Bilgisayar durup dururken kapanıyor ve açılmıyor

oguzhanb61

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarımı 6 - 7 ay önce toplamıştım. Son 2 aydır bilgisayarım oyun oynarken kapanmaya başlamıştı sonra farkettim ki masaüstünde veya internette dolanırken de kapanıyor. PSU, anakart ve ekran kartını garantiye yolladım. Geri geldiler, bugün kurdum yine aynı... Olay şu şekilde;

Bilgisayarım kapanıyor, power tuşuna bassam da açılmıyor. Tek yolu var o da; PSU şartelini indirip bilgisayarın power tuşuna basılı tutmak. (5-10 saniye) Sonra PSU şartelini açmak ve bilgisayar ancak bu şekilde açılıyor. Sizce nedeni ne olabilir? Ne yapmamı önerirsiniz?

Sistemim:

AMD Ryzen 5 1500x 3.5 Ghz /
MSI B350 Tomahawk /
AMD RX580 8 GB/
Corsair Vengeance LPX 3000 Mhz DDR4 2x8 GB /
Corsair VS550 80+ /
Windows 10 x64

Kesinlikle işletim sistemi gibi yazılımsal bir sorun değil. 1 ay önce benimde başıma geldi. Oyun oynarken sık sık kapanıyor ve açılmıyordu. Bende anakarta bağlı güç kablosunu çıkarıp takınca düzeliyordu. 2 aydır yapmıyor ama. Anakarta bağladığın güç kabloları düzenli şekilde bantta yapıştır ve nizami şekilde bağla. Bende sorun bu şekilde çözülmüştü.

Bilgisayarımı 6 - 7 ay önce toplamıştım. Son 2 aydır bilgisayarım oyun oynarken kapanmaya başlamıştı sonra farkettim ki masaüstünde veya internette dolanırken de kapanıyor. PSU, anakart ve ekran kartını garantiye yolladım. Geri geldiler, bugün kurdum yine aynı... Olay şu şekilde;

Bilgisayarım kapanıyor, power tuşuna bassam da açılmıyor. Tek yolu var o da; PSU şartelini indirip bilgisayarın power tuşuna basılı tutmak. (5-10 saniye) Sonra PSU şartelini açmak ve bilgisayar ancak bu şekilde açılıyor. Sizce nedeni ne olabilir? Ne yapmamı önerirsiniz?

Sistemim:

AMD Ryzen 5 1500x 3.5 Ghz /
MSI B350 Tomahawk /
AMD RX580 8 GB/
Corsair Vengeance LPX 3000 Mhz DDR4 2x8 GB /
Corsair VS550 80+ /
Windows 10 x64

Öncelikle geçmiş olsun. Psu'da birikmiş olan statik enerjiden kaynaklanıyor olduğunu düşünüyorum. Farklı bir Psu bağlayarak kullanmayı deneme şansın varsa eğer, sorunun psu kaynaklı olup olmadığını anlayabiliriz.

Öncelikle geçmiş olsun. Psu'da birikmiş olan statik enerjiden kaynaklanıyor olduğunu düşünüyorum. Farklı bir Psu bağlayarak kullanmayı deneme şansın varsa eğer, sorunun psu kaynaklı olup olmadığını anlayabiliriz.
Merhaba, teşekkürler... Aslında ben de PSU'dan şüpheleniyorum ama PSU'da statik elektrik nasıl birikir ki? Veya birikiyorsa da bilgisayar kapandıktan sonra boşaltıyorum ve öyle açıyorum bir daha bir daha neden birikiyor [emoji20]
Garantiye yolladım ne yaptıkları belli değil yazdım garanti firmasına "yeniden yollayın inceleyelim" ama yine aynı şeyi yapacaklarsa (hiç birşey) yollamak istemiyorum, üşeniyorum sizce ne yapayım?

Kullandığın güç kaynağıda kaliteli, ama büyük bir ihtimalle güç kaynağından diye düşünüyorum. Bilgisayar topladığım arkadaşım belirttiğin problemden dolayı 7 ay vatanın servise gidip geldi ram,ekran kartı,islemci degisti yinede sorunu devam etti. En son powerı değistirdiler biz isyan ettikten sonra, 3 aydır sorunsuz kullanıyor. Istersen bir ramleride memtest ile test et, sorun yoksa tek çare farklı bir powerla denemen kalıyor. Türkiyedeki teknik servisler veya tedarikci firmalar sorunu sen bulup zorla gözlerine sokmadıkca bir cözüm bulmuyorlar.

Kullandığın güç kaynağıda kaliteli, ama büyük bir ihtimalle güç kaynağından diye düşünüyorum. Bilgisayar topladığım arkadaşım belirttiğin problemden dolayı 7 ay vatanın servise gidip geldi ram,ekran kartı,islemci degisti yinede sorunu devam etti. En son powerı değistirdiler biz isyan ettikten sonra, 3 aydır sorunsuz kullanıyor. Istersen bir ramleride memtest ile test et, sorun yoksa tek çare farklı bir powerla denemen kalıyor. Türkiyedeki teknik servisler veya tedarikci firmalar sorunu sen bulup zorla gözlerine sokmadıkca bir cözüm bulmuyorlar.
Haklısın gerçekten ilk serviste hiç birşey çözülmüyor. Üstüne gidip 2. veya 3. yollamada "gerçekten" ilgileniyorlar.. Teşekkür ederim bilgilendirmen için yeni psu almayı düşünüyorum bu servis garanti ile uğraşmamak için ya da Vektron bu işi çözmezse direk Corsair'e ticket atacağım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı