Çözüldü Bilgisayar açılırken 5500XT ekran kartı çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cLaww

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Veritabanı Programcılığı
Bilgisayarımda 650W PSU var, ve sistemime gayet yettiğini düşünüyorum ekran kartım XFX Radeon RX5500 XT. Bilgisayarımı açtığım zaman ekran kartında mavi ışık yanıyor ama ekran kartı fanları dönmüyor. (Bilgisayarım açıldığı zaman sistem açılana kadar fanlar dönüyor sonra duruyor.) fanlar dönmeyince de sisteme görüntü gelmiyor. Kasaya reset atınca da bu sefer ekran kartı çalışıyor sisteme görüntü geliyor. Sorunu bir türlü çözemedim. Sosyale daha önce de sordum cevaplayan kimse olmadı. Sizce sebebi nedir?

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam sorun büyük ihtimalle Fast startup (hızlı başlatma) ile alakalı. Denetim masası > güç seçenekleri'nden hızlı başlatmayı kapatmayı deneyin.

GPU fanları normalde de açılışta çalışır ama sonrasında ekran kartı yük altına girmedikçe dönmez. Genelde 50 derece sıcaklığı gördükten sonra dönmeye başlar. Donanımsal bir sorununuz yok yani bence.

@sıcakcpu denedim fakat yine aynı :/ bir türlü çözemedim çok sıkıntılı bir durum.
Sorunu çözdüm. Daha önce 1-2 kere aklıma takılmıştı ama ondan değildir dedim. BIOS'taki erp ready ayarlarını bilgisayar kapalıyken güç gitmesin diye açmıştım. ErP ready ayarını her açtığımda ekran kartı çalışmıyor. Kapattığımda kasanın tuşuna bastığım an fanlar çalışmaya başlayıp sisteme görüntü geliyor. Sorun bundan kaynaklı 3 kere denedim ayarı kapatıp açıp hepsinde de aynı sonucu verdi. Fakat bu seferki sıkıntı da bilgisayar kapalıyken güç gidiyor USB portlarına ve Wireless kulaklığımın alıcısı sürekli açık olduğundan bilgisayarı açıp kulaklığı açtığım zaman bağlanmıyor alıcıya. Alıcıyı sürekli söküp takmam gerekiyor.
Söz veriyorum size yapacağım. Merak etmeyin söz kırmayacağım sizi. Durumu buraya yazarım en kısa sürede.

Hızlı başlatmayı kapattım ayarlardan birkaç gün deneyeceğim. Umarım olur.

Zaten neredeyse her şeyi denemissiniz hala cozum bulamamissiniz. Ondan dolayi Memtest dedim :). Sonuclari bekliyorum. Etiketlerseniz sevinirim.

Soruna çözüm bulan olmadı, yalan söyliycek kadar düşmedik. İnanmayanlara SS'de atabilirim. Herkes aynı kelimeleri deyip durdu ekran kartı sıcaklamadan fan açmaz. Fakat sorun bu değil kimse anlamıyor, ya da ben anlatamıyorum.

Bazen açılıyor sistem direk, bazen kasaya reset atmam gerekiyor.
Ben kimseye yalancı veya kötü bir şey demedim siz yazmışsınız ya daha önce cevap veren olmadı diye bende eğer yine kimse sorunu çözemezse donanım arşivine sorun dedm

Hocam sorun büyük ihtimalle Fast startup (hızlı başlatma) ile alakalı. Denetim masası > güç seçenekleri'nden hızlı başlatmayı kapatmayı deneyin.

GPU fanları normalde de açılışta çalışır ama sonrasında ekran kartı yük altına girmedikçe dönmez. Genelde 50 derece sıcaklığı gördükten sonra dönmeye başlar. Donanımsal bir sorununuz yok yani bence.

@sıcakcpu denedim fakat yine aynı :/ bir türlü çözemedim çok sıkıntılı bir durum.
Sorunu çözdüm. Daha önce 1-2 kere aklıma takılmıştı ama ondan değildir dedim. BIOS'taki erp ready ayarlarını bilgisayar kapalıyken güç gitmesin diye açmıştım. ErP ready ayarını her açtığımda ekran kartı çalışmıyor. Kapattığımda kasanın tuşuna bastığım an fanlar çalışmaya başlayıp sisteme görüntü geliyor. Sorun bundan kaynaklı 3 kere denedim ayarı kapatıp açıp hepsinde de aynı sonucu verdi. Fakat bu seferki sıkıntı da bilgisayar kapalıyken güç gidiyor USB portlarına ve Wireless kulaklığımın alıcısı sürekli açık olduğundan bilgisayarı açıp kulaklığı açtığım zaman bağlanmıyor alıcıya. Alıcıyı sürekli söküp takmam gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı