İnsan Beyni Kaç Bit Bir Kontrolördür?

Şaka maka sadece hareket için bile milyonlarca hücremizin olduğunu varsayarsak saniyede binden fazla işlem yapıldığını söylemek mümkün. Bir de bilinç altını işin içine katınca ohoo ooo :D
Belki bit bile değildir arkadaşın dediği gibi. Gigabytelar bile olabilir bence. Ben beynime güveniyorum :p

Son düzenleme:
şaka maka adece hareket için bile milyonlarca hücremizin olduğunu varsayarsak saniyede binden fazla işlem yapıldığını söylemek mümkün. Bir de bilinç altını işin içine katınca ohoo ooo :D.
belki Bit bile değildir arkadaşın dediği gibi. Gigabyte'lar bile olabilir bence. Ben beynime güveniyorum :p

Kesinlikle. Beynimizle gurur duymak ve onu geliştirmek, bunun için de sistemin dayattığı düşünme, itaat et sisteminden uzaklaştırmak gerekiyor. Düşünün. Düşünmek tek elle tutulur ve yenilmez silahımız. Sürekli gelişmek, teknolojiyi milletten duyup değil tecrübe edip deneyler yaparak takip etmek gerek. Düşünmeyen illaki olacaktır. Siz onlara düşümmeyi öğretin ve onlar düşününce mutluluğun itaatte değil düşünüp hürlüğünü geri kazanmakta olduğunu anlayacaklardır. Fikir çeşitliliği tartışma sebebidir. Tartışmalarsa eğer doğru yapılırsa daha fazla düşünmeyi sağlayacak, daha fazla kişiyi düşündürecek ve bu döngü insanları sürekli ilerletecektir kanısındayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
“Bir bilgisayar sistemi tam olarak bir insan bedeni gibi değildir ve hiçbir parçası insan beyniyle kıyaslanabilecek bir rol oynamaz.” — Richard M. Stallman​

Bence beyin ya da diğer insan organlarının bilgisayar bileşenleri ile kıyaslanması yanlış. Özellikle beyin çok karmaşık bir organdır. Öyle ki tıpta en hayati organımız kalp için bile kardiyoloji adında tek bir alan ilgilenirken beynin yapısını ve çalışma mantığını anlama ve tedavi üzerine üç bölümün (nöroloji, psikoloji ve psikiyatri) ilgilenmesi uygun görülmüş. Bugün bir böceğin beyin yapısını taklit edebilecek bir sistem bile geliştirilemiyor. Böyle bir robot yapılamıyor. Çünkü dediğim gibi beyin insanlarda ve hayvanlarda en karmaşık ve anlaşılması en uzak olan organdır.​

Bilgisayar sadece kendisine verilen komutları işleyen ve bu işlemin sonucunu geri döndüren elektronik bir cihazdır. Bilgisayara işlemesi için verileri girecek birisi olmadıktan sonra o bilgisayar sadece çöptür. Kendi başına hiçbir işi yapamaz ve kendisini geliştiremez. İsterse dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarı olsun. Çevresinin ya da kendisinin farkında değildir. Bütün bu nedenlerden ötürü bilgisayarlardan beyne özgü davranışlar beklenemez. Bu açıdan bakılırsa en karmaşık bilgisayar sistemlerinin bile evinizdeki en basit hesap makinesinden hiçbir farkı yoktur.​

Yeni konular

Geri
Yukarı