Bıçak fobisi ve kan tutması

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
Arkadaşlar meyve soyan birisini görürsem bile aklıma çok kötü senaryolar geliyor ve rahatsız oluyorum, midem bulanıyor ciddi ciddi. Kan tutması vardı galiba bıçak fobisi de oldu. Yazamıyorum detaya giremem. Benim durumumda olan var mı?

Arkadaşlar meyve soyan birisini görürsem bile aklıma çok kötü senaryolar geliyor ve rahatsız oluyorum, midem bulanıyor ciddi ciddi. Kan tutması vardı galiba bıçak fobisi de oldu. Yazamıyorum detaya giremem. Benim durumumda olan var mı?
Alışmak gerekiyor.
Sırf eldivensiz köşebent taşıdığım için baş parmağım kemiğime kadar yarılmıştı.
Sanırım bembeyazdım :) Tansiyonum düşmüştü. Anlattığın ile aynı durumdaydım.
Ama alıştım artık göre göre.

Bir başka konuya yazdığım yanıtı buraya bırakacağım:

Sistematik duyarsızlaştırma yöntemi mevcuttur. Korku ve gibi şeylerin şartlandırmasından kurtulmak için kullanılan en yaygın tekniklerden biridir:

Özetle anlatacak olursam. Sözgelimi, yükseklik korkunuz varsa, sırasıyla şunlar yapılır:

1- Yükseklik fotoğraflara bakılır
2- Çok yüksek olmayan bir yerden aşağıya bakılır
3- Biraz yüksek olan yerden aşağıya bakılır
4- Sonunda ise yüksek bir yerden bakılır.

Bunlar karşısında duyulan kaygı puanlanır yani en çok hangisinde korku yaşadıysan ona göre hiyerarşi oluşturulur. En az korku duyulandan en çok korku duyulana kişi derece derece maruz bırakılır.

Ek olarak, bunları bir doktor dahilinde yapmak daha doğru olur.

Beni de kan biraz tutar. Midem bulanır ama bıçak fobim yoktur. Sorunu çözmek için sorunun üstüne gitmeyi dene.

Ben de yüksek yerden aşağı bakınca nefesim kesilir gibi oluyor. Zamanla seninki geçer, ama benimki geçmedi.

Bende yüksek bir yerden aşağı bakınca başım dönüyor. Düşecekmiş gibi hissediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Günün/günlerin stresli geçiyorsa ondan olabilir, psikiyatra ya da psikoloğa gittin mi?
Geçen sene fena şekilde kesim meyve bıçağı ile o zamandan beri başladı. Bu sene hele ki babam testereyle elini kesmişti memelekette pamuk tutarken ve pamuktaki kanı gördüm yürürken bacaklarımdaki güç kesildi düşecek gibi oldum. TYT ve AYT hazırlanıyorum ama ondan dolayı değil sanırsam.

Geri
Yukarı