Bıçak taşımak suç mu?

Yazları kampa gidiyoruz ve kamp çantamda 13. cuma jason gibi pala taşımak istemiyorum. Hem ağır hem de işlevsiz. Yeni kamp sezonumuz açıldı, giderken bir bıçak almak istiyorum. Kesici kısmı 15 Cm'den küçük, katlanabilir çakılar serbestmiş, doğru mu? Olmasa bile iyice ambalajlayıp çantaya koysam suç teşkil eder mi?

Benim arkadaşımda izci belgesi var, kılıç bile taşıyabiliyor.

Benim arkadaşımda izci belgesi var, kılıç bile taşıyabiliyor.

Düşünsene. Polis durduruyor ve pala ile yakalanıyor. Arkadaşın diyor kampçıyım ben. Poliste diyor ki geç geç.

2. öneri olan çakı türlerinden hiç bulamadım -fiyatı uygun ve bilindik- . Gerber biraz kaba duruyor hocam.
PTTAVM. GİDDİGİDYOR, gibi platformlarda bir çok modeli var. Ayrıca av bayileri ve hırdavatçılarda da bulabilirsiniz. Ama gerberden şaşmam. Yıllardır arazide kullanıyorum. Hiç sorun yaşatmadı.

Kampa katana ile gitsen bile bir şey demezler. Şehir içinse şu CM olayı ise şehir efsanesi ama sustalı değil ve abartı boyda değilse de bir şey demezler. Şu İsviçre Çakılarının minik olanlarına AVM bile bir şey demiyor mesela, anayasaya bakarsan o da aynı sınıfta.

Anayasada 15cm diyor.

Kanunda boy sınırı yok. Bıçak taşımak yasa dışı değil ancak yasal da değil. Polisin inisiyatifine bırakılmış. Ama otomatik mekanizmalı ve kelebek gibi salt saldırı amaçlı üretilmiş tüm çakı ve bıçakların taşınması ve satışı yasak. Ufak bir çoban bıçağına ve İsviçre çakısına kimse bir şey demeyecektir, ama şansınızı zorlamayın.

Sokakta taşımak suç mu emin değilim ancak birisi size saldırdığı takdirde ancak kendinizi savunmak için kullanabilirsiniz.

Yok öyle bir şey. Saldırı ve savunma amaçlı kullanımı tamamen yasak. Birine bıçakla saldırır veya yaralarsanız kimse size niye yaptın diye sormayacak. Kullandın mı, kullandın. Bitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı