Bilgisayar belli aralıklarla mavi ekran veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

InnBedirhan

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. 1 Kasım'da satın aldığım bilgisayarım belli aralıklarla 4 Kasım'dan itibaren mavi ekran vermeye başladı. Satın aldıktan sonra SSD takmamışlardı kendim taktım birkaç arıza daha olunca servise götürdük ve orada sorunu hallettiler. Onlar bilgisayarın sorunlarını hallettikten sonra bilgisayara manuel olarak hiçbir ayar yapmadım. Çalışır vaziyette ve Windows 10 kuruluydu. 1. mavi ekranı 4 Kasım'da YouTube'da canlı yayın izlerken aldım. 2. mavi ekranı 7 Kasım'da Assassin's Creed IV: Blackflag oynarken CTRL + alt + delete yaptığım anda aldım. 3. mavi ekran hatasını bu sabah Zoom'da canlı derste aldım. 4. mavi ekran hatasını ise 3. hatadan 1 saat sonra yine YouTube'da canlı yayın açıkken aldım. Hatta 4. hatada hatanın ismini yakaladım: RESOURCE_NOT_OWNED. Size sistemimi ve minidumplarımı da atayım.

Sistemim.

Anakart: Gigabyte B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X 6-Core Processor 3.6GHz.
RAM: 2X G.Skill 8 GB Ripjaws V Black 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
Ekran kartı: Gigabyte GeForce GTX 1660 Super mını ITX OC 6 GB GDDR6 192 Bit.
Kasa: Corsair Carbide SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Black mid Tower.
SSD: Adata 480GB SU630 SATA 3.0 2.5"

Minidump:

Lütfen konuya hakim olanlar fikir belirtsin. Bir çok sorunun çözüldüğünü gördüm bunun da çözülmesini umuyorum.

Not: Windows'u daha etkinleştirmedim. Windows 10 Home yüklemişler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belliki ya undervolting yaptın ya RAM'lere ya da işlemciye hızaşırtma yapmışsın. Bence bu sorun kesinlikle stabilizasyonla alakalı diye düşünüyorum.

Belliki ya undervolting yaptın ya RAM'lere ya da işlemciye hızaşırtma yapmışsın. Bence bu sorun kesinlikle stabilizasyonla alakalı diye düşünüyorum.

İlginçtir servise götürdüğümde de RAM frekansını arttırdığım için olduğunu söylemişti yaşadığım bir başka sorun için. Ama kapatmıştı sonra. Manuel ayar şu an BIOS'um diye biliyorum. Ama bakayım bir.

Advanced settingslere baktım hepsi Auto'da. BIOS'tan fotoğraf da çektim. İstersen atabilirim ?

Son düzenleme:
BIOS'unuzu default ayarlara alın ( F9 kısayol tuşuyla alıp F10 ile kaydedebilirsiniz.), XMP kapatın. Belleklerinizi MemTest86 ile test edin ve test sonucunu bizimle paylaşın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

20201110_185551.jpg
20201110_185617.jpg

BIOS'unuzu default ayarlara alın ( F9 kısayol tuşuyla alıp F10 ile kaydedebilirsiniz.), XMP kapatın. Belleklerinizi Memtest86 ile test edin ve test sonucunu bizimle paylaşın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle şunu söylemeliyim error çıkmaması beni inanılmaz mutlu etti ama siz daha iyi anlarsınız fotoğrafları bırakıyorum buraya.

Hata alırsanız yeni aldığınız dosyaları paylaşın ona göre devam edelim işlemlere. :)

Bu arada BIOS, işlemci ve RAM'ler default ayarlarda kalsın bir süre. Herhangi bir OC işlemi yapmayın.

Anladım. Peki DDU ile sürücümü kaldırıp manuel bir şekilde kurayım mı? Yoksa sürücü de şu anlık böyle kalsın mı ?

DDU rehberine uyup kaldırma işlemini yaptıktan sonra güncel WHQL sürücüyü indirin ve elle kurun.

Ekran kartınızın model bilgisini paylaşırsanız sürücü hakkında bağlantı atabilirim.

Çok teşekkürler, tekrar dönüş yapacağım.

Maalesef yine hortladı. Hatayı arattığımda bozuk RAM kaynaklı olabileceği yazıyor ancak testi doğru yaptığımdan adım gibi eminim. Bu da minidump:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı