Bilgisayar kendi kendine reset atıyor

Bermertarlo

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 5 yıl önce topladığım bilgisayarımda sorunsuz bir şekilde oyun oynayabiliyordum. Yakın zamanda temiz format, işlemci, ekran kartı, macun değişikliği ve kasa temizliği yaptırıp, bunu yaptırdıktan sonra karşılaştığım ve sebebini bulamadığım bir sorun yaşıyorum. Olay günlüğünde Kernel-Power olay kimliği 41 görev kategorisi 63 olarak gözüküyor. Isı değerleri normal. Şimdi gelelim probleme. Örnek vermek gerekirse 3 oyun DotA atıyorum bir problem yok. Daha sonra 1 saat yemek molası veriyorum ve geliyorum geldiğimde bir oyun daha atıyorum ve oyun bittiği anda çıkan o patlamalı ve efektli sahnede bilgisayar kendiliğinden kapanıyor ve bir sorun yokmuş gibi tekrar açılıyor. İkinci bir örnek ise WOW oynarken bir haritadan başka bir haritaya gittiğimde ve ani bir hareketle mouse hareket ettirdiğimde kapanıyor bir diğer örnek ise Rust oynarken öldüğümde random olarak başka bir yerde doğduğumda ayağa kalktığım an kapanıyor. Sıcaklık değerleri normal. Bu problemi yaşadığım için tekrardan format atıp temiz kurulum yaptım. Değişen bir şey olmadı.

Yazılımdan ziyade donanımsal bir sıkıntı var gibi. Sizin yerinizde olsam eşten dosttan ödünç parça alır tek tek tüm parçaları denerdim.

Hocam kasanın içini aç ve açma düğmesine bağlanan kabloları ve onların karta bağlandığı yerleri kontrol et orda bir irtibatsızlık olursa kendi kendine reset atar bilgisayar

Tüm donanımları tek tek dene, olmadı tekrar bir format at. Ekran kartı termalini yenileyince arkadaşımın bilgisayarı da açılmamıştı.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak üniversite için başka bir ilde bulunmaktayım. Dolayısıyla elimde yedek parça yok, yarın bir bilgisayarcıya götürüp onda bulunan yedek parçalar ile bu söylediklerinizi yapmaya çalışacağım. Sorun ile ilgili olarak son olarak şunu fark ettim, tekrardan DotA oynarken, oyun sonu gözüken o patlamalı ekranda alt-tab yaptım ancak yine de bilgisayar kapandı. Sorun ekran kartı gibi gözükse de sorunsuz 5 saat WOW oynadığım ve kapanmadığı zaman da oldu. Bir örnek daha vermek gerekirse yine 5-6 saat kadar Rust oynayıp en ufak sorun yaşamadığım zaman da oldu. Dolayısıyla sorun ekran kartından olsaydı yine de bu şekilde oynayabilir miydim acaba ?

PSU kaynaklı olabilir 650 w PSU m Vega 64 e ucu ucuna yetiyordu. Bazen kapanma vs yapabiliyordu. 850 w a geçtim rahatladım. Tüm parçaları deneyin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak üniversite için başka bir ilde bulunmaktayım. Dolayısıyla elimde yedek parça yok, yarın bir bilgisayarcıya götürüp onda bulunan yedek parçalar ile bu söylediklerinizi yapmaya çalışacağım. Sorun ile ilgili olarak son olarak şunu fark ettim, tekrardan DotA oynarken, oyun sonu gözüken o patlamalı ekranda alt-tab yaptım ancak yine de bilgisayar kapandı. Sorun ekran kartı gibi gözükse de sorunsuz 5 saat WOW oynadığım ve kapanmadığı zaman da oldu. Bir örnek daha vermek gerekirse yine 5-6 saat kadar Rust oynayıp en ufak sorun yaşamadığım zaman da oldu. Dolayısıyla sorun ekran kartından olsaydı yine de bu şekilde oynayabilir miydim acaba ?
Aynısını eski masaüstü bilgisayarımda yaşıyordum. Cs go ya bağlanırken resetleniyordu genelde. Ben kasayı açınca o kabloların bazılarının ters takıldığını gördüm. Gördüğümde bilgisayarı kullanmaya başlayalı 5 6 yıl olmuştu. Aynı zamanda açma tuşuna basınca açılıyordu bilgisayar 15 20 kez basman gerekiyordu. Dediğimi yap derim. Ana kartın ordan gelen kablolara bak. Anakartın modelini yazarsan belki internetten de bulabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı