Bilgisayar kullanırken kendimi hiçbir şekilde güvende hissedemiyorum

Sanarsın mit elemanı :D 5 yıldır bir tane antivirüs programı kullanmıyorum 1tane virüs bulaşmadı bilgisayarıma. Bu takıntı niye yani.

Bu arada yukarıdaki arkadaşlara takılma, bir çoğunun izlendiğinden haberi olmaz. Bu gözler neler gördü neler. :)
Sürekli izleniyorum gibi düşüncelerde pek normal karşılanmaz. Kişi izlenebiliyorum düşüncesiyle haraket edemez. Arkadaş zaten gerekli önemleri aldığını dile getirmiş. Halen bir korku bir endişe içerisindeyse bunun bir psiklojik rahatsızlık olduğunu düşünmüyorum biliyorum.

Bu kadar tedirgin olacak kadar nasıl bir veri tutuyorsunuz ki bilgisayardan? Bu kadar çekinmeyin bence. Ben yıllardır antivirüs olmadan kullanıyorum aktif bir şekilde pek bir sıkıntı yaşamadım. İnternette girdiğiniz yerleri az çok biliyorsanız bir şey olmaz.
İzlendiğini düşünen insan, asla ve asla izleneceği ihtimali olan cihaza veri yüklemez.

Merhabalar, ben kendimi bildim bileli bilgisayar kullanan birisiyim. Bu sene akademik olarak yoğun bir seneydi ve bende sınavlarıma çalışmak için çok fazla bilgisayar kullanamadım. Artık nedenini bilmediğim bir şekilde, bilgisayarımda sürekli zararlı bir şeyler varmış gibi hissediyorum. En yakın arkadaşlarım bile bana belki trojan atmıştır gibi düşünüyorum, bazı cümlelerden şüpheleniyorum. Artık neredeyse kafayı yemek üzereyim. 2-3 kez temiz format attım, korunmak Kaspersky ile Malwarebytes'i beraber kullanıyorum. Yine de içim rahat değil, bilgisayarda en ufak bir hata olduğunda yine içime bir kurt düşüyor. Eskiden bu kadar paranoyak değildim, bilgisayarımı tam olarak güvende tutmam, içimi rahatlatmam için ne önerirsiniz?
Ünlü bir insan değilseniz niye bilgilerinizi istesinler ki?

Arkadaşlar virüsler illa bilgisayarınızı bozan, önünüze reklamlar çıkaran şeyler değildir. Bunların içerisinde kredi kartlarınızı, sosyal medya hesaplarınızı çalan, sizin hakkınızda bir çok veriyi toplayan, bilgisayarınızı vpn gibi kullanan, bilgisayarınızı bir zombiye çeviren zilyon tane virüs çeşidi var. Bu nedenle sağlam bir antivirüs ve firewall kullanın.

Bu kadar tedirgin olacak kadar nasıl bir veri tutuyorsunuz ki bilgisayardan? Bu kadar çekinmeyin bence. Ben yıllardır antivirüs olmadan kullanıyorum aktif bir şekilde pek bir sıkıntı yaşamadım. İnternette girdiğiniz yerleri az çok biliyorsanız bir şey olmaz.
Bilgisayarımda önemli hiç bir veri yok ki, dediğim gibi sürekli temiz format atıyorum.
Arkadaşlar virüsler illa bilgisayarınızı bozan, önünüze reklamlar çıkaran şeyler değildir. Bunların içerisinde kredi kartlarınızı, sosyal medya hesaplarınızı çalan, sizin hakkınızda bir çok veriyi toplayan, bilgisayarınızı vpn gibi kullanan, bilgisayarınızı bir zombiye çeviren zilyon tane virüs çeşidi var. Bu nedenle sağlam bir antivirüs ve firewall kullanın.
İşte, benim korktuğun şey de tam olarak bu zaten, çok önemli bir insan değilim ama banka bilgileri gibi veriler korkutuyor beni. Yoksa zaten önemli bir verim yok.

Bu arada bilgisayarınıza bir şey indirmeden de sisteminize virüs bulaşır, ip adresinizin bilinmesi yeterli, işletim sistemleri veya kullandığımız yazılımlarda rce dediğimiz uzaktan kod çalıştırmaya yaran bazı açıklar vardır ve bunlar exploit edilebilir. Bu nedenle kesinlikle firewall de kullanın.

Sürekli izleniyorum gibi düşüncelerde pek normal karşılanmaz. Kişi izlenebiliyorum düşüncesiyle haraket edemez. Arkadaş zaten gerekli önemleri aldığını dile getirmiş. Halen bir korku bir endişe içerisindeyse bunun bir psiklojik rahatsızlık olduğunu düşünmüyorum biliyorum.
Bende bu işinin ucunun psikolojik bir soruna varacağını düşünüyorum, ama yine de saçmalıyorum falan diyip avutuyorum kendimi. Devam ederse, en kısa zamanda tedavi olmaya çalışacağım.
Ünlü bir insan değilseniz niye bilgilerinizi istesinler ki?
Rastgele indirdiğin bir programdan bir şeyler kapmış olabilirim düşüncesiyle hareket ediyorum.
Kameranın önüne bir şey yapıştır . Hocam kim niye sizi izlesin elinizde dünya dışı yaşam kayıtlarımı var?
Hocam son zamanlarda oyunları modlamaya epey bi sarmıştım. Yüklenecek tonla şey oluyor haliyle, onlardan birinden bir şey kapmış olabilirim veya arkadaşlarımdan bir şey kapmış olabilirim gibi düşünüyorum.
Bu arada bilgisayarınıza bir şey indirmeden de sisteminize virüs bulaşır, ip adresinizin bilinmesi yeterli, işletim sistemleri veya kullandığımız yazılımlarda rce dediğimiz uzaktan kod çalıştırmaya yaran bazı açıklar vardır ve bunlar exploit edilebilir. Bu nedenle kesinlikle firewall de kullanın.
Hocam siz beni kalpten götüreceksiniz herhalde :D

Son düzenleme:
Sizi kim izlesin muhabbeti yapmayın arkadaşlar, ben bizzat okul arkadaşlarımı ve çevremde tanıdıklarımı webcam olsun masaüstü olsun izlerdim. Onlar da kimseler ama ben izledim :)

Önlemlerini alırsan hiçbir şey olmaz merak etme, saydığım yazılımları bilgisayarından eksik etme. Bunları crackli vs kullanma kesinlikle lisanslı kullan.

Yeni konular

Geri
Yukarı