Bıçak taşımak suç mu?

Daha fazla  
Hepinize merhaba arkadaşlar. Bu aralar okulumda pek de tekin olmayan olaylar yaşandı. Bir çocuk bıçaklandı. Ayrıca okul ve metro arasındaki yolda yabancı kişiler bizim okuldaki 9'lara saldırmış. Ben de ne olur olmaz diye yanımda hızlı açılan orta boyutta çakı taşımak istiyorum. Bu yasal mı? Yasal değilse taşımiyacağım.

Not: Ortalıkta bıçak ile dolaşan kekolardan değilim sadece savunma amaçlı.

Görünmeyecek yere koyarsanız sıkıntı yaratmaz. Yanlış bilmiyorsam kesici alet taşımak zaten yasak. Onun yerine ne bileyim, göz yaşartıcı daha etkin olur. Kesici aletle nasıl savunacaksınız ki kendinizi? Allah korusun karşı tarafa haddinden fazla zarar verirsiniz ya da siz bıçak çekince karşı taraf onun on mislini çekebilir. Göz yaşartıcı iyidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Google>bıçak taşımak suç mu>Enter

6136 sayılı Ateşli Silah ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 4/1 maddesi uyarınca “Ülke içinde kama, hançer, saldırma, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletlerin yapımı yasaktır.”

Aynı Kanunun 5. maddesine göre ise yukarıdaki madde 4/1 kapsamında belirtilen bıçak ve aletlerin taşınması ile bulundurulması yasaktır. Buna göre, kama, hançer, saldırma, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ve buna benzer saldırı veya savunmada kullanılan aletlerin taşınması ve bulundurulması yasaktır.

Görünmeyecek yere koyarsanız sıkıntı yaratmaz. Yanlış bilmiyorsam kesici alet taşımak zaten yasak. Onun yerine ne bileyim, göz yaşartıcı daha etkin olur. Kesici aletle nasıl savunacaksınız ki kendinizi? Allah korusun karşı tarafa haddinden fazla zarar verirsiniz ya da siz bıçak çekince karşı taraf onun on mislini çekebilir. Göz yaşartıcı iyidir.

Hocam karşı taraf herhangi bir delici/kesici alet çekmezse zaten bende çekmem. Zaten o çekince nefsi müdafaya giriyor sanırım.

Google>bıçak taşımak suç mu>enter

6136 sayılı ateşli silah ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanunun 4/1 maddesi uyarınca “ülke içinde kama, hançer, saldırma, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletlerin yapımı yasaktır.”

Aynı kanunun 5. maddesine göre ise yukarıdaki madde 4/1 kapsamında belirtilen bıçak ve aletlerin taşınması ile bulundurulması yasaktır. Buna göre, kama, hançer, saldırma, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ve buna benzer saldırı veya savunmada kullanılan aletlerin taşınması ve bulundurulması yasaktır.

Peki okulda aramada yakalanırsa sicilime işlenme durumu olur mu?

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bu aralar okulumda pek de tekin olmayan olaylar yaşandı. Bir çocuk bıçaklandı. Ayrıca okul ve metro arasındaki yolda yabancı kişiler bizim okuldaki 9'lara saldırmış. Ben de ne olur olmaz diye yanımda hızlı açılan orta boyutta çakı taşımak istiyorum. Bu yasal mı? Yasal değilse taşımiyacağım.

Not: Ortalıkta bıçak ile dolaşan kekolardan değilim sadece savunma amaçlı.

Göz yaşartıcı gaz alın ve sadece savunma amaçlı kullanıp okula getirmezseniz sorun yok.

Geri
Yukarı