Bilgisayar bir anda donuyor ve ses geliyor

Anılcan Gül

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar çok can sıkıcı bir sorun yaratıyor. Hiçbir şey yokken bir anda ekran gidiyor ve bilgisayar donuyor, sonrasında hoparlörden cızırtı gibi değişik bir ses geliyor ve bu ses bilgisayarı PSU'dan kapatana kadar gitmiyor. Genelde bu sorunu yaşadığım sırada net olarak herhangi bir şekilde bir video açık oluyor. Bilgisayarın düzelmesi için PSU kapatıp açmam gerekiyor ve açtığım zaman ben başlatma tuşuna basmadan açılıyor bilgisayar.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

• Anakart: MSI Z370 GAMING PRO Carbon
  • İşlemci: i5-8600K
  • RAM: 8 GB+8 GB Corsair Vengeance DDR4 16 GB
  • PSU: Seasonic FOCUS Plus 650 Gold SSR-650FX 650W 80+ Gold
  • Ekran kartı: MSI R9 380 4 GB
  • SSD: Samsung 250GB 860 Evo M.2 SATA
  • HDD: 1TB WD Blue
  • Sıvı Soğutma: Silver Stone TD02-E
  • Monitör: ViewSonic XG2401

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock yaptiniz mi sisteme? Yaptiniz ise eski haline cevirin, o halde kullanin bir sure. RAM testi yapin, tek tek test edin. Baska PSU ile test etme sansiniz varsa onu deneyin. HDD ve SATA kablolari gevsemis ya da arizalanmis olabilir. Bir ihtimal de ekran kartinin besleme devresi arizasi. Yuke bindiginde sistemi kilitliyor olabilir. Ekran kartini cikarip on-board ekran karti ile deneyin sistemi.

Biraz uğraştıracak ama büyük ihtimal çözüm sağlayacak. Benzer sorunla karşılaştığımda eğer hangi donanımda arıza olduğunu anlayamıyorsam tüm parçaları söküp, anakarta geri takıyorum. Sende aynı şekilde işlemci hariç tüm parçaları sök (anakartı kasadan ayırmadan) anakartın yuvalarını süpür temizle geriye kontrol ederek sağlam bir biçimde tak. RAM leri mermerin üstünde 5dk beklet.

Sonrasında SSD ve HDD yi tek başlarına dene bak buda sorunu bulmada önemli bir rol olabilir. Son çare olarak sadece SSD yi kullanarak formatlayın sistemi bu şekilde kullanın bu dediklerimi yaparsanız %80 ihtimalle problemi çözersiniz.

Ekran kartı driver'ından kaynaklı bu sorun bence. Çünkü aynısı başıma geldi. Güncellemeleri eksiksiz yaptığımda sorun çözülmüştü.

Bende de aynı sorun var çözemedim bir türlü. SSD, HDD değiştim olmadı. Ram testi yaptım sorun çıkmadı. Ekran kartına stress test yaptım sorun çıkmadı. Ama nedense bazı oyunlarda o lanet ses çıkıp kapatıyor pc kendini.

Benzer sorunu bende yaşıyorum ve tavsiye üzerine Nvidia ses sürücüsünü kaldırdım. Eğer bir düzelme olursa buraya yazarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı