Beslenme olarak yaptığım kaçamaklar

YigitHas24

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba spora yeni başladım. Beslenme olarak bir programım olmasa da protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum Türkiye şartları el verdikçe. Bu dediğim de her gün tavuk pilav yiyemiyorum. Lor peyniri yumurta hindi füme süt ürünleri ton balığı gibi şeyler yiyorum. Ancak 2 günde bir yaptığım ufak kaçamaklar oluyor örneğin bazen yarım ekmek köfte yiyorum ya da ufak bir dilim pasta yiyorum. Size sormak istediğim soru ise şu: Ben haftada 5 gün antrenmanımı babalar gibi adamakıllı yapıyorum. Sizce bu yaptığım beslenme şekli beni negatif etkiler mi? Spora yeni başladığımı göz önünde tutarsanız sevinirim. Bu arada kendim hakkında bilgi de verim 175 boyunda 68 kiloyum yağ oranım %20 falan.

2 günde bir ufak kaçamak olmaz. Kaçamak dediğiniz nadiren cheat meal yapılır. Bu cheat meal öğünüde kalori takibinde sayılır. Kalori ve makro takibinin en azından öğünleri, gramajları, hangi miktarda ne olduğunu biraz öğrenene kadar yapılması gerektiğini düşünenlerdenim. Bir diğer yanlış protein ağırlıklı beslendiğinizi söylüyorsunuz ancak miktarını bilmiyorsunuz. Proteini kilonuza göre ayarlayıp takip etmelisiniz. Beslenme spordan daha az önemli değildir. Sadece spor hedefe ulaştırmaz. Yediğiniz besinleri sağlıklı yağlar, hayvansal proteinler vs. gibi sağlıklı yiyeceklerden almakta önemlidir. Spora yeni başlayan birinin kas kütlesi arttırmaya ihtiyacı olduğundan ve bardak kaldırsa dahi kas yapacağından başlangıç evresinde compound hareketler yapabileceği bir program uygulaması daha iyi olacaktır. Uygun bir full body programıyla başlangıç yapılabilir. Bunlar tabii ki benim görüşüm, ben bu konuda bilirkişi veya uzman değilim.

2 günde bir ufak kaçamak olmaz. Kaçamak dediğiniz nadiren cheat meal yapılır. Bu cheat meal öğünüde kalori takibinde sayılır. Kalori ve makro takibinin en azından öğünleri, gramajları, hangi miktarda ne olduğunu biraz öğrenene kadar yapılması gerektiğini düşünenlerdenim. Bir diğer yanlış protein ağırlıklı beslendiğinizi söylüyorsunuz ancak miktarını bilmiyorsunuz. Proteini kilonuza göre ayarlayıp takip etmelisiniz. Beslenme spordan daha az önemli değildir. Sadece spor hedefe ulaştırmaz. Yediğiniz besinleri sağlıklı yağlar, hayvansal proteinler vs. gibi sağlıklı yiyeceklerden almakta önemlidir. Spora yeni başlayan birinin kas kütlesi arttırmaya ihtiyacı olduğundan ve bardak kaldırsa dahi kas yapacağından başlangıç evresinde compound hareketler yapabileceği bir program uygulaması daha iyi olacaktır. Uygun bir full body programıyla başlangıç yapılabilir. Bunlar tabii ki benim görüşüm, ben bu konuda bilirkişi veya uzman değilim.
güzel cevabın için çok teşekkürler bir yerden öğrendiğim bilgiye göre kilomuzun 1.4 ile 2 katı gram kadar protein almamız gerekiyormuş. Bende hesapladığıma göre yaklaşık 90-100 gram protein alıyorum. Ayrıca dediğiniz gibi full body çalışıyorum. Genelde ekmek yiyen birisi değilim zaten ekmek tüketmiyorum ancak karbonhidrat olarak her gün akşam yemeğinde mutlaka makarna ve ya pilav yiyorum tabi bunu da fazla abartmıyorum yeteri kadar yiyorum. Ben %3 civarında yağ oranımı azaltmak ve kas kütlemi arttırıp kaslanmak istiyorum. Sizce eksiklerim neler doğru yapıyormuyum yanlışım neler?

Geri
Yukarı