Bilgisayar boşta ve yükte iken birden kilitleniyor

omerfarukunal01

Hectopat
Yer
ORDU
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 M2 SSD 500GB
Ekran kartı
MSI 1660 S GAMİNG X OC 6GB
Anakart
MSI B450 A PRO MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Bilgisayarımı açtığımda gezinirken veya oyuna girerken birden kilitleniyor. Ekran açık ve bilgisayarım çalışır vaziyette iken karşılaşıyorum.

Yaptığım çözüm denemeleri:

Temiz Windows kurulumu.
BIOS son sürüm güncelleme.
Ekran kartı driverını son sürüme güncelleme.
BIOS'u fabrika ayarlarına döndürme.
Benchmark testleri.
Memtest86 ile RAM testi.
M.2 SSD Firmware güncellemesi.
HD Tune disk sağlığı taraması.

Ama bir sonuca varamadım.

Bilgisayarımı garantiye yolladım. Yaklaşık 2 günden beri test yapıyorlar. Bir sorunla karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Bilgisayarım şu an bile testte. Hala teste devam edilmesini rica ettim ama sorunla karşılaşmayacaklar gibi duruyor. Acaba sorunum USB aygıtlarında olabilir mi? Klavye mouse vb. HDMI kablom akılma gelenler bunlar. Bu aygıtlar kısa devre yaptırabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii, mesela masaüstünde bilgisayar boş kalınca yada bir klasöre tıklayınca tepki vermiyordu hiç bir şekilde. Ama altını çizerek söylüyorum sadece masaüstü tepki vermiyordu, yani görev çubuğu çalışıyordu. Spotify, Steam, Edge vs. hep görev çubuğundan erişim sağlıyordum ben . Ama güncellemeler ile düzeltildi şu an yok denecek sayıda başıma geliyor bu olay .
hocam yaşadığımız durum tamamen farklı gibi duruyor. Benim sistem kitleniyor. Ne klavye çalışıyor ne de mouse . Ekran açık bir şekilde donuyor. Reset ile düzeliyor sadece. Hiç bir şekilde işlem yapamıyorum.

Benchmark testlerinden kastiniz hangileri biraz daha acabilir misiniz?

Disk sonuclariniz iyiyse ve BIOS guncellemesi de durumu degistirmediyse guc kaynagindan suphelenebilir, PSU modeliniz nedir?
  • HWMonitor.
  • RealBench
  • PCMark 10
  • Pass Mark Performance Test
  • HDtune
  • Memtest86 ile RAM testi
PSU MARKAM :

Sharkoon SHP650 V2 650W 80 Plus 120mm​

hocam yaşadığımız durum tamamen farklı gibi duruyor. Benim sistem kitleniyor. Ne klavye çalışıyor ne de mouse . Ekran açık bir şekilde donuyor. Reset ile düzeliyor sadece. Hiç bir şekilde işlem yapamıyorum.

• HWMonitor.
  • RealBench
  • PCMark 10
  • Pass Mark Performance Test
  • HDtune
  • Memtest86 ile RAM testi
PSU MARKAM :

Sharkoon SHP650 V2 650W 80 Plus 120mm​

hatta bir test programı daha vardı. servis uzaktan bağlantı ile bu testi çalıştırmamı söylemişti. ismini hatırlamıyorum. Onu çalıştırıp işe gitmiştim akşam bakarım diye. 4-5 saat sonunca sistem tamamen tekrar kitlenmiş. Hiç bir işlem yapamıyordum. Program hata bile veremeden kitlenmiş bilgisayarım donup kalmıştı. Ama test yapmadığım zamanlar da bile olmayabiliyor yani bilgisayarıma yük bindirmediğim zamanlarda da karşılaşmıştım bu sorunla. Şuanda bilgisayarım garantide aynı test programı ile uzun zamandır test yapıyorlar kitlenme mevcut değil. O yüzden bilgisayarıma kısa devre yaptıracak klavye , mouse , kulaklık gibi usb aygıtları olabilir mi ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı