Berber olunur mu?

Berbercilik eğer notların kötüyse mantıklı. Fakat doktor veya mühendis maaşı bekleme. Sevdiğini yap.
Berberlik maddi yönden gelişmeye açık bir meslektir, 40 yaşında ki berber tanıdığım 2. Dükkanını açtı paraya para demiyor. İsterse 3. Dükkanınıda açar ve batma olasılığı çok az.

Mübalağa yapmış, okumakla dalga geçiyor.
Haklı da bu arada, ben programlama okudum, iş bulamadım tırcı oldum sonra tırcılık yaptığım şirkette çalışırken bir iki işlerini hallettim insan kaynakları duymuş şirkette açık olduğunda teklif ettiler öyle iş buldum 🤣

Tabi benim acemliğimden kaynaklı biraz iş bulamamak, daha tecrübeli ve git profili falan olan biri olsaydım iş bulurdum ancak ailemin ilk üniversite mezunuyum, networküm yoktu bilgim yoktu yeni yeni öğreniyorum böyle şeyleri.

Pişman mısın, lise dönemine dönsen ne yaparsın?
Dostum böyle şeyler çok rasyonel değildir. Mesela ben tırcıyken sosyallikten yana zorlanıyordum ama maddi olarak iyiydi, belki de yurt dışı seferlerine başladığımda yurtdışından biriyle evlenecektim çok güzel şeyler yaşayacaktım. Bir yandan şuan yerleşik bir hayat şeklinde olduğum için hayatıma giren çıkan insanlar oluyor bu bana mutluluk veriyor ancak geliri tırcılığa göre düşük bu beni yoruyor vs. Eksisi artısı kişisel beklentilere göre değişkenlik gösterir.

He liseye dönsen ne yaparsın diye soruyorsan, zihinsel sağlığıma dikkat eder, geleceğimi ve geçmişi düşünmemeye odaklanır günlerimi güzel yaşardım. Bu hayatta her şey boş, para x işinden de kazanılır y işinden de, sana 10 milyon lira veriyim git 4 tane ev al kira gelirleriyle yaşa, ne yapacaksın? Gününü nasıl geçireceksin? Muhtemelen gidersin arkadaşlarınla gezersin, e şimdi de yapabilirsin bunu 🤣 Mutlu olacağın ve sana bir yandan getirdikleri ve götürdüklerini seveceğin işi seç. Okuyacaksan adam gibi oku, çalışacaksan adam gibi çalış, sevmediğin bir şeyi yaparken sabah kalkmak bile zor gelir insana.

Tabii bu söylediklerimi, vurdumduymazlık yap anlamında anlama. Ne yapıyorsan yap ancak geliş sürekli zaten ilk mesajlarımda gördün bir meslekte nasıl olunmalı gerektiğine dair düşüncelerimi. Misal ben tırcılık yaparken boş vakitlerimde gider kademede tamirlere yardımcı olmaya çalışırdım. Neden? Almanya'da bir hortum değişimine 300 euro servis çıkınca operason ucuz bir tamirci ayarlamaya çalıştığında o soğuk havada 2 gün bekleyecek olan benim, bu anı yaşamamak bir şeyleri kendim halledebilir hale gelebilmek için.

Şu an bilgi işlem olarak çalışıyorum, İngilizce kursuna gidiyorum, internetten sürekli olarak olmasa da sık sık eğitim alıyor mesleki olarak gelişmeye çabalıyorum, İngilizce kursum biter bitmez uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonlara başlayacağım ve bu süreçte alacağım kurslar da ciddi şeyler öğretecek bana. Gibi gibi asla gününü yaşamaya odaklanıp geleceği de buna ne kadar bütçe ayırıp neler feda ettiğimi de unutmamak lazım, her şey dengeli ve kontrollü olmalı bana kalırsa.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı