Bilgisayar/Elektronik fiyatları ve eski-yeni alım gücü

Sırf güzel gözüküyor diye ederi 28K olan karta 45K vermeyi normal buluyorsun yani? Üstelik aldığın model de bir şeye benzemiyor, Suprim X alt tarafı :ROFL: Sanarsın HOF veya ROG LC için yükseltiyorsun bütçeyi. Ortalama bir hava soğutmalı ekran kartı modeli.

7000D'nin gereksizliğini kendin açıklamışsın zaten. 5000D'den tek farkı 420mm radyatör desteğinin olması. E senin aldığın sıvı soğutma 420mm mi? Değil. O zaman ne yapacaksın Custom loop kasasını? İşine yaramayacak kadar geniş iş hacimli ve malzeme kalitesinde aynı fiyattaki ürünlere diz çöken bir kasaya 4-5K vermene sadece acırım. Param var aldım sana ne dersen de "cahil" der geçerim. 5000D AirFlow alsan ona bile okey derdik. Ama 7000D cidden yazdığın parçalar için bomboş bir kasa. P500A diye burun kıvırdığın kasa 5000D'yi de tokatlar. Dahili olarak 3 tane 140mm SK140 DRGB fan ve Daisy Chain kontrolcüsüyle gelmekte. DRGB LED şerit ile geliyor. Bu kadar özelliği ve malzeme kalitesini sadece 2000 liraya satın alıyorsun.

Samsung 980 gibi PCI-e 3.0, DRAM'siz bir modeli X570S Carbon Max gibi amiral gemisi ve PCI-e 4.0 destekleyen bir anakarta koyarken hiç mi için cız etmedi? 5000 liraya anakart alıyorsun koyduğun SSD PCI-e 3.0 ve DRAM'siz. Ve 2 TB modeline 6-7K vermekten bahsediyorsun. Crucial P5 ondan daha iyi bir ürün ve 3K fiyat etiketine sahip. Yarı fiyata aynı kapasite, daha iyi ürün.

4x16 RAM tercihinde bulunmuşsun 9-10K yazmışsın ve 4000 MHz seçmişsin. 5950X ile 4 modül 4000 MHz'yi kullanman için kainatın en iyi IMC'sine sahip bir 5950X satın almış olman gerekir. Umarım o şansın vardır, neyse. Bizim işimiz aldığın fiyat. 4000 MHz olacağı muallakta olan 4x16 RAM'e 9-10K vermek nedir? Corsair Vengeance RGB Pro'sundan tut G.Skill Trident-Z Neo'suna kadar 3600 MHz modeller 5600 liraya bulunabiliyor. 4000 MHz modelleri de 6.2K'ye bulunabiliyor. Elin kaydı da 128 GB mı aldın anlamadım ki.

X570S Torpedo Max ile X570S Carbon Max arasında görsellik ve fazladan 2 adet M.2 slotu desteği haricinde hiçbir fark yok. Boşa giden 2.4K para daha.

Sisteme 1000W PSU koymuşsun, daha uygun fiyatlı ve işini rahatlıkla görecek 850W PSU'yu koyduk diye High Power'ı çöp marka yaptın. Atılan High Power Super GD modeli sizin modelin hemen arkasından gelen bir model.

Ek olarak 4K Ultra oyunculukta bile sistemin çektiği güç aşağıdaki gibi;
(Testte kullanılan işlemci Ryzen 9 5950X, senin işlemcinden.)

Eki Görüntüle 1304958

Gördüğün gibi 531W çekiyor 3080 Ti + 5950X ikilisi. 850W PSU alsan 319W'lik hoca bir alan boşta. Sistemin prizden çektiği toplam güç bu arada bu tablodaki watt değerleri.

Ayrıca paranın bu denli kıymetli olduğu dönemde parayı bu kadar gereksiz harcayıp sana hatanı düzeltmen için yardımcı olan insanlara çıkışıp bilgisiz muamelesi yapıyorsun. Bu nankörlüktür. 30K az para mı? Madem az para neden RTX 3090 almadın RTX 3080 Ti yerine? Çünkü paranı verimli kullanamadın. Hiç öyle 3090 işime yaramadığı için falan ayağına yatma, dizdiğin sistemde o kadar çok işe yaramaz parça var ki bütçenin anasını ağlatmış resmen. Sen bilirsin dostum, sistem de senin para de senin hayat da senin. Sana hayatında başarılar.

Yorumlar müthiş öncelikle benim gibi 8 yıldır 10'larca kasa toplayan adam bile cahil hale getirdiğiniz için teşekkür ederim 7000D'nin de bundan sonra yüzüne bakarsam en adi... 5000 D alıp 2 bin lira kara geçeceğim ya da ne 500D'si Rampage şey pardon Phanteks alıp 6 bin lira kara geçeceğim ve o 6 bin lira ile 2 ay yemek yiyeceğim. Samsung'a telefon açacağım diyeceğim ki 980'e 6K vermem onun yerine 10k verir Seagate alırım ya da 7K verip MSI'ya da 3K verip sLiCnePoWR alırım.

Bir de olay PC toplamak değildi alım gücü karşılaştırıyorduk ama sen arkadaşının gazı ile bir hınçla geldiğin için kaçırdın haber vereyim dedim.

Yorumlar müthiş öncelikle benim gibi 8 yıldır onlarca kasa toplayan adamı bile cahil hale getirdiğiniz için teşekkür ederim.
Rica ederim, onur duydum. 8 yılı onlarca dengesiz sistem toplayarak geçirmişsiniz. Burada olmamızın sebebi sizin gibilere teknolojiyi ve doğruyu öğretmek.
7000D'nin de bundan sonra yüzüne bakarsam en adi.
7000D'nin de çok umrundaydın :D
Rampage şey pardon Phanteks alıp 6bin lira kara geçeceğim ve o 6bin lira ile 2 ay yemek yiyeceğim.
Phanteks'e Rampage benzetmesi yapman az önce söylediğim 8 yılı boşa geçirdiğini doğruluyor :) Kusura bakma dostum bilgisizsin ve bilgiye kapalısın. Rampage ile Phanteks'i bir tutmuşsun, Phanteks bu sektördeki en iyi kasaları üreten firmalardan birisi.
Samsung`a telefon açacağım diyeceğim ki 980'e 6K vermem onun yerine 10K verir Seagate alırım ya da 7K verip MSI ya da 3K verip Silicone Power alırım.
Crucial P5 önerdik dostum diğer markalar ne alaka? :D Buram buram bilgisizlik kokuyorsun git bi' banyo yap hocam soğuk su olsun ama. Fazladan giden 30K'nin acısı en çok öyle çıkar.

Bu arada saydığın şeylerin hepsi marka, model değil :D MSI'ın Spatium serisindeki bütün SSD'ler 980'den daha iyi. Silicon Power'ın US70 üstündeki bütün SSD'leri de yine 980'den daha iyi. Seagate'in FireCuda 510 ve üstü bütün SSD'leri de daha iyi. Ve hatta sana daha komik bir şey de söyleyeyim, Samsung'un 970 EVO ve 970 EVO Plus modeli de 980'den isim olarak düşük gözükse de daha iyi modeller :ROFL:
Olay PC toplamak değildi alım gücü karşılaştırıyoduk ama sen arkadaşının gazı ile bir hınçla geldiğin için kaçırdın haber vereyim dedim.
Olay PC toplamak değildi demişsin ama konuya topladığın sistemi atmışsın :) Eğer sen başlıkla alakasız bir sistem paylaşırsan biz de o sisteme yorum yapmakta özgürüz.

Geri
Yukarı