Berat Albayrak: Türkiye ekonomisi dönüm noktasında!

• Konuyu başlatan Roux
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 112
  • Görüntüleme 6B
@Oktay Usta bu arada 3.sınıf elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Güldüğünüz için söylüyorum paranız olduğu için o arkadaşları anlamıyorsunuz. Umarım siz de aynı duruma düşersiniz biz de size güleriz.

Nereden biliyorsunuz paramın olduğunu? Belki bu yaptıklarım sadece hava atmak için bir yalandır, değil mi? Ben o dediğiniz arkadaşları çok iyi anlıyorum. Sizin anladığınızdan daha çok iyi anlıyorumdur hatta. Tabii üniversiteli arkadaşları bilmiyorum ama lise ve ortaokullu olan arkadaşları çok iyi anlıyorum.

Edit: Sanaldan olmayan tanıdığım insanların neredeyse hepsi anlamıştır ama buradaki yazışmalara bakarsak pek de anlamış değilsiniz.

Nereden biliyorsunuz paramın olduğunu? Belki bu yaptıklarım sadece hava atmak için bir yalandır, değil mi? Ben o dediğiniz arkadaşları çok iyi anlıyorum. Sizin anladığınızdan daha çok iyi anlıyorumdur hatta. Tabii üniversiteli arkadaşları bilmiyorum ama lise ve ortaokullu olan arkadaşları çok iyi anlıyorum.

Hocam paranız olup olmadığı beni ilgilendirmiyor. Sadece gülücük ifadesi atıyorsanız komik olduğu için atılmıştır. Arkadaşlarımın 3.53 gibi ortalamaları var umarım bu ülkeden giderler. Hocam nasıl benden daha iyi anlıyorsunuz? İnsanların sorunlarına gülücük atarak mı?

Yeni sermaye dalgasından kasıt dolar Euro yüksek olduğundan dolayı yabancı sermayenin ucuz işçi çalıştırmak için Türkiye'de fabrika kurması falan Çin gibi olucaz belki meyvelerini ilerki zamanlarda verir ama bu albayrağın kötü bir bakan olduğu gerçeğini değiştirmez.

Yaşınız küçük, anlatsam da anlamazsınız.

Bu millet ne zaman gelişti, refah içinde yaşadı, kültürlendi?

Hiçbir zaman. Osmanlı'da da bu millet böyleydi, hala daha böyle.

Evet yaşım o kadar küçükki sizinle böyle yazışmak ne haddime. Kusura bakmayın ama ben devletimden o kadar çok memnunun ki anlatamam.

Ne demezsiniz. Öyle çok döndü ki pır pır diye, artık başı dönmüş ekonominin. :D

Yeni sermaye dalgasından kasıt dolar Euro yüksek olduğundan dolayı yabancı sermayenin ucuz işçi çalıştırmak için Türkiye'de fabrika kurması falan Çin gibi olucaz belki meyvelerini ilerki zamanlarda verir ama bu albayrağın kötü bir bakan olduğu gerçeğini değiştirmez.

Evet, Albayrak hiç de iyi bir ekonomi bakanı değil. Ama ileride bu sorunları aşıp ülke gelişecek diyorum hep böyle kalamaz ki. Ben onu anlatmaya çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman elektronik&elektrik okumalıyım. Peki bir ekran kartı markası çıkartmak için şimdiki duruma göre ne kadar bir bütçe olması lazımdır? Saçma bir soru oldu ama. Yani 15 trilyon, 10 trilyon gibi ne kadarlık bir mevla olmalıdır tahminen? MSI gibi bir şirket açmak için?
15 trilyon ile 15 tane MSI gibi bir şirket açarsın. Bir sürü de paran kalır. 10-15 trilyon imkansız.

O zaman elektronik&elektrik okumalıyım. Peki bir ekran kartı markası çıkartmak için şimdiki duruma göre ne kadar bir bütçe olması lazımdır? Saçma bir soru oldu ama. Yani 15 trilyon, 10 trilyon gibi ne kadarlık bir mevla olmalıdır tahminen? MSI gibi bir şirket açmak için?
Başına geçince sermayenin o kadar büyük olmasına gerek yok. Bizim milletimiz girişime başlarken daha yolun en başındayken herşey mükemmel olacak diye takıldığı için dünya kadar zarar ediyor. başlayın gelişimi sonradan göstersenizde olur. önce farklı firmalardan sipariş edip birleştirirsiniz sonra yavaş yavaş ufak parçalardan başlayıp büyük bölümünü kendiniz üretmeye başlarsınız. Monster örneği mesela. kendileri üretim yapmıyor çinli bir şirketin ürünlerinin lisansını alıp sipariş veriyor. Türkiyeye gelince yazılımları logoları ekleniyor. kutulanıp satılıyor. yavaş yavaş başladılar. şimdi laptopların yanında birçok aksesuar mouse monitor gibi cihazları da satıyorlar. Şu anda yurtdışında açtıkları bir mağaza avrupanın en büyük oyuncu bilgisayarı mağazası oldu. monste rın politikası fakrlı performansı ucuza vermeye çabalıyorlar. bu seviyeden sonra kasayı kendileri tasarlamaya başlayabilirler. ufak da olsa bi yerden başlanmalı ve en başta mükemmeliyet aranmamalı. Yenilerde monster gibi gameforge diye bir türk firma daha çıktı. onlar da aynı şekilde yurtdışından sipariş veriyor

15 trilyon ile 15 tane MSI gibi bir şirket açarsın. Bir sürü de paran kalır. 10-15 trilyon imkansız.

Yani 15 milyon TL demek istedim.

Pardon, ben MSI gibi şirket demişim. Benim amacım yonga üretmek AMD ve NVIDIA gibi. Ama NVIDIA ve AMD'nin karması gibi bir şirket.
Ama MSI gibi bir şirket kurmakta olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı