Bilgisayar boştayken gelen mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

Melikşah Öner

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Kingston FURY Beast DDR5 16GB 6000MT/s DDR5 2x
SSD veya HDD modeli
Kingston FURY Renegade M.2 1TB, 7.300MB/s
Ekran kartı
AMD Ryzen 9 7900X 12-Core Processor 4.70 GHz
Anakart
Asus Prime x670
İşlemci
Amd Ryzen
Merhaba bilgisayarımı yeni aldım. Oyunlarda hiçbir mavi ekran hatası almıyorum fakat normal olarak açık kaldığında duruyor. Mavi ekran alıyorum ve tüm nedenler farklı hatalardan kaynaklı. Artık cansıkıyor. Memtest yaptım hiçbir hata bulamadı.
W11 kullanıyorum Windows 10 Pro lisans key satın aldım netten ve onun üstüne kurulum yaptım.
İşetim sistemi:
AMD Ryzen 9 7900X 12-Core Processor 4.70 GHz
MSI 4070 Ti gamex Trio
Anakart ASUS Prime X670
Kingston Fury Beast DDR5 16 GB 6000MT/s DDR5 2X
Kingston Fury Renegade M.2 1TB, 7.300MB/s
Atıyorum Chrome'de bir sayfa açık kalıyor 30 dk sonra mavi ekran hatası alıyorum, hep boşta takıldığımda oluyor.

Farklı farklı olduklarını kendiniz söylemişsiniz. Fikir yürütebilmemiz veya analiz yapmamız için detay vermeniz yani dosyalarınızı paylaşmanız gerekiyor.

overclock yaptınız mı?
Hayır pcnin sadece parçaları birleştirildi onun dışında hiçbirşey ellenmedi

Farklı farklı olduklarını kendiniz söylemişsiniz. Fikir yürütebilmemiz veya analiz yapmamız için detay vermeniz yani dosyalarınızı paylaşmanız gerekiyor.

mini dump dosyalrını açtığımda bunlar çıkıyor dosyalar nasıl paylaşılır bilmiyorum

Yaptım google drive ile paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• haata 5.png
    haata 5.png
    82,3 KB · Görüntüleme: 18
  • hat a3.png
    hat a3.png
    82,8 KB · Görüntüleme: 23
  • hata 1.png
    hata 1.png
    80,3 KB · Görüntüleme: 19
  • hata 2.png
    hata 2.png
    84,3 KB · Görüntüleme: 13
  • hata 4.png
    hata 4.png
    81,4 KB · Görüntüleme: 18
Attığım rehberi okuyun lütfen. Rehberde dosyaları açmakla alakalı bir şey yok. O dosyaları masaüstüne atacaksınız ve tek bir arşiv olacak şekilde arşivleyip paylaşmanız gerekiyor.

* Mavi ekranlarınız genelde RAM'lerden kaynaklanmış. Bir tanesinde direkt donanımsal RAM hatası olduğu görünüyor.

* Ancak burada dikkat çeken başka bir şey de var. BIOS sürümünüz eski kalmış.
Rich (BB code):
BiosVersion = 1409
BiosReleaseDate = 04/20/2023
SystemManufacturer = ASUS
BaseBoardManufacturer = ASUSTeK COMPUTER INC.
BaseBoardProduct = PRIME X670-P
BaseBoardVersion = Rev 1.xx

* İlk başta BIOS'u güncellemekle başlayın. Kullandığınız 1409 sürümünden sonra epey bir stabilizasyon güncellemesi gelmiş. Hem genel olarak, hem de RAM uyumluluğu olarak güncellemeler getirilmiş.

Direkt 1616 sürümüne güncelleyin.

* BIOS güncelleme rehber videosu: Asus Anakartlarda BIOS Güncelleme | 2023

* BIOS'u güncelledikten sonra BIOS'a girin, F5 tuşuna basın ve gelen "Load optimized defaults?" sorusuna "Yes" deyip BIOS'tan çıkın. BIOS'a tekrar girin ve ayarlarınızı yapın. Mesela RAM'ler için EXPO profilini açmak gibi.

Bununla da çözülmezse iki ihtimal kalıyor. RAM'lerden birinde veya ikisinde de donanımsal bir arıza.

Diğer ihtimal ise RAM'lerin EXPO profili açıldığında sistemle uyumsuz olması.

* Biliyorsunuz AM5 platformu anakartlar, Ryzen 7000 serisi ve DDR5 RAM'ler henüz hala yeni teknolojiler. Bundan dolayı oturmaları gerekiyor, bu süre zarfında bazı sistemlerde problemler yaşanması normal. Çünkü her anakart, her işlemci ve her RAM uyumlu bir şekilde çalışmayabiliyor. Parça kombinasyonunu iyi yapmak lazım ama bu da şans işi, en azından bu teknoloji oturana kadar. Bunu da bir not olarak ekleyeyim.

* Mavi ekranlarınız genelde RAM'lerden kaynaklanmış. Bir tanesinde direkt donanımsal RAM hatası olduğu görünüyor.

* Ancak burada dikkat çeken başka bir şey de var. BIOS sürümünüz eski kalmış.
Rich (BB code):
BiosVersion = 1409
BiosReleaseDate = 04/20/2023
SystemManufacturer = ASUS
BaseBoardManufacturer = ASUSTeK COMPUTER INC.
BaseBoardProduct = PRIME X670-P
BaseBoardVersion = Rev 1.xx

* İlk başta BIOS'u güncellemekle başlayın. Kullandığınız 1409 sürümünden sonra epey bir stabilizasyon güncellemesi gelmiş. Hem genel olarak, hem de RAM uyumluluğu olarak güncellemeler getirilmiş.

Direkt 1616 sürümüne güncelleyin.

* BIOS güncelleme rehber videosu: Asus Anakartlarda BIOS Güncelleme | 2023

* BIOS'u güncelledikten sonra BIOS'a girin, F5 tuşuna basın ve gelen "Load optimized defaults?" sorusuna "Yes" deyip BIOS'tan çıkın. BIOS'a tekrar girin ve ayarlarınızı yapın. Mesela RAM'ler için EXPO profilini açmak gibi.

Bununla da çözülmezse iki ihtimal kalıyor. RAM'lerden birinde veya ikisinde de donanımsal bir arıza.

Diğer ihtimal ise RAM'lerin EXPO profili açıldığında sistemle uyumsuz olması.

* Biliyorsunuz AM5 platformu anakartlar, Ryzen 7000 serisi ve DDR5 RAM'ler henüz hala yeni teknolojiler. Bundan dolayı oturmaları gerekiyor, bu süre zarfında bazı sistemlerde problemler yaşanması normal. Çünkü her anakart, her işlemci ve her RAM uyumlu bir şekilde çalışmayabiliyor. Parça kombinasyonunu iyi yapmak lazım ama bu da şans işi, en azından bu teknoloji oturana kadar. Bunu da bir not olarak ekleyeyim.
öncelikle kıymetli uğraşın için teşekkür ederim eline emeğine sağlık, memtest yaptım 4 saat boyunca birşey bulamadı.Bios güncellemesini yapacağım teşekkürler

Öncelikle kıymetli uğraşın için teşekkür ederim eline emeğine sağlık, Memtest yaptım 4 saat boyunca bir şey bulamadı. BIOS güncellemesini yapacağım teşekkürler.

Windows 10 H2 sürümünde sorun vardı o problem için yeni bir Update yayınlamadılar stopcode işlemci hataları gibi alakasız hata veriyordu. BIOS'tan sonra eğer sorunun devam eder ise temiz W11 kurulumu yapmanı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı