufkunu açar.

Ailenin ve akrabalarının siniri okulu bıraktığın için. Bende Lise zamanında ayrıldım liseden. Her şey iyiyken bir anda kötü muamele görmeye başladım. Açıktan bitir bari liseyi en azından elinde diploman olsun.

Amcamın yanında çalıştım bundan bir süre önce. Bana 120 TL haftalık verdi. (Ayda 480 lira) çıktım hemen haftalığımı alınca. Bi internet kafeye iş görüşmesine gittim. 170 TL haftalık teklif etti. Günde 12 saat mesai. İzin yok. Yemek yok. Yolun yarısını veririm dedi adam. Ona da girmedim izin yok diye. Neyse tekel bayiye gittim gene iş görüşmesine o adamda 14 saat çalıştırırım günde izinde yok dedi. 1600 TL teklif etti sigorta falan da yok. Günde 14 saat çalışamayacağımı bildiğim için ona da girmedim. Markete gittim, fabrikaya gittim askerliğimi yapmadın diye almadılar. IP'lik imalathanesine girdim adam 300 TL haftalık verdi. Yol yemek sigorta çay kahve hiçbir şey yok yine. 2 gün hasta oldum işe gitmedim işten kovdu. Benim Allah belamı versin bir türlü düzgün iş bulamıyorum. Dayımın yanına girdim amelelik hamallık yaptırdı ona da dayanamadım çıktım.

Tüm çevremdeki akrabalarım beni ayıplıyor. İntiharı bile düşünüyorum. Çalışmıyorum diye adam değilsin falan diyor amcam. Psikoz tedavisi alıyorum. Odak sorunum var geceleri uyuyamıyorum. Ama bende yapamıyorum beceremiyorum işten kovuyolar ya da düzgün para vermıyorlar ne yapacağımı bilmiyorum. Çıkmaza düştüm 6 aydır evden çıkmıyorum adam akıllı Allah aşkına bir çözüm gösterin bana beş parasız rezil haldeyim 7 aydır aynı pantalonu giyiyorum. bir çıkış gösterin bana ne olur?

Kendinizi suçlamanız yersiz ülke şartları Afrika seviyesine geriledi neredeyse 20 milyondan fazla insan işsiz bu ülkede eğer ülke süper olsaydı sen bu durumda olsaydın tamam ama seninle birlikte birçok insan var virüs olduğu için iş bulma şansın daha da düşük işsizlik maaşı ve yardım parasıyla bir süre idare etmeye çalış gerekli yerlere başvur filim izle kitap oku oyun oyna kafanı dağıtacağın şeylere odaklan sağlıcakla kal sıkma canını.

@SuiCast Soruna gelince, ben senin yerinde olsam açıktan liseyi bitirir, elime diplomamı alır sözleşmeli er olurum. Kendine zarar verince bunların hiç biri geçmeyecek.

Sözleşmeli erler güzel bir maaşa sahip evet tehlikesi var ama 15 saat fabrikada asgari ücrete çalışmaktan iyidir. Allahın izniyle sapasağlam emekli olursan güzel de bir maaş alırsın.

Sağlık sorunun yoksa tabii.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer bir durumu bende yaşıyorum. Çocukluktan bu yana neredeyse girmediğim iş kalmadı. Kısa sürelide olsa birçok şeyi yaptım. Fakat hiçbirinde senin gibi hakketiğimi alamadım. Ailem okul okumamış eğitim seviyesi çok düşük insanlar olduğu için benim eğitimimle asla ilgilenmediler. Spor branşlarına uğraş verdim önümü kesip alıp çıraklığa verdiler, okula ve derslere kafamı verdim daha önümü göremeden aynı şeyi tekrarladılar sonra babam vefat etti 15 yaşıma yeni girmişken. Maddi durum desen zaten yerlerde herhangi bir aile desteği yok. Ben ise hala bir umut bunlardan bıkıp 23 yaşında üniversite sınavına hazırlanmaya çalışıyorum tabii sadece çalışmaya çalışmaktan ibaret acınası ve komik bir durum. Benimle aynı şeyleri yaşamamış eş, dost, akrabaların o hor gören bakışlarına maruz kalmamak için sürekli karşılaşmamaya çalışıyorum.
Verebileceğim tek tavsiye o tarz insanlarla muhattap olmayıp en kısa sürede askerliğini ve orta öğretimini açık öğretimden bir şekilde tamamlaman.
Hayat bize devlet yöneticilerininde dediği gibi şükret demekten başka bir şey sunmuyor.

kardeşim fiziki olarak sağlıklı isen hemen askere gitmeni tavsiye ederim tecili bozup. orada kendini daha rahat hissedersin bir de sözleşmeli er şartlarına bak. evvela sakın ola ailenin dediklerini dinleyip de kendine zarar vermeyi düşünme. bu düşünceyi silip at.
kardeşim fiziki olarak sağlıklı isen hemen askere gitmeni tavsiye ederim tecili bozup. orada kendini daha rahat hissedersin bir de sözleşmeli er şartlarına bak. benzer süreçlerden geçmiş biri olarak evvela sakın ola ailenin dediklerini dinleyip de kendine zarar vermeyi düşünme. bu düşünceyi silip at.

Yeni konular

Geri
Yukarı