Çözüldü Bilgisayar açılırken 5500XT ekran kartı çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cLaww

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Veritabanı Programcılığı
Bilgisayarımda 650W PSU var, ve sistemime gayet yettiğini düşünüyorum ekran kartım XFX Radeon RX5500 XT. Bilgisayarımı açtığım zaman ekran kartında mavi ışık yanıyor ama ekran kartı fanları dönmüyor. (Bilgisayarım açıldığı zaman sistem açılana kadar fanlar dönüyor sonra duruyor.) fanlar dönmeyince de sisteme görüntü gelmiyor. Kasaya reset atınca da bu sefer ekran kartı çalışıyor sisteme görüntü geliyor. Sorunu bir türlü çözemedim. Sosyale daha önce de sordum cevaplayan kimse olmadı. Sizce sebebi nedir?

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam sorun büyük ihtimalle Fast startup (hızlı başlatma) ile alakalı. Denetim masası > güç seçenekleri'nden hızlı başlatmayı kapatmayı deneyin.

GPU fanları normalde de açılışta çalışır ama sonrasında ekran kartı yük altına girmedikçe dönmez. Genelde 50 derece sıcaklığı gördükten sonra dönmeye başlar. Donanımsal bir sorununuz yok yani bence.

@sıcakcpu denedim fakat yine aynı :/ bir türlü çözemedim çok sıkıntılı bir durum.
Sorunu çözdüm. Daha önce 1-2 kere aklıma takılmıştı ama ondan değildir dedim. BIOS'taki erp ready ayarlarını bilgisayar kapalıyken güç gitmesin diye açmıştım. ErP ready ayarını her açtığımda ekran kartı çalışmıyor. Kapattığımda kasanın tuşuna bastığım an fanlar çalışmaya başlayıp sisteme görüntü geliyor. Sorun bundan kaynaklı 3 kere denedim ayarı kapatıp açıp hepsinde de aynı sonucu verdi. Fakat bu seferki sıkıntı da bilgisayar kapalıyken güç gidiyor USB portlarına ve Wireless kulaklığımın alıcısı sürekli açık olduğundan bilgisayarı açıp kulaklığı açtığım zaman bağlanmıyor alıcıya. Alıcıyı sürekli söküp takmam gerekiyor.
Yeni ekran kartların fan stop vardır yani belirli bir derecenin altında fanlarını sistem açılınca çalıştırmaz, bu normal.

Yani normalde sistemi kullanabiliyorum kasaya reset atınca bu sefer çalışıyor ve sisteme görüntü geliyor.

Artı -1 Eksi
Tam olarak sistemi belirtir misiniz? Masaustune hiç mi giremiyorsunuz?

Ryzen 5 3600, 16 GB RAM, RX5500 XT. Sorun şu kimse anlamıyor ve herkesin verdiği cevap aynı belli dereceye gelene kadar fan açmaz. Zaten ben de biliyorum fakat sorun bu değil. Ekran kartı çalışmıyor sisteme görüntü gelmiyor fakat bu sefer kasaya reset atınca geliyor. Çok saçma.

Artı -1 Eksi
Ryzen 5 3600, 16 GB RAM, RX5500 XT. Sorun şu kimse anlamıyor ve herkesin verdiği cevap aynı belli dereceye gelene kadar fan açmaz. Zaten ben de biliyorum fakat sorun bu değil. Ekran kartı çalışmıyor sisteme görüntü gelmiyor fakat bu sefer kasaya reset atınca geliyor. Çok saçma.

Tam olarak sikintinin ekran kartinda oldugundan emin misiniz? Genelde boyle problemler RAM'de de oluyor. Memtest86 ile RAM testi yapmanizi oneririm.

Konu sahibi demiş "sosyale daha önce sordum cevap veren olmadı".

Soruna çözüm bulan olmadı, yalan söyliycek kadar düşmedik. İnanmayanlara SS'de atabilirim. Herkes aynı kelimeleri deyip durdu ekran kartı sıcaklamadan fan açmaz. Fakat sorun bu değil kimse anlamıyor, ya da ben anlatamıyorum.
Tam olarak sikintinin ekran kartinda oldugundan emin misiniz? Genelde boyle problemler RAM'de de oluyor. Memtest86 ile RAM testi yapmanizi oneririm.

Bazen açılıyor sistem direk, bazen kasaya reset atmam gerekiyor.

Soruna çözüm bulan olmadı, yalan söyliycek kadar düşmedik. İnanmayanlara SS'de atabilirim. Herkes aynı kelimeleri deyip durdu ekran kartı sıcaklamadan fan açmaz. Fakat sorun bu değil kimse anlamıyor, ya da ben anlatamıyorum.
Hocam inanıyorum. Ben de bazen gördüm cevapsız konuları, ama bu son derece normal. Bazen kimse göremeyebiliyor.

Herhangi bir HDMI TO VGA Falan kullanıyor musun? Bu tip dönüştürücüleri ekran kartları biraz zor algılar sonra sinyal verir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı