Bilgisayar açılırken ekranda çıkan siyah çizgiler

Shitokazee

Kilopat
Evet arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi. Bilgisayarı açtığımda kilit ekranının alt kısmında siyah çizgiler çıkıyor, sonra kayboluyor. Bir daha yeniden başlatsam çıkmıyor. Uzun süre sonra açsam çıkıyor. Sebebi nedir acaba, yardımcı olur musunuz?

Zannetmiyorum.
Çizgiler sürekli kalmıyor diyorsunuz yani bir donanımın ısınmasıyla düzeliyor. Monitör adaptörü olabilir, ekran kartınız olabilir ya da bunları düzgün iletemeyen bir kablonuz olabilir. Belki de hiç tahmin etmediğimiz RAM, işlemci bile olabilir.

Aynı sorun benim de başıma geldi çünkü. PC'yi açınca bir 5 Dk'da ekran tamamiyle yatay cizgilerle dolu oluyordu. Ben kahvemi yapıp gelinceye kadar düzeliyordu. Formatla, yazılımla düzelmedi. Sıkıntı monitördeydi.
Peki sorun monitörde olsa sürekli kalmaz miydi?

Peki sorun monitörde olsa sürekli kalmaz miydi?

Floresan lambalar vardır, böyle açılışta sürekli kapanır açılır ve belli süre sonra sürekli yanmaya başlar. Aynı mantık monitörün LED'leri için de geçerli. Isındıktan sonra kendini düzeltmeye çalışıyor. Geliyor, gidiyor ve sonra bu sıklaşıyor. Düzelmeler en sonunda 1 düzeliyor ve bir daha gitmiyor.

Monitörümün çalışma şeması böyle, ben de o süreyi sıkıntı yapmıyordum, başka şeylerle uğraşıyordum ama garantisinin sonlarına doğru gönderdim ve sorun monitörün LED'lerinde cıktı.

Bu arkadas da aynı sorundan müzdaripmiş 2 yıl önce.

Son düzenleyen: Moderatör:
Floresan lambalar vardır, böyle açılışta sürekli kapanır açılır ve belli süre sonra sürekli yanmaya başlar. Aynı mantık monitörün LED'leri için de geçerli. Isındıktan sonra kendini düzeltmeye çalışıyor. Geliyor, gidiyor ve sonra bu sıklaşıyor. Düzelmeler en sonunda 1 düzeliyor ve bir daha gitmiyor.

Monitörümün çalışma şeması böyle, ben de o süreyi sıkıntı yapmıyordum, başka şeylerle uğraşıyordum ama garantisinin sonlarına doğru gönderdim ve sorun monitörün LED'lerinde cıktı.

Bu arkadas da aynı sorundan müzdaripmiş 2 yıl önce.
Bu arkadaşta baya çıkıyormuş bende 3 4 çizgi falan çıkıyor. Yardımın için teşekkür ederim.

Floresan lambalar vardır böyle açılışta sürekli kapanır açılır belli süre sonra sürekli yanmaya başlar. Aynı mantık monitörün LED'leri içinde geçerli ısındıktan sonra kendini düzeltmeye çalışıyor geliyor gidiyor sonra bu sıklaşıyor düzelmeler en sonunda 1 düzeliyor bir daha gitmiyor. Monitörümün çalışma şeması böyle bende o süreyi sıkıntı yapmıyordum başka şeylerle uğraşıyordum. Ama garantisinin sonlarına doğru gönderdim ve sorun monitörün LED'lerinde cıktı.Bu Arkadasta aynı sorundan müzdaripmiş 2 yıl önce.

Diğer arkadaş
Mesela bu arkadaş DP kablosuyla oynayınca düzeltmiş tabii konulara çözüldü atılmamış. Belki de sizinde sorununuz kablodan olabilir bu şekilde.

Ne yazık ki çizgi sayısı ya da nerede çıktıgının önemi yok. Aynı sorundan bahsediyoruz. Açılışta oluyor, sonra kayboluyor. İsterse 1000 çizgi çıksın. 2. attıgım konuda arkadaşın monitörünün tamamı bozuk açılıyor ama sonra düzeliyor. Sizinki ile aynı problem.

Diğer arkadaş
Mesela bu arkadaş DP kablosuyla oynayınca düzeltmiş tabii konulara çözüldü atılmamış. Belki de sizinde sorununuz kablodan olabilir bu şekilde.

Ne yazık ki çizgi sayısı ya da nerede çıktıgının önemi yok. Aynı sorundan bahsediyoruz. Açılışta oluyor, sonra kayboluyor. İsterse 1000 çizgi çıksın. 2. attıgım konuda arkadaşın monitörünün tamamı bozuk açılıyor ama sonra düzeliyor. Sizinki ile aynı problem.
Tamam çok teşekkür ederim eğer kablo falan değiştirip olmazsa monitörü garantiye yolluyacağım.
Yine etiketleyerek olup olmadığını yazın değerli hocam. :)
Sanırım monitörün dp girişi bozulmuş. HDMI takınca öyle izler çıkmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı