Bilgisayar açılmıyor ama fanlar çalışıyor

Sofiyev

Hectopat
Daha fazla  
Masaüstü bilgisayarın kapalıyken fişini çektim. Tekrar açmak istediğimde hiçbir tepki yok. Sadece prizden çıkarıp yeniden takıp güç tuşuna bastıkdan sonra 0.5 saniyelik süre için fanlar çalışıyor RGB ışıkları yanıyor ama hemen kapanıyor. Sorun nedir?

Kasaya gelen gücü kestikten sonra power tuşuna basarken kasa içini gözlemleyin, her defasında olmak zorunda olmasa da statik elektriği boşaltırken, işlemci fanında ufak bir hareket gözlemlenebilir. Çeşitli yöntemler vardır mutlaka ama en kestirmesi benim bildiğim bu.

Statik boşalıyordur da siz tekrar statik elektrik boşaltıp donanımları ondan sonra sökerek uzay kurulum yapmayı deneyin. Sistemin çalışması için gerekli olanlar dışında hiç bir donanımı ve kabloyu takmayın.
Statik elektrik boşaltma işlemini doğru yaptığınızdan hala emin değilim gerçi.
Bütün kablolar anakart da takılı olması gereken yerde takılı iken PSU ya giren güç kablosunu çıkaracaksınız ondan sonra kasanın açma tuşuna 5-6 yada 8-10 farketmeksizin arka arkaya basacaksınız.
Donanım sökülecek her seferinde bu işlemin yapılması benim kişisel fikrim, önlem olarak yapılması gereken bir işlem.
Bütün parçaları statik boşaltma işleminden sonra sökmüşken bellek ve ekran kartı pinlerini silgi ile temizleyin. Tek bellek varsa farklı slotlarda deneyin, birden fazla bellek varsa tek olarak yine farklı slotlarda daha sonra diğer belleği yine tek olarak farklı slotlarda deneyin.

Statik boşalıyordur da siz tekrar statik elektrik boşaltıp donanımları ondan sonra sökerek uzay kurulum yapmayı deneyin. Sistemin çalışması için gerekli olanlar dışında hiçbir donanımı ve kabloyu takmayın.
Statik elektrik boşaltma işlemini doğru yaptığınızdan hala emin değilim gerçi.
Bütün kablolar anakart da takılı olması gereken yerde takılı iken PSU'ya giren güç kablosunu çıkaracaksınız ondan sonra kasanın açma tuşuna 5-6 ya da 8-10 fark etmeksizin arka arkaya basacaksınız.
Donanım sökülecek her seferinde bu işlemin yapılması benim kişisel fikrim, önlem olarak yapılması gereken bir işlem.
Bütün parçaları statik boşaltma işleminden sonra sökmüşken bellek ve ekran kartı pinlerini silgi ile temizleyin. Tek bellek varsa farklı slotlarda deneyin, birden fazla bellek varsa tek olarak yine farklı slotlarda daha sonra diğer belleği yine tek olarak farklı slotlarda deneyin.

Donanım olarak sadece ekran kartını ve RAM'leri sökebiliyorum.
Başlatırken sadece kasanın içindeki kablolar takılı oluyor. Klavye, mouse gibi dışarıdan kablo takmıyorum. 3 kez denedim işlemci fanında hareket görmedim.

Bellekleri tek tek ve farklı slotlar da denediniz mi? Kaç bellek slotu var anakartta?
Statik boşaltın ve bellekleri sökün. Sadece bir tanesini takıp deneyin, çözüm olmazsa statik boşaltın ve aynı belleği farklı slota takarak deneyin, aynı belleği bütün slotlarda denedikten sonra yine statik boşaltarak diğer belleği slotlarda deneyin.
En son olarak Bios pilini çıkarıp yarına kadar bekleyin denenmedi demeyelim.

Bellekleri tek tek ve farklı slotlar da denediniz mi? Kaç bellek slotu var anakartta?
Statik boşaltın ve bellekleri sökün. Sadece bir tanesini takıp deneyin, çözüm olmazsa statik boşaltın ve aynı belleği farklı slota takarak deneyin, aynı belleği bütün slotlarda denedikten sonra yine statik boşaltarak diğer belleği slotlarda deneyin.
En son olarak BIOS pilini çıkarıp yarına kadar bekleyin denenmedi demeyelim.

Tüm bileşenleri söktüm kasanın metal yüzeylerine tornavidayla temas ettim. Yine çözülmedi. Son olarak kendi haline bıraktım belki 1-2 güne statik elektrik boşalır.

Her defasında geri dönüşünüz söylediğimden farklı bir işlem yaptığınızla ilgili oluyor. Söylediklerimi yapıp yapmadığınızı bilmeden sürekli aynı şeyleri yazıyorum, yada yaptığınızı varsaymak zorunda kaldığım için yanlış yerlerde çözüm arıyorum bu da hem sizin hem benim zamanıma mal oluyor. Eksik bilgi size yardımcı olmaya çalışanlara zorluk çıkartır daha öncede söyledim. 3 sayfa oldu hala bellekleri tek tek denediniz mi bilmiyorum, farklı slotlarda denediniz mi bilmiyorum, anakartta kaç slot var bilmiyorum.
Size uzay kurulum yapın demiştim sadece ekran ve bellekleri sökebildiğinizi söylediniz. Şimdi tüm bileşenleri söktüm diyorsunuz ama kasaya tornavida falan diyorsunuz.
Anakartı iletken olmayan bir yüzeye koyun. Sadece bir belleği, ekran kartını, 20+4 pin kabloyu, CPU güç kablosunu (4 pin yada 4+4 olabilir PSU modelinize göre değişebilir) takın. Anakart üzerindeki Power SW pinlerini birbirine değdirerek sistemi çalıştırın.

Güç kaynağının çalışması, güç kaynağında sorun olmadığını göstermez. Bilgisayarı birden bire açmayan güç kaynağını üç yıldır 15 metre şerit led yakmak için sorunsuz kullanıyorum. Çevrende teknik servis hizmeti veren bilgisayarcı yok mu? İnternet kafe varsa ona da bak. Kapalılar ama bazıları teknik servis hizmeti için numara yazıyor kapıya. Senin sorunun büyük ihtimalle güç kaynağında.

Her defasında geri dönüşünüz söylediğimden farklı bir işlem yaptığınızla ilgili oluyor. Söylediklerimi yapıp yapmadığınızı bilmeden sürekli aynı şeyleri yazıyorum, ya da yaptığınızı varsaymak zorunda kaldığım için yanlış yerlerde çözüm arıyorum bu da hem sizin hem benim zamanıma mal oluyor. Eksik bilgi size yardımcı olmaya çalışanlara zorluk çıkartır daha önce de söyledim. 3 sayfa oldu hala bellekleri tek tek denediniz mi bilmiyorum, farklı slotlarda denediniz mi bilmiyorum, anakartta kaç slot var bilmiyorum.
Size uzay kurulum yapın demiştim sadece ekran ve bellekleri sökebildiğinizi söylediniz. Şimdi tüm bileşenleri söktüm diyorsunuz ama kasaya tornavida falan diyorsunuz.
Anakartı iletken olmayan bir yüzeye koyun. Sadece bir belleği, ekran kartını, 20+4 pin kabloyu, CPU güç kablosunu (4 pin ya da 4+4 olabilir PSU modelinize göre değişebilir) takın. Anakart üzerindeki Power SW pinlerini birbirine değdirerek sistemi çalıştırın.

Hocam dediklerinizi yapıyorum.

Her defasında geri dönüşünüz söylediğimden farklı bir işlem yaptığınızla ilgili oluyor. Söylediklerimi yapıp yapmadığınızı bilmeden sürekli aynı şeyleri yazıyorum, ya da yaptığınızı varsaymak zorunda kaldığım için yanlış yerlerde çözüm arıyorum bu da hem sizin hem benim zamanıma mal oluyor. Eksik bilgi size yardımcı olmaya çalışanlara zorluk çıkartır daha önce de söyledim. 3 sayfa oldu hala bellekleri tek tek denediniz mi bilmiyorum, farklı slotlarda denediniz mi bilmiyorum, anakartta kaç slot var bilmiyorum.
Anakartı iletken olmayan bir yüzeye koyun. Sadece bir belleği, ekran kartını, 20+4 pin kabloyu, CPU güç kablosunu (4 pin ya da 4+4 olabilir PSU modelinize göre değişebilir) takın. Anakart üzerindeki Power SW pinlerini birbirine değdirerek sistemi çalıştırın.

Dediğiniz gibi uzay montajı yaptım. Power SW pinleri makasla birbirine değdirdim. İşlemcinin fanı ani çalışıp durdu.

Geri
Yukarı