Bilgisayar kapandı ve geri açılmıyor

omercan42

Hectopat
Daha fazla  
Mutfağa giderken açık bıraktığım bilgisayarım geldiğimde kapanmıştı. Yeniden çalıştırmayı denedim ama tepki vermedi. Kasanın içini açıp tekrar çalıştırmayı denediğimde fanlar döner gibi oldu ve hemen sonrasında durdu. Fişi söküp bir süre bekledikten sonra yeniden denedim yine fanlar kımıldadı anakartın ışığı yandı ama bilgisayar çalışmadı. Fakat hoparlörlere elektrik gitmişti ve çalışmaya devam ediyorlardı. Fişi sökmeden düğmeye yeniden bastığımda fanlar kımıldamıyor. Bilgisayar tepki vermiyor. Tepki alabilmek için söküp takmak gerekiyor. Daha 2 yıllık olmayan bir bilgisayar neden böyle yapar?

Sistemim:

MSI Radeon RX480 8GB Ekran Kartı
Intel i5 6500 3.20GHz İşlemci
MSI B150 Bazooka Anakart
16 GB Corsair 2400MHz DDR4 RAM
Cooler Master G700 700Watt PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım siz mutfağa gittiğinizde prizle ilgili bir şeyler olmuş.

Ya da bilgisayarınızda, kasanın içinde elektriğin bileşenlere ulaşması için gerekli görevi yapan kablolar ve bağlantılarla ilgili bir sorun oluşmuş gibi.

Farklı bir prizde deneyin, tüm kabloları ve güç kaynağını kontrol edin. Ardından kasadaki parçaları başka bir bilgisayar bağlayarak çalıştırmayı deneyin. Bu şekilde sorunlu parçayı bulabilirsiniz.

Sanırım siz mutfağa gittiğinizde prizle ilgili bir şeyler olmuş.

Ya da bilgisayarınızda, kasanın içinde elektriğin bileşenlere ulaşması için gerekli görevi yapan kablolar ve bağlantılarla ilgili bir sorun oluşmuş gibi.

Farklı bir prizde deneyin, tüm kabloları ve güç kaynağını kontrol edin. Ardından kasadaki parçaları başka bir bilgisayar bağlayarak çalıştırmayı deneyin. Bu şekilde sorunlu parçayı bulabilirsiniz.

Farklı prizde ve farklı kabloyla denedim çalışmadı ama eski bir PSU takınca çalıştı. Peki PSH neden durup dururken bozulsun hem de kaliteli olsun diye özellikle fazla para verdiğim bir PSU?

Ekran kartını sök, öyle açmayı dene. Ekran kartında sıkıntı olabilir.

Denedim malesef çalışmadı

Aynı anakarttan bende de var. Bu anakartta hatalı çalışan parçanın isminin yanında kırmızı ışık yanması lazım. Sende böyle bir hata gösteren ışık yanıyor mu? Anakartın üstündeki ledleri kontrol et. Ona göre sorunlu parçayı garantiye gönderirsin.

Farklı prizde ve farklı kabloyla denedim çalışmadı ama eski bir PSU takınca çalıştı. Peki PSH neden durup dururken bozulsun hem de kaliteli olsun diye özellikle fazla para verdiğim bir PSU?

Belki de PSU voltaj dalgalanması vb. bir olay sebebi ile bozulmuş olabilir. Ya da içindeki bir aksamda sorun oluşmuş olabilir.

Farklı bir PSU ile çalıştıysa sorun PSU'da demektir. Arıza sırasında diğer bileşenlerin zarar görmemiş olması da şansınız olmuş. Çok daha vahim sonuçları olabilirdi. PSU'un hangi kategoride olduğuna mobilde olduğum için bakamadım ama hatırladığım kadarı ile çok da kaliteli değildi.

Aynı anakarttan bende de var. Bu anakartta hatalı çalışan parçanın isminin yanında kırmızı ışık yanması lazım. Sende böyle bir hata gösteren ışık yanıyor mu? Anakartın üstündeki ledleri kontrol et. Ona göre sorunlu parçayı garantiye gönderirsin.

Yanmıyor

Farklı bir PSU ile çalıştıysa sorun PSU'da demektir. Arıza sırasında diğer bileşenlerin zarar görmemiş olması da şansınız olmuş. Çok daha vahim sonuçları olabilirdi. PSU'un hangi kategoride olduğuna mobilde olduğum için bakamadım ama hatırladığım kadarı ile çok da kaliteli değildi.

Diğer parçalara bişey olmuş olabilir çünkü bilgisayar çalıştı ama PSU uyumsuz olduğu için HDDye güç götüremedim yani deneme fırsatım olmadı

Olsun. BIOS'a girseniz bile çalıştığını gösterir. Sorunun PSU olduğunu düşünüyorum. Fazla akım gitmiş olabilir.

Biraz geç kaldım ama yeni PSU için öneriniz var mı? Sistemimi yazıyım

MSI RADEON RX480 8GB EKRAN KARTI
INTEL İ5 6500 3.20GHZ İŞLEMCİ
MSI B150 BAZOOKA ANAKART
16 GB CORSAİR 2400MHZ DDR4 RAM
1TB WD 7200RPM HDD
4 ADET FAN
ZALMAN Z12 KASA

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı