Bilgisayar 1.HDD'den Windows'u başlatıyor fakat 2.HDD olarak gözüküyor

Little Bobby

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1523650010
Arkadaşlar bende bozuk bir laptop harddiski var. Ben de bugün ona bir Sata kablosu alıp, belki dosyaları kurtarabilirim diye masaüstü bilgisayarıma bağladım. BIOS harddiski görüyor fakat işletim sistemini ilk harddiskimden başlatıyor. İnternetten biraz araştırma yaptım ve BIOS'tan 2.HDD'yi ilk sıraya almam gerekiyormuş. Yaptım, işletim sistemini yine 1.HDD'den başlatıyor fakat aygıt yöneticisinde harddisk 2. taktığım harddisk olarak gözüküyor. Resmi:
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle BIOS'tan boot sırasında önceliğin senin kendi kullandığın diskte olması gerekiyor. İkinci diske SATA Power ve SATA Data kablolarını sorunsuz taktığına eminsen disk arızalı olabilir. Ek olarak SATA sürücülerinin güncel olduğundan emin ol.

Öncelikle BIOS'tan boot sırasında önceliğin senin kendi kullandığın diskte olması gerekiyor. İkinci diske SATA Power ve SATA Data kablolarını sorunsuz taktığına eminsen disk arızalı olabilir. Ek olarak SATA sürücülerinin güncel olduğundan emin ol.
Boot önceliğini şu an kullandığım diske verdim. Kabloları da kontrol ettim fakat halen disk dosyalarını göremiyorum.

Enteresan bir durum.
Normalde kullandığın HDD gözüküyor mu aygıt yöneticisinde?

Arızalı olan diski sök. Sistemi kullandığın diskten başlat. Aygıt yöneticisinden kontrol et. Sonra bilgisayar açıkken diğer HDD'yi bağla "donanım değişikliklerini tara" de.

Disk yönetiminde hangi HDD görünüyor peki?

Enteresan bir durum.
Normalde kullandığın HDD gözüküyor mu aygıt yöneticisinde?

Arızalı olan diski sök. Sistemi kullandığın diskten başlat. Aygıt yöneticisinden kontrol et. Sonra bilgisayar açıkken diğer HDD'yi bağla "donanım değişikliklerini tara" de.

Disk yönetiminde hangi HDD görünüyor peki?
Hayır. Normalde kullandığım HDD gözükmüyor. Disk yönetiminde de normal HDD gözüküyor.
Dostum dediğini yaptım ve normalde kullandığım HDD gözüktü fakat halen 2.HDD yi görmüyor bilgisayarım. Yani dosyalarına ulaşamıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı