Çözüldü Bilgisayar açılırken UPS'ten bir anda yüksek ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huck2434

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yeni sistem topladım UPS ile birlikte kullanıyorum. Herhangi bir elektrik kesintinde zarar görmesin diye ama bazen PC'yi Power tuşuna basınca bir anda UPS'den böyle alarm sesi geliyor ve ve bende UPS'i kapatmak zorunda kalıyorum. Bu bir önceki bilgisayarımda yoktu, sebebi sizce nedir?

Çözüm
Çıkan ses hakkında bir şey bulamadım, aşağıdaki siteden bir kontrol eder misiniz?

Ek olarak: UPS cihazlarından çıkan bip seslerinin aralıkları ve süreleri, cihazın durumunu ve karşılaşılan sorunları bildirmek için tasarlanmıştır. Örneğin:

• Sürekli Bip Sesi: Genellikle güç arızasını veya bataryanın şarj olmadığını gösterir.
  • Aralıklı Bip Sesi: UPS’in batarya modunda çalıştığını ve elektrik kesintisi olduğunu belirtir.
  • Uzun Bip Sesi: Bataryanın düşük olduğunu ve yakında enerji kesileceğini işaret eder.
  • Kısa ve Sürekli Bip Sesleri: Aşırı yük veya aşırı ısınma gibi bir sorunu gösterebilir.
Her UPS markası ve modeli farklı bip sesi düzenleri kullanabilir, bu yüzden cihazınızın kullanım kılavuzunda belirtilen sesler ve anlamları kontrol etmek en doğrusudur.
Eğer bu sesler yeni sistem topladıktan sonra başladıysa, yeni sisteminizin güç gereksinimleri önceki sistemden farklı olabilir ve UPS’inizin kapasitesini aşıyor olabilir. UPS’inizin yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olmak için, bağlı tüm cihazların toplam güç tüketimini kontrol edin ve UPS’inizin bu yükü destekleyip desteklemediğini görmek için üreticinin belirttiği maksimum yük kapasitesini karşılaştırın.

Ayrıca, UPS cihazınızın kullanım kılavuzunda belirtilen adımları takip ederek, sesli alarm ayarlarını yönetebilir ve gerekiyorsa sessiz moda alabilirsiniz. Eğer sorun devam ederse, UPS üreticisiyle iletişime geçmek veya bir uzmandan yardım almak en iyisi olacaktır.

Hocam güzel bilgiler için teşekkür ederim UPS devamlı prize takılı zaten 220ye sabitlemesi için bu devamlı yapmıyor şu an mesela RTX 4090 ekran kartı takılı ve size yazarken RDR 2 açık görseli paylışıyorum şu an sizce yetmiyor mu?
IMG_3445.jpeg

UPS'niz 50 Hz frekansta ve 221-232 volt aralığında çalışıyor, bu çoğu sistemler için standart aralıkta. Ekran kartının referans tasarımı 450W termal tasarım gücüne sahip, özel soğutmalı modelleri 500 Watt'a kadar güç tüketebiliyor. Bazı RTX 4090 modellerinde 850W-1200W kadar güç kaynağı tavsiyesinde bulunuyor.

Çoğu makale, haber ve kullanıcı yorumlarında genelde 850W kapasiteli UPS önerilmekte. Anladığım kadarıyla PSU çıkış gücü yetersiz kaldığı için uyarı vermekte. Başka arkadaşlarında görüşlerini bekleyelim...

Hocam 1200 watt kendi bilgisayarımın güç kaynağı UPS ise 1kva 700 watt geçenlerde elektrik kesintisi yaşadım oyundan çıkmam ve PC'yi kapatmam yetti bu sürede çalışır vaziyette tuttu yani bilgisayarı ona göre biraz daha güçlü UPS alayım.

Necron hocam model C1k.
image.jpg

Arkasındaki fişler sizi yanıltmasın PS5 bağlı uzatmayla şu an oda kapalı PC haricinde çalışan bir şey yok şu an.

Çıkan ses hakkında bir şey bulamadım, aşağıdaki siteden bir kontrol eder misiniz?

Ek olarak: UPS cihazlarından çıkan bip seslerinin aralıkları ve süreleri, cihazın durumunu ve karşılaşılan sorunları bildirmek için tasarlanmıştır. Örneğin:

• Sürekli Bip Sesi: Genellikle güç arızasını veya bataryanın şarj olmadığını gösterir.
  • Aralıklı Bip Sesi: UPS’in batarya modunda çalıştığını ve elektrik kesintisi olduğunu belirtir.
  • Uzun Bip Sesi: Bataryanın düşük olduğunu ve yakında enerji kesileceğini işaret eder.
  • Kısa ve Sürekli Bip Sesleri: Aşırı yük veya aşırı ısınma gibi bir sorunu gösterebilir.
Her UPS markası ve modeli farklı bip sesi düzenleri kullanabilir, bu yüzden cihazınızın kullanım kılavuzunda belirtilen sesler ve anlamları kontrol etmek en doğrusudur.

Çözüm
Hocam bazı zamanlarda devamlı olmasa da sürekli bip sesi ile karşılıyorum sanırım teşekkür ederim güzel ve gerekli bilgiler için.

Geri
Yukarı