Beyin hücreleri ne işe yarıyor?

Beyin sağlığını etkileyen etkenlerden biri sağlıksız beslenme. Beyin sağlığını koruyabilmek, bunama gibi hastalıkları azaltır. Besin yönünden zengin yiyecekler tüketin, egzersiz yapın, aktif olun ve stresten kaçının, aşırı sigara ve alkol tüketiminden uzak durun, düzenli beslenin.

Örneklerde de saydım, beyne sadece sağlıksız besinler zarar vermez, depresyon ve stres de beyni etkiler. Mutlu olmaya ve sağlıklı beslenmeye, yaşamaya özen gösterin.
Anlamayınca ve derse giremeyince stresleniyorum. Hele bu pandemi döneminde. Zararlı mı yani? Stresli olmak zararsız birşey sanıyordum.
Fazla veya az yemeni çok önemli değil(Sağlıklı beslendikçe), tabii fazlayı ve az yemeyi abartmadıkça, örneğin bir sebze var ve bir cips var, ama ikisininde kalorisi 300 kalori desek, sen cipsi yer isen sebze ile aynı etkiyi yapmaz, kaloriyi nereden aldığında önemli, mesela cipsi yiyerek aldığın kalori yağdan, karbonhidrat gibi şeylerden gelir, ama sebzede ise karbonhidrat çok az olduğu için ve bazılarında olmadığı için, üstelik içinde vitaminler içerdiği için vücuduna faydalı olur, fazla kilo almaman sağlıklı olduğun anlamına gelmez, kilo almamanın bir sürü sebebi olabilir ve kilo almak için yiyorsan bile yine sağlıksız bir şey oluyor, sağlıklı kilo almak var ve sağlıksız kilo almak var, meyvede faydalıdır ama çoğu şeyin fazlası zarardır, su insan için yaşam kaynağıdır fakat çok ama çok(x5) içerse su zehirlenmesi yaşar ve böbrekleri çok çalışmaktan zarar görebilir. Kısaca sağlıklı beslen, egzersizler yap ve aktif ol, sağlıklı beslen dediğimde az yemenden bahsetmiyorum, egzersiz yap, sağlıklı şeyler ye ve mutlu olmaya çalış, eğer genç yaşta vücuduna özen göstermessen ilerde sağlık problemlerin çıkabilir ve hayatını zorlaştırabilir.
Anladım, teşekkürler.

Anlamayınca ve derse giremeyince stresleniyorum. Hele bu pandemi döneminde. Zararlı mı yani? Stresli olmak zararsız birşey sanıyordum.

Stres zararlı bir şeydir, örnek vermek gerekir ise, saça rengini veren pigmentler vardır ve stres olunca bu pigmentlerin üretilmesi yavaşlar ve saçı beyazlatabilir, genç yaşta bu olmayabilir tabii. Uyku problemleri, kilo sorunlarına yol açabilir.

Geri
Yukarı