Berbercide çıraklık işine gimeye değer mi?

Amacın meslek öğrenmek değilse berberde çalışmak saçmalıktan ibaret dostum. Düğün salonu tarzı yerlere takılmanı öneririm günlük 100-120 TL'den aşağı para almazsın. Tabii gayen meslek öğrenmek değilse.

Hocam günlük 40 50 ne? Ben otoparkta sadece 1 2 arabaya yol gösterip park alanına yönlendirip 70 alıyordum. Sağlam veren yerler var, benim bu sene 3 arkadaş berberliğe geçti birisi kalfa oldu galiba, ama diğerleri günlük 100 civarı alıyor. İş saatleri ise sabah 09.00 akşam 19:30.

Yaş kaç? Ufaksan devam etmelisin. İlk başlarda hamlanırsın ama ileride artık ayakların ağrı hissetmemeye başlar, vücudun güçlenir.

Çok iyi bir para değil ama dediğim gibi yaşın ufak ise tatlı gelir bu para. Ayrıca bahşiş az olsa, muhtemelen üstünü ustan tamamlardı. Yarın görürsün bunu. Ama 15 lira falan verecek ise devam etme tabi. 50-80 lira falan iyidir.

Hocam 2 yazdır berberde çalışan birisi olarak konuşuyorum herşeyi para olarak düşünme işi öğrenmeye bak öğrendikten sonra kazanacağın para vs. onları düşün. Bizim burda işler iyidir. Haftalık 500 net kazancım olur. Ustalarımla aram iyidir ara sıra kızar bağırır olabilecek şeyler usta çırak ilişkisi diyebiliriz. Ben ilk başladığım hafta ağrıdan ölüyordum. Zamanla alıştım. Zaten bayram geliyor bayram haftası neredeyse her müşteri para bırakıyor. Biraz dayan bayram haftasına kadar çalış bayramda dinlen devam et. Beni dinle pişman olmayacaksın. Şuan kaç gündür çalışıyorsun hamgi semt bilgi verebilir misin? Bende ustalarım bana para vermiyordu sonra baktım haftalık veriyorlarmış. Haftalık olarak para veriyorlar. Bekle sakın para ile ilgili şeyler sorma sadece sabret.

Hocam 2 yazdır berberde çalışan birisi olarak konuşuyorum her şeyi para olarak düşünme işi öğrenmeye bak öğrendikten sonra kazanacağın para vs. onları düşün. Bizim burada işler iyidir. Haftalık 500 net kazancım olur. Ustalarımla aram iyidir ara sıra kızar bağırır olabilecek şeyler usta çırak ilişkisi diyebiliriz. Ben ilk başladığım hafta ağrıdan ölüyordum. Zamanla alıştım. Zaten bayram geliyor bayram haftası neredeyse her müşteri para bırakıyor. Biraz dayan bayram haftasına kadar çalış bayramda dinlen devam et. Beni dinle pişman olmayacaksın. Şu an kaç gündür çalışıyorsun hamgi semt bilgi verebilir misin? Bende ustalarım bana para vermiyordu sonra baktım haftalık veriyorlarmış. Haftalık olarak para veriyorlar. Bekle sakın para ile ilgili şeyler sorma sadece sabret.

14 yaşıma gireceğim 1 ay sonra. Ankara Etimesgut'ta yaşıyorum. 3 gündür çalışıyorum. 3 günde 150 TL aldım. Amacım telefon almak. Düzgün bir telefon. Ama telefona 1500 TL yeter çünkü geri kalanını babam tamamlayacak. Onun haricinde kıyafet de almam gerek. Neredeyse hiç adamakıllı kıyafetim yok. Yaklaşık 1000 TL kıyafete veririm. Geride bir para kalırsa onu da futbol kursuna giderek değerlendirmek istiyorum. Sence bu amaçlar için uygun yer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çıraklık hem meziyet hem eziyettir. Eğer uzun vadede planın yoksa asla durulacak bir şey değil. Aynı zamanı başka bir şeye verip daha çok kazanabilirsin. Kariyer hedefinse devam et iyi. Ama yok, günlük para biriktirme ise bence ufak ufak iş ara.

9'da gidip gece 9.30'da geliyorum.

Bir zamanlar kendimi görmüş kadar oldum. (Bende bir ara Sabah 8 akşam 7,30 yapıyordum) Bence değmez gibi berber yerine elektronik veya telefoncuda çalışmak daha mantıklı.(Hiç yoktan elektronik işi aksam geniş kapsamlı berber olunca dünya devi mi olunacak ?)

Geri
Yukarı