BenQ Zowie XL2411K - En İyi Ayarlar

Merhaba dostlar,
BenQ Zowie XL2411K monitörü kullanan arkadaşlar için en iyi ayarları paylaşmak istedim. Bir çok siteden araştırma yaparak bir sürü ayar denedim fakat kendim oturup bizzat bir buçuk iki saat boyunca ayarlarımı yaptıktan sonra harika bir görüntü aldığımı farkettim. İki farklı modumuz olacak; FPS1 - FPS2.
Sadece beyaz renkler biraz soluktur.

FPS1: İnternette gezinmek, doygunluğu yüksek veya soluk olmayan renkler ve video İzlemek için en harika mod ayarlarıdır.
FPS2: TRYHARD FPS oyunları oynayan arkadaşlar için gölgede bile rakipleri görebileceksiniz.

1617718279910.png

FPS1 Modu Ana Menü Ayarları
Mode: FPS 1
DyAc: OFF
Brightness: 100
Black eQualizer: 05

FPS1 Modu Color Menü

Black eQualizer: 5
Color Vibrance: 9
Low Blue Light: 0
Gamma: Gamma 3
Color Temperature: User Define > R73 | G72 | B74

FPS1 Modu Picture Menü
Brightness: 85-100
Contrast: 65
Sharpness: 6
AMA: High

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

1616292000182.png

FPS2 Modu Ana Menü Ayarları
Mode: FPS 2
DyAc: Premium
Black eQualizer: 20

FPS2 Modu Color Menü
Color Vibrance: 17
Gamma: Gamma 1
Color Temperature: User Define > R100 | G100 | B100

FPS2 Modu Picture Menü
Contrast: 70

Dosya Ekleri

• 1616281182643.png
    1616281182643.png
    2 MB · Görüntüleme: 446
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı şekilde hocam. Ben de yaklaşık yarım yıldır Xl2411k model monitörü kullanıyorum.
Monitörü aldığımda Ghosting sorunlu monitör geldi. Garantiye yolladım ve uzun bir süreç sonucunda monitör değişimi yapıldı. Ve bu sefer öncekine göre birazcık daha az ghosting'li bir monitörüm oldu :d.
Ben de çok problem etmediğim ve daha uğraşmak istemediğim için sesimi çıkarmadım. Kış aylarında çok kullanma imkanım olmadığı için bu kadar batmamıştı fakat şu sıralar fazlasıyla kullandığım monitörümde ghosting o kadar rahatsız edici ki 2 saatten fazla kullanamıyorum. Hele ki Pubg gibi fazla sağa sola döndüğünüz oyunlarda başımı döndürüyor. Ne DyAc ne AMA hiç biri bir işe yaramıyor ghosting'i çözmek için. Önceden bundan başkasını alma dediğim arkadaşlarıma BenQ'dan uzak dur der oldum siz düşünün. Yakın zamanda tekrardan garantiye yollamayı düşünüyorum ancak yine yaşadığım o meşakatli süreci göze alamıyorum.
Kendiniz herhangi manuel bir çözüme ulaşabildiniz mi?
Maalesef kardeşim. Senin de söylediğin gibi başka monitor almayın diyordum çevremdekilere şuanda uzak durun diyorum. Saçmalık. 240 hz olan XL2546K modeli alınabilir belki hertzden dolayı çok fark edilmez diye bilmiyorum. Ve yine söylediğin gibi PUBG oynamak tamamen rezalet. Gözüm kanıyor başım ağrıyor renkler zaten kötü sağa sola döndükçe iğrenç bir hal alıyor. Bir de fps 144 altına düşüp çıktıkça takılma yırtılma oluyor. Ama off yapınca bile görüntü kötü ama inan high veya premium kadar değil.

Aynı şekilde hocam. Ben de yaklaşık yarım yıldır Xl2411k model monitörü kullanıyorum.
Monitörü aldığımda Ghosting sorunlu monitör geldi. Garantiye yolladım ve uzun bir süreç sonucunda monitör değişimi yapıldı. Ve bu sefer öncekine göre birazcık daha az ghosting'li bir monitörüm oldu :d.
Ben de çok problem etmediğim ve daha uğraşmak istemediğim için sesimi çıkarmadım. Kış aylarında çok kullanma imkanım olmadığı için bu kadar batmamıştı fakat şu sıralar fazlasıyla kullandığım monitörümde ghosting o kadar rahatsız edici ki 2 saatten fazla kullanamıyorum. Hele ki Pubg gibi fazla sağa sola döndüğünüz oyunlarda başımı döndürüyor. Ne DyAc ne AMA hiç biri bir işe yaramıyor ghosting'i çözmek için. Önceden bundan başkasını alma dediğim arkadaşlarıma BenQ'dan uzak dur der oldum siz düşünün. Yakın zamanda tekrardan garantiye yollamayı düşünüyorum ancak yine yaşadığım o meşakatli süreci göze alamıyorum.
Kendiniz herhangi manuel bir çözüme ulaşabildiniz mi?
Hocam maalesef haklısınız. Bende fareyi oynatırken bile hissediyorum. Arkadaşımda farklı marka düz monitörler var. Bu teknolojilerin hiç birisi yok ve böyle bir ghosting de yok. Bende anlayamıyorum hep gözümden kaynaklı olduğunu düşünüp monitör hakkında iyi konuşmaya devam etmiştim. Tek bu yönde hisseden ben değilmişim. Fareyi hareket ettirirken arkadan gelen gölgeleme kullandığım diğer monitörlerde bu kadar hissetmiyorum. Bu gölgeyi görmemek içinse dyac şart ve bunda gamayı düşürüyor. İlginç bir pazarlama şekli olmuş.
Acaba diyorum bizim gözler mi bozuk veya bir ayarımız mı yanlış? Çünkü genel bağlamda marka başarılı. Görüntü netliği de çok iyi. Bu açıdan benden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hareket ederken bir blurluk geliyor ama diğer monitörlerde bunu hissetmiyorum. Bu hissiyat kalkarsa iyi. Pivot olması ve tasarımı bakımından 10 puanlık bir ürün aslında.

Hocam maalesef haklısınız. Bende fareyi oynatırken bile hissediyorum. Arkadaşımda farklı marka düz monitörler var. Bu teknolojilerin hiç birisi yok ve böyle bir ghosting de yok. Bende anlayamıyorum hep gözümden kaynaklı olduğunu düşünüp monitör hakkında iyi konuşmaya devam etmiştim. Tek bu yönde hisseden ben değilmişim. Fareyi hareket ettirirken arkadan gelen gölgeleme kullandığım diğer monitörlerde bu kadar hissetmiyorum. Bu gölgeyi görmemek içinse dyac şart ve bunda gamayı düşürüyor. İlginç bir pazarlama şekli olmuş.
Acaba diyorum bizim gözler mi bozuk veya bir ayarımız mı yanlış? Çünkü genel bağlamda marka başarılı. Görüntü netliği de çok iyi. Bu açıdan benden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Hareket ederken bir blurluk geliyor ama diğer monitörlerde bunu hissetmiyorum. Bu hissiyat kalkarsa iyi. Pivot olması ve tasarımı bakımından 10 puanlık bir ürün aslında.
Kesinlikle tasarım olsun pivot özelliği olsun verdiği renkler olsun ben de severek aldım. Fakat ah şu baş belası ghosting...
Sorunun bizim gözlerle alakalı değil hocam o konuda emin olabilirsin :).
Benim 12 yıllık (2010 üretim) bir emektar var bundan önce kullanıyordum. Böyle bir şey yaşamıyordum.
IMG-20220502-WA0004.jpg (Benim namıdiğer emektar)

Selam Varmeuz.
"Film izlemek için BenQ tercih etmezdim" demişsin ama esas film seyretmek için BenQ tercih etmelisin :)

Çünkü espor odaklı ürünlerimiz biliyorsun ki "Zowie" alt markası ile tanınıyor.
Ana marka olan BenQ'nun farklı serileri mevcut. Örneği çok güzel filmler izleyebileceğin yüksek çözünürlüklü ve 10bit gamutlu EW serimiz var.

Hem dizi film izleyebileceğin hem oyun oynayabileceğin EX serimiz var :)

BenQ olarak sadece Zowie markası altında esporcu ürünleri üretiyoruz. Eğer video izlemek ya da casual oyunlar için monitörler arıyorsan aşağıdaki linkte çok farklı monitörler bulabilirsin:

Video Enjoyment Serisi: Eğlence Monitörü
Mobiuz Gaming Serisi: Oyun Monitörü

@BenQ Türkiye Merhaba. Altta markasını yazmış olduğum monitöre sahibim. Hangi ayarı yaparsam yaparım renkler bir garip gelmekte. Önereceğiniz bir ayar var mı? Bir de ekran kartım GTX650 olduğundan dolayı bu renk anormalliğini yaşamam normal olabilir mi? Monitörümde ölü piksel yok. Başka bir sorunu olabilir mi sizce? Teşekkürler

BenQ Zowie XL2546​

bilgiler için teşekkürler ama bi soru sorucam valorant oynuyorum ve ben nvdia ayarıda yaptım ayarları aşağıya yazcam acaba güzel'mi yada değişiklik yapmalımıyım

renk kanlı : tüm kanallar
aydınlatma 60
kontrast 50
gama 0,89
digital vibrance 90
renk tonu 7

fikirlerini yazarmısın

Merhaba dostlar,
BenQ Zowie XL2411K monitörü kullanan arkadaşlar için en iyi ayarları paylaşmak istedim. Bir çok siteden araştırma yaparak bir sürü ayar denedim fakat kendim oturup bizzat bir buçuk iki saat boyunca ayarlarımı yaptıktan sonra harika bir görüntü aldığımı farkettim. İki farklı modumuz olacak; FPS1 - FPS2.

FPS1: İnternette gezinmek, doygunluğu yüksek veya soluk olmayan renkler ve video İzlemek için en harika mod ayarlarıdır.
FPS2: TRYHARD FPS oyunları oynayan arkadaşlar için gölgede bile rakipleri görebileceksiniz.

Eki Görüntüle 960658

FPS1 Modu Color Menü

FPS1 Modu Picture Menü
Brightness: 85-100
Contrast: 65

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Eki Görüntüle 932681
FPS2 Modu Ana Menü Ayarları
Mode: FPS 2

FPS2 Modu Color Menü
Color Vibrance: 17
Gamma: Gamma 1
Color Temperature: User Define > R100 | G100 | B100

FPS2 Modu Picture Menü
Contrast: 70
Ayarlar hoş görünüyor fakat bu xl2411k modelinde freesync ve g-sync var mı ?

Merhaba dostlar,

Eki Görüntüle 960658

FPS1 Modu Color Menü