Bilgisayar kendine reset atıyor

Kalipsogen

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 5 ay önce hazır bir sistem almıştım. Bilgisayarım 2 haftadır çok nadir de olsa reset atıyor. Sebebini bir türlü çözebilmiş değilim.

Geçen gün oyun oynarken bir yerde dondu takıldı. Daha sonra kendine geldi fakat bir daha takıldı ve bilgisayar kapandı lakin sistem çalışmaya devam etti monitördeki görüntü gitti sadece.

Bilgisayarımın PSU'su ya da anakartı arızalı diye tahmin ediyorum. Daha sonra oyun oynarken sıcaklık testleri yaptım birkaç gündür sıcaklıklara bakıyorum. Ekran kartımın sıcaklığı 71 dereceyi geçmedi. İşlemci sıcaklığım ise maksimum 55 dereceyi gördü.

Evimdeki elektrikle alakalı bir problem olabilir mi diye düşündüm çünkü 2 hafta önce başka bir evde kullanmaktaydım ve 1 ay boyunca o evde hiçbir sıkıntı çıkmadı

Kendi evimde daha önce de ayda 1 kez yaşamıştım bu sıkıntıyı. Ayrıca güç kaynağının kablosu ile eski monitörümün kablosunu karıştırmıştım. Monitörümün kablosu eskiyse de bu sorun olur mu? Bilgisayarım nadir de olsa başlangıçta açılması uzun sürebiliyor. Biraz uzun bir yazı oldu mu yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz uzun bir yazı oldu mu yardımcı olursanız sevinirim.
Sıkıntı yazının uzun olması değil, boş olması. Bu kadar yazıyorsun ama sistem özelliklerin yok. O zaman ben de tahmin edeyim: dandik bir ekran kartın var ve sorun bu yüzden kaynaklanıyor.

Sıkıntı yazının uzun olması değil, boş olması. Bu kadar yazıyorsun ama sistem özelliklerin yok. O zaman ben de tahmin edeyim: Dandik bir ekran kartın var ve sorun bu yüzden kaynaklanıyor.

Abi özür dilerim aklımdaydı da çıkmış tamamen. Haklısınız :D

• Gigabyte B450MH anakart
  • Galax GTX 1660 Super
  • AMD Ryzen 5 1600 AF
  • GeIL Evo Forza DDR4 3000 MHz 8 GB RAM
  • Aero Cylon 500W PSU

Sıkıntı yazının uzun olması değil, boş olması. Bu kadar yazıyorsun ama sistem özelliklerin yok. O zaman ben de tahmin edeyim: Dandik bir ekran kartın var ve sorun bu yüzden kaynaklanıyor.

Yardımcı olabilir misiniz 😄

Dandik bir ekran kartın var ve sorun bu yüzden kaynaklanıyor.

Bende ekran kartı yok. Bilgisayar benim sözümü dinlemiyor. Kafasına göre reset atıyor, kapanıyor. Bir keresinde bilgisayarı kapatıp bir yere gitmiştim geldiğimde açık. Yatarken kapamıştım, gece fan sesinden uyandım bir baktım açık. Şaka gibi kanser bir şey.
Galax bana pek güven vermiyor.

Galax kötü bir marka değildir.

Ekran kartını OCCT ile test et. Galax bana pek güven vermiyor.

OCCT'nin zarar verebileceğinden korktuğum için yapmıyorum ama ekran kartımın sıcaklığı 72 dereceyi aşmamakta. Topraklaması olmayan bir prizden kaynaklı çıkabilir mi acaba bu sorun? Ayrıca OCCT'nin sistemime zarar verme ihtimali var mıdır?

Bende ekran kartı yok. Bilgisayar benim sözümü dinlemiyor. Kafasına göre reset atıyor, kapanıyor. Bir keresinde bilgisayarı kapatıp bir yere gitmiştim geldiğimde açık. Yatarken kapamıştım, gece fan sesinden uyandım bir baktım açık. Şaka gibi kanser bir şey.

Galax kötü bir marka değildir.

Çok sık olmuyor ama PSU'dan ya da prizden şüpheleniyorum. Garantisi daha var zaten lakin gönderdiğimde 1-1.5 ay bekleyeceğim ve derslerim için bana şu anda lazım bilgisayar.

Geri
Yukarı