Çözüldü Bilgisayar açıldıktan sonra fan sesi artıp ekran gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

erkamxrq

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: Asus Geforce Gtx 1660
İşlemci: Amd Ryzen 5 2600
Anakart: Asus B450M-K
Ram: Crucial Ballistix 8GB 3000Mhz CL15 Sport - G-Skill Ripjaws 8GB 3000Mhz CL16
SSD: Crucial BX500 480GB - PNY C3030 500GB M.2
PC'de belli bir düzeni olmadan arada ansızın görüntü gidip acayip derecede fan sesi artıyor normaldeki sesin 5-6 katına çıkıyor. Bazıları termal macun istiyor işlemci veya ekran kartı ondandır demiş. Bilgisayarı alalı 4 yılı geçti ve hiç termal macunu değişmedi ondan mıdır acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çözebildiniz mi sorunu aynısını yaşıyorum.

Termal macun değişimi yaptım ancak sorunun büyük bir kısmı ondan değilmiş. Anakarta giden güç kablosunda bozukluk varmış ve bundan dolayı o kablo arada gücü kesince bilgisayar parçaları korumaya almaya başladığı için oluyormuş. Ben de kendim çözemedim bir bilgisayarcıya giderek çözdüm sorunu.
Bunun bir çok sebebi olabilir ancak 4 yıl termal macun değişmemişse kurumuş kemikleşmiştir ve donanımlar aşırı ısındığı için ekran kapanma durma filan gibi şeyler kendini korumaya alıyor bence sen bakımlarını ve temizliğini yaptır durum devam ediyorsa donanım hasarı olmuş olabilir. ne olduğu ile ilgili birşey söyleyemem ama ekran kartı işlemci hasarı genelde bu parçalarda oluşur anakartta da olabilir şans

Bunun bir çok sebebi olabilir ancak 4 yıl termal macun değişmemişse kurumuş kemikleşmiştir ve donanımlar aşırı ısındığı için ekran kapanma durma filan gibi şeyler kendini korumaya alıyor bence sen bakımlarını ve temizliğini yaptır durum devam ediyorsa donanım hasarı olmuş olabilir. ne olduğu ile ilgili birşey söyleyemem ama ekran kartı işlemci hasarı genelde bu parçalarda oluşur anakartta da olabilir şans
Umarım macundan kaynaklıdır. Bakımlarını yaptırıp görücez gibi

PC'de belli bir düzeni olmadan arada ansızın görüntü gidip acayip derecede fan sesi artıyor normaldeki sesin 5-6 katına çıkıyor. Bazıları termal macun istiyor işlemci veya ekran kartı ondandır demiş. Bilgisayarı alalı 4 yılı geçti ve hiç termal macunu değişmedi ondan mıdır acaba?

4 yıl geçtiğine göre bakımsızlıktan ölmüş PC. En yakın zamanda bakımını yaptırın veya elinizden geliyorsa siz yaptırın. Ama herhalde bilmediğinizden ötürü dokunmadınız. En iyisi en azından yaparım deyip bozma durumu da olabilirdi. İşlemci ve ekran kartına dikkat etmekte yarar var. Fan temizliği yağlanması vs kısacası detaylı bakımını yaptırın. Sorunu çözmese bile diğer sorunlardan kaçınmanızı sağlayacağı gibi performans artışı da sağlayacaktır.

4 yıl geçtiğine göre bakımsızlıktan ölmüş PC. En yakın zamanda bakımını yaptırın veya elinizden geliyorsa siz yaptırın. Ama herhalde bilmediğinizden ötürü dokunmadınız. En iyisi en azından yaparım deyip bozma durumu da olabilirdi. İşlemci ve ekran kartına dikkat etmekte yarar var. Fan temizliği yağlanması vs kısacası detaylı bakımını yaptırın. Sorunu çözmese bile diğer sorunlardan kaçınmanızı sağlayacağı gibi performans artışı da sağlayacaktır.
4 yıl içerisinde bilgisayarı detaylı bir şekilde temizledim ekran kartını sökerek vs. yani tozları alında ama hiç termal macun işine yanlış bişey yaparım diye girmedim. Birde acaba bilgisayar bakım işleminin fiyatları ne kadar biliyor musunuz? Macunu kendim alıp sürme riskine değer mi yoksa hiç riske atmadan bilgisayarcıya mı götürmeliyim?

4 yıl içerisinde bilgisayarı detaylı bir şekilde temizledim ekran kartını sökerek vs. yani tozları alında ama hiç termal macun işine yanlış bir şey yaparım diye girmedim. Bir de acaba bilgisayar bakım işleminin fiyatları ne kadar biliyor musunuz? Macunu kendim alıp sürme riskine değer mi yoksa hiç riske atmadan bilgisayarcıya mı götürmeliyim?

Öncelikle ben 200 derim siz gidersiniz 300 ister 350 ister bu fiyat bölgeden ve tamirciye göre değişir. Eski sistem değilse yani iyi para verdiyseniz bence emin ellere vermek daha doğru olur diyeceğim ama ben olsam gene kendim yapardım. Efendime söyleyim sonradan yok ekran gitti yok işlemci ısınmaya başladı sonra gel adama anlat durumu. Tabii bu dediğim olay da genelleme olarak değildir. Şans işi belki dolandırıcı adama denk geleceksin. Neyse benim düşüncem kendiniz yapmanız. Zaten emin olun zor bir şey değil. Vidaları söküp işlemciyi güzelce temizleyip, mercimek tanesi veya birazcık daha fazla dökerek taşmaması için yayabilirsiniz. Kendi kendine yayar ancak siz yaparsanız daha sağlıklı olur. Onun dışında işlemci sıcaklığını kontrol edin eğer zaten eliniz yanıyorsa sorun ondandır. Dediğim gibi olmasa bile siz bence yine de yapın derim.

Öncelikle ben 200 derim siz gidersiniz 300 ister 350 ister bu fiyat bölgeden ve tamirciye göre değişir. Eski sistem değilse yani iyi para verdiyseniz bence emin ellere vermek daha doğru olur diyeceğim ama ben olsam gene kendim yapardım. Efendime söyleyim sonradan yok ekran gitti yok işlemci ısınmaya başladı sonra gel adama anlat durumu. Tabii bu dediğim olay da genelleme olarak değildir. Şans işi belki dolandırıcı adama denk geleceksin. Neyse benim düşüncem kendiniz yapmanız. Zaten emin olun zor bir şey değil. Vidaları söküp işlemciyi güzelce temizleyip, mercimek tanesi veya birazcık daha fazla dökerek taşmaması için yayabilirsiniz. Kendi kendine yayar ancak siz yaparsanız daha sağlıklı olur. Onun dışında işlemci sıcaklığını kontrol edin eğer zaten eliniz yanıyorsa sorun ondandır. Dediğim gibi olmasa bile siz bence yine de yapın derim.
Fan yağlama diye bişeyde varmış sanırım dediğim problemde etkisi olabilir mi onunda yoksa o farklı bir durum mu? Yani demeye çalıştığım şey bilgisayar anında kapandığı sırada fan sesi 5 6 katına çıkmasının sebebi yağsızlık mıdır yoksa termal macunun kuruması mıdır acaba?

Not: Sorun son 3 hafta gibi bir süredir mevcut

Fan yağlama diye bir şeyde varmış sanırım dediğim problemde etkisi olabilir mi onunda yoksa o farklı bir durum mu? Yani demeye çalıştığım şey bilgisayar anında kapandığı sırada fan sesi 5 6 katına çıkmasının sebebi yağsızlık mıdır yoksa termal macunun kuruması mıdır acaba?

Not: Sorun son 3 hafta gibi bir süredir mevcut.

Durduk yere 5 6 katına çıkmaz. Eğer zamanla olsaydı evet olabilirdi. 3 haftadır olduğuna göre ondanda kaynaklanabilir. Ancak her şekilde ikisini de yapmanızı öneririm. En azından daha rahat ve hızlı dönecektir.

Durduk yere 5 6 katına çıkmaz. Eğer zamanla olsaydı evet olabilirdi. 3 haftadır olduğuna göre ondanda kaynaklanabilir. Ancak her şekilde ikisini de yapmanızı öneririm. En azından daha rahat ve hızlı dönecektir.
Anladım. Yardımınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı