Bilgisayar Kapanırken HDD Takılma Sesi

SunSet

Megapat
3 aylık Acer Notebook kullanıyorum. Cihazın F/P olarak memnunum. Son aylarda HDD duymadığım sesleri duyuyorum. HDD ses çıkarır bunu biliyorum fakat böyle bir şey başıma gelmedi. Toshiba 1TB 5400 RPM HDD kullanıyorum. Bilgisayar kapanırken CD takılır gibi ÇIT ÇIT sesler geliyor. Birde boş da olunca arada ÇIT ÇIT CD takılır gibi ses duyuyorum. HDD Tune gibi programlarla test yaptım. Hepsi yeşil ve hata kodları da yok. Servise gönderdim final testlerinden geçtiğini donanımlarda sorun olmadığını söylediler.(HDD, İşlemci, Ekran kartı..vs.) İlk aldığımda böyle sesler duymuyordum sadece HDD çalışma sesi ve işlem yaparken cızırtı sesleri duyuyordum ve bu seslerin normal olduğunu biliyorum. Fakat dediğim gibi CD takılır gibi ÇIT ÇIT sesleri ilk defa duydum kullandığım bilgisayarda. %100 kullanım sorunu yaşamadım cihazda ve HDD performansından memnunum.

Ben bu zamana kadar ya 5 ya da 6 tane dizüstü bilgisayar kullandım ve bir süre sonra hepsinde o ses çıkmaya başladı.Canını sıkma performansı etkilemez.

Eğer doğru anladıysam aynı ses bende de var. Sinir bozucu bir ses olsa da sorun teşkil etmiyor. Yine de önemli bilgilerini yedekle. Muhtemelen göz disk üzerine girip çıkarken o gözün ufak dengeleme ayakları HDD kasasında bir yere azıcık takılarak geçiyor.

Peki bir şey daha sormak istiyorum. HDD dönerken fan sesi gibi ses geliyor. Fan yerine kulağıma dalıyorum fan dan bu kadar ses gelmiyor HDD dönüş sesi geliyor bu normal mı?

Eski bilgisayarımda SSD kullanıyordum uzun süre 3 aydır bunu kullanıyorum yeni aldım bilgisayarı. M.2 SSD alacağım ondan SSD takmadım buna. Eski bilgisayarda fan sesinden HDD duymuyordum şimdi tam tersi fan sesinden çok HDD çalışma sesini duyuyorum.

Benim laptobumda da durum aynı. İnternette gezinirken fan çalışmıyor zaten, HDD sesi çok rahatsız ediyor bu yüzden. Windows M2 SSD'de olduğu halde durum bu. HDD'yi tamamen çıkaracağım yakında.

Benim laptobumda da durum aynı. İnternette gezinirken fan çalışmıyor zaten, HDD sesi çok rahatsız ediyor bu yüzden. Windows M2 SSD'de olduğu halde durum bu. HDD'yi tamamen çıkaracağım yakında.

Sistem SSD'ye kurulu ve HDD depolama amaçlı ise güç ayarlarından HDD'yi boşta kaldığı zaman kapanacağı süreyi ayarlayın. Benimki 5 dakikaya ayarlı mesela 5 dakika kullanılmadığı zaman HDD uykuya geçiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı