Bilgisayar almak için 1 sene beklemek mantıklı mı?

Evdeki hesap asla çarşıya uymaz önümüzdeki yıl 7 bine alacağın laptop şu an 3-4 bin TL, elindekileri sat üstüne biraz borç harçla alabildiğini al bu yılın fiyatıyla 7bine almayı düşünüyorsun seneye o laptop 10 bin TL.

Hocam, tavsiyem biriktireceğiniz parayı aylık enflasyonla beraber sürekli arttırmanız. Yoksa sabit birikim miktarıyla bir yere varamayız. Şu anda mesela kumbaramdaki paramı harcamamak istiyorum ama zaman geçtikçe para eriyor.

Merhaba arkadaşlar, ben ağustos ayından başlayarak her ay 468 TL biriktireceğim 2023 Temmuz'a kadar ve yaklaşık 5000 TL param olacak. Sonra bir de bilgisayarımı veya parçalarını satarsam 7000 TL civarı bir param olacak. Bu parayla 2023 Temmuz'ya da haziran ayında bir laptop almak istiyorum. Laptop daha iyi olur benim için, zaten oynayacağım en fazla grafikli oyun GTX 1060 gereksinimli, yani öyle 3050-2060 vs. ekran kartlı laptoplara ihtiyacım olmayacak. GTX 1060'lı laptop yeterli olur benim için. 2.el alacağım ayrıca laptopu. Sizce sonraki yıla kadar fiyatlar nasıl değişir? Ayrıca PC toplasam mı daha mantıklı laptop alsam mı? Düşüncelerinizi bekliyorum. Bu tahmin konularında çok iyi değilim, aydınlatıcı bir şeyler yazarsanız sevinirim :)

Duruma açıklık getireyim. PC'yi şu an istesem de satamam. Dediğim gibi sonraki yıl haziran ayında satabilirim ayrıca para da biriktireceğim.
Cebindeki parayı ihtiyaçların için harcamadığın her saniye zarardasın.

Bu tarz konularda cevabım budur:

Arkadaşlar siz sanırım yanlış anladınız. Şuan bilgisayar alacak param yok. Ayrıca yıl içinde biriktireceğim parayı harcayamam, yeni bilgisayar alamam hazirana kadar.

Arkadaşlar siz sanırım yanlış anladınız. Şuan tek kuruşum bile yok. Ayrıca yıl içinde biriktireceğim parayı harcayamam, yeni bilgisayar alamam hazirana kadar.
O zaman çare belli kur korumalı mevduat 9,6,3 aylık olarak yatırırsın 😀😀😀. Aksi halde seneye paran eriyecek anca iskender kebap yersin.

Arkadaşlar siz sanırım yanlış anladınız. Şuan bilgisayar alacak param yok. Ayrıca yıl içinde biriktireceğim parayı harcayamam, yeni bilgisayar alamam hazirana kadar.
Bilgisayarın 7000tl ediyorsa zaten en az 1060 vardır sistemde. 12K'ya seneye daha iyisini pek alamazsın. Sisteminin 7000 ettiğine emin misin? Seçim zamanı dolar artacak zaten.

Bilgisayarın 7000tl ediyorsa zaten en az 1060 vardır sistemde. 12K'ya seneye daha iyisini pek alamazsın. Sisteminin 7000 ettiğine emin misin? Seçim zamanı dolar artacak zaten.
Hayır ya. Bilgisayarımı 3500'e satacağım. Sonra o 3000'e düşecek. +5000 de biriktirdiğim para ile birlikte 7000 civarı olacak.

Geçen sene bu zamanlar dolar 8,52 TL idi. 650 dolar (5538 TL) olan bir notebook alacağınızı varsayalım. Bu sene aynı notebook şimdi almak istesek dolar 17,4 TL 650 dolar (11300 TL) verirdik.

Yukarıdaki yazdıklarım sadece kur farkından oluşan maliyet artışı. Geçen sene bu fiyatlara geleceğini kimse tahmin edemediği gibi ileride ne olacağını da bilemez.

Nakit olarak biriktirilen her birim para değer kaybetmeye mahkum bu dönemde.

Özetle yapılacak şey belli alacağınız ne varsa şimdi alın. Nakit yetersiz ise peşin fiyatı olmak kaydıyla taksitle alınabilir.

Geri
Yukarı