Bilgisayar kapandıktan sonra fişi çekmek BIOS pilini bitirir mi?

basganmemduh

Decapat
Herkese merhaba,
Masaüstü bilgisayarımı fişten çekmek istiyorum gece yatarken ama PSU switchine yetişemiyorum. O yüzden direktman fişten çekmem gerekiyor bilgisayarı kapattıktan sonra. Direkt fişi çekmenin PSU'yu sıfır konumuna getirmekten farkı var mıdır teknik anlamda?
Bir de bazı sitelerde gücü kesmek BIOS pilini zamanla tüketir diyor da bu doğru mu? Fişi çekersem bilgisayar parçalarına bir zararı olur mu? Şu ana kadar okuduğum forumlarda çoğu kişi fişi çektikten sonra BIOS pillerinin sıfırlandığından bahsetmiş. Hep zararını gözlemledim yani fişten çıkarmanın. Belki de o kişiler hep fişten çıkardığı için BIOS pilleri tükendi ve artık kapatınca pil sıfır olduğu için BIOS da sıfırlanıyor diye düşündüm.
Fişe taktığım prizde akım koruması yok gece voltaj yükselmelerine karşı bilgisayarı korumak için fişi çıkarmalı mıyım? Veya buna gerek yok mudur, PSU'da zaten o koruma mevcut mudur? fişi çıkarırsam bunun elektrik tüketimi üzerinde çok çok az da olsa bir faydası olur mu? Bilgisayarı alalı 2 aydan fazla oldu bugüne kadar hep fişe takılı kaldı hiç de bir problem yaşamadım. Sizce artıları ve eksileri nelerdir? Durum bu iken ne yapmalıyım?
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim, umarım bu konuyu okuyan herkese bir katkısı olur cevaplarınızın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı