Çözüldü Bilgisayar açılırken kasadan yüksek ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zlooty.exe

Hectopat
Yaklaşık 2.5 yıldır aynı sistemi kullanıyorum. Herhangi bir performans düşüşü vs. bulunmuyor hala ilk günkü gibi tıkır tıkır. Ancak son dönemde bilgisayarı açtığımda birkaç kez bir fandan son derece hızlı dönüp cızırtı sesi çıkartıyor. PSU fanı olduğuna emin gibiyim çünkü ses çıkarken diğer tüm fanları durdurup ses kesiliyor mu diye kontrol ettim. Sorun çok sık olmuyor ancak çok can sıkıcı bir durum. Hatta sistemin ilk haftalarında da 1 kere yaşamıştım. PSU'nun tuşuna basıp içerideki elektriği alınca sorunum çözülüyor. Genelde temizlik için kasanın bağlantılarını söküp tekrar taktıktan sonra bu sorunu yaşıyorum. Sorun tam olarak nedir bir çözümü var mıdır araştırdığımda pek bir kaynak bulamadım. Statik elektrik olsa parçalar zarar görürdü diye düşünüyorum ama emin de değilim. Ses, bekleyip kendiliğinden geçmiyor, herhangi bir ısınma veya performans düşüklüğü olmuyor.

Çözüm
Düzeltme yapıyorum. Ses egzoz fandan geliyor. Tüm fanları kontrol ederken onu etmeyi unuttum fan çokluğundan dolayı. Şu anda ses bir daha geldi ve bir kez daha denedim şansımı. Suçluyu buldum. Sanırım ömrünün sonuna geldi.
Yağlamayı deneyin içi açılan bir fan ise bazen düzeltebiliyor.
Son durumu rapor edeyim size içinizde kalmasın :D Eski fanın vidalarını kullanarak kule tipi soğutucumdan bir fanı egzoz fan olarak kullanmaya başladım. Sıcaklıklarda bir sorun yok. Eski fana gelirsek. Gerçekten yağlanması gerek ancak bende o tarz bir yağ mevcut değil o yüzden o işe hiç girişmeyeceğim. Bir süre böyle kullanıp sisteme ekstra birkaç fan daha eklemeyi düşünüyorum. Bu saatte vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Son durumu rapor edeyim size içinizde kalmasın :D Eski fanın vidalarını kullanarak kule tipi soğutucumdan bir fanı egzoz fan olarak kullanmaya başladım. Sıcaklıklarda bir sorun yok. Eski fana gelirsek. Gerçekten yağlanması gerek ancak bende o tarz bir yağ mevcut değil o yüzden o işe hiç girişmeyeceğim. Bir süre böyle kullanıp sisteme ekstra birkaç fan daha eklemeyi düşünüyorum. Bu saatte vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.
Ne demek bir şekilde çözülmesine sevindim.

Yeni konular

Geri
Yukarı