Çözüldü Bilgisayar açıkken ekran kapanıyor ama sistem çalışmaya devam ediyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Son birkaç gündür bilgisayarın başında oyun oynarken bir anda ekran da sinyal yok yazısı çıkıyor ve ekran kartının fanları duruyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda driver açılmaz hale geliyor ve ikinci monitöre görüntü gelmiyor. Ben de sürekli aynı çözümü uyguluyorum AMD Cleanup Utility ile driverı temizledikten sonra güncel driverı geri yüklüyorum ama her seferinde tekrar başıma geliyor.

Sistem:
AMD Ryzen 5 5600(stok fan)
Sapphire Pulse RX 6600.
EVO potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
XLR8 512MB ms SSD.
MSI B450M Pro M.2 Max.
Kasam ve PSU Performax maalesef.

Ne olur yardım edin. İlk gün düzelttim diye düşünmüştüm ama sürekli oldukça korkmaya başladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU da değil ekran kartına taktığınız güç soketinde sorun var, ya tam oturmuyor ya da pinleri gevşek, kullanılmayan başka soket varsa onunla değiştirin.
Yapın, ama Power testinde daha fazla ısınır, 95 dereceye kadar yolu var.

Yine de bir denemek istiyorum. Sıcaklık yine çok yükselirse durdururum. Testi yapıp geri dönüş yapacağım.

Şimdi bütün testleri yaptım ekran kartında bir sorun yoktu ama onu da teste sokmak istedim ki zaten sonuç değişmedi ekran kartı önceden nasılsa hala öyle. Hemen onun ardından işlemciyi teste soktum ve maksimum 75 dereceyi gördü, bir tane bile hata vermedi. Onun ardından Power testi başlattım. Tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 3'üncü dakikada 95 derece oldu ama geri kalan 2 dakika boyunca 94 95 sıcaklıklarında gezdi ve testi 5 dakikanın sonunda durdurdum. Şükürler olsun ki hiçbir hata almadım ve bilgisayar hala açık. İnşallah böyle devam eder. Biraz sonra oyunlarda test edeceğim. @Marix

Son düzenleme:
Yine de bir denemek istiyorum. Sıcaklık yine çok yükselirse durdururum. Testi yapıp geri dönüş yapacağım.

Şimdi bütün testleri yaptım ekran kartında bir sorun yoktu ama onu da teste sokmak istedim ki zaten sonuç değişmedi ekran kartı önceden nasılsa hala öyle. Hemen onun ardından işlemciyi teste soktum ve maksimum 75 dereceyi gördü, bir tane bile hata vermedi. Onun ardından Power testi başlattım. Tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 3'üncü dakikada 95 derece oldu ama geri kalan 2 dakika boyunca 94 95 sıcaklıklarında gezdi ve testi 5 dakikanın sonunda durdurdum. Şükürler olsun ki hiçbir hata almadım ve bilgisayar hala açık. İnşallah böyle devam eder. Biraz sonra oyunlarda test edeceğim. @Marix

İlk ekranın kapanma sorunu soketten di, soket çözülünce kapanma sorunu başladı, onu ısıdan mı PSU'dan mı tam ayırt edemedik, siz test etmeye devam edin sorun çıkarsa bilgi verirsiniz.

İlk ekranın kapanma sorunu soketten di, soket çözülünce kapanma sorunu başladı, onu ısıdan mı PSU'dan mı tam ayırt edemedik, siz test etmeye devam edin sorun çıkarsa bilgi verirsiniz.

Şu an 2 kere aynı sorunu yaşadığım FIFA23'ü oynuyorum şu ana kadar bir şey olmadı ve sıcaklıklar 83'ten 68'e düştü.

Ekran kartı güç soketini söküp bakın, pinlerinde problem var mı, boşta bir soketiniz varsa onunla değiştirip deneyin.

Sorun soket değiştirmenize rağmen devam ederse PSU da sorun var demektir.

Hocam donanimsal olarak pek ellemek istemiyorum, bunu ekran kartını teste sokarak falan ogrenemez miyiz? Kırarım şimdi sökerken takarken belli olmaz.

Hocam donanimsal olarak pek ellemek istemiyorum, bunu ekran kartını teste sokarak falan ogrenemez miyiz? Kırarım şimdi sökerken takarken belli olmaz.
Bende de rx470 var hocam birçok çözümü denedim sadece xmp kapatınca düzeldi işlemci desteğinin üstüne çıkınca hatalar alıyordum açıksa xmp kapatmayı deneyin.

Benim ekran gitme sorunum soket değiştirmemle beraber çözüldü. Ondan sonraki kapanmalar yüksek ihtimalle işlemcinin çok ısınmasından dolayıydı.

Geri
Yukarı