Bilgisayar mühendisi olarak gelecek var mı?

Zego00

Femtopat
Evet bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve olduğum üniversite iyi bir üniversite değil. (Sıralaması 100k'da gerisini siz düşünün) kodlama bilgim temel kadar var, bu aralar oop yönelik çalışmalar yapıyorum. İngilizce mi geliştirmeye çalışıyorum, bu yaz staj başvurusu yapmadım yetersiz olduğumu düşünüp, kısacası umutsuzum.

Türkiye'de sanki iş imkanları ben bu bölümü kazanınca bitmiş gibi, son sınıfa geçtim hala kodlama da yetersizim. Android üzerine yoğunlaşmak istiyorum fakat düzen disiplin sıfır. Düzensizlikle buralara kadar geldim üstüne deprem, böyle bir şey yazmak istedim saygılarımla. Sizce bir gelecek var mı, bu geleceğe geç kaldım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve olduğum üniversite iyi bir üniversite değil. (sıralaması 100K'da gerisini siz düşünün) kodlama bilgim temel kadar var, bu aralar OOP yönelik çalışmalar yapıyorum. İngilizce mi geliştirmeye çalışıyorum, bu yaz staj başvurusu yapmadım yetersiz olduğumu düşünüp, kısacası umutsuzum.

Türkiye'de sanki iş imkanları ben bu bölümü kazanınca bitmiş gibi, son sınıfa geçtim hala kodlama da yetersizim. Android üzerine yoğunlaşmak istiyorum fakat düzen disiplin sıfır. Düzensizlikle buralara kadar geldim üstüne deprem, böyle bir şey yazmak istedim saygılarımla. Sizce bir gelecek var mı bu geleceğe geç kaldım mı?

Bence web tasarım ilanları kontrol etsen script yazabilirsin çok pahalıya satılıyor.

Hocam bu işler zor iş zaten Android falan öyle olsa efenime söyleyeyim her bilgisayar mühendisliği okuyan işletim sistemi oyun yapsın bakalım piyasa ne oluyor iş anlamında ise oturduğun yer tekstil ve deri sanayi fazla ise mecbur fabrikada hamballık yaparsın bizim bura öyle mesela ben lisede elektrik okudum üniversite de bilgisayar bölümü düşünüyorum ama sonumuz yine fabrika.

İş imkanları çok fazla gelecek kaygınız olmasın sadece yenilikçi olmanız lazım zira rakip sayınız çok fazla.

Hepinize teşekkür ederim

Hocam bu işler zor iş zaten Android falan öyle olsa efenime söyleyeyim her bilgisayar mühendisliği okuyan işletim sistemi oyun yapsın bakalım piyasa ne oluyor iş anlamında ise oturduğun yer tekstil ve deri sanayi fazla ise mecbur fabrikada hamballık yaparsın bizim bura öyle mesela ben lisede elektrik okudum üniversite de bilgisayar bölümü düşünüyorum ama sonumuz yine fabrika.
Bu fabrikayı aşabilir miyiz hocam.

- The Odin Project
- Leetcode
- Cracking the coding interview

Araştır bunları.

Araştıracağım teşekkür ederim

Düşük sıralamada dediğin gibi olabilir. Yazılım yap😃
Yapmaya çalışıyorum ama sanki çok geç kaldım büyük hayallerle geldik de yapamadık kafamızın içindekileri canımı bu sıkıyor.

İş imkanları çok fazla gelecek kaygınız olmasın sadece yenilikçi olmanız lazım zira rakip sayınız çok fazla.
Bilmiyorum sanki iş imkanları az gibi geliyor sanki ben bölümü kazanınca Türkiye kısa sürede yazılımda gelişen bir ülke gibi bir şey oldu. Yeni mezunlardan istedikleri kriterler vs bütün iş imkanları azalmış gibi hissediyorum.

Bence web tasarım ilanları kontrol etsen script yazabilirsin çok pahalıya satılıyor.

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hepinize teşekkür ederim

Bu fabrikayı aşabilir miyiz hocam.

Araştıracağım teşekkür ederim

Yapmaya çalışıyorum ama sanki çok geç kaldım büyük hayallerle geldik de yapamadık kafamızın içindekileri canımı bu sıkıyor.

Bilmiyorum sanki iş imkanları az gibi geliyor sanki ben bölümü kazanınca Türkiye kısa sürede yazılımda gelişen bir ülke gibi bir şey oldu. Yeni mezunlardan istedikleri kriterler vs bütün iş imkanları azalmış gibi hissediyorum.

Teşekkür ederim.
Hala yapabilirsin, küçük yaşta öğrenmek ne kadar daha temelli olsa da büyük yaşta bazı şeyleri anlamak da o kadar kolay. Beyin gelişiyor sonuçta. Tek yapman gereken bir şeyde karar kılıp şimdiden zamanını vermeye başlamak. Okul biter bitmez işe giremeyeceksin -yani en azından istediğin, süper bir iş olmayacak büyük ihtimal-, kendini okul bitene kadar mükemmel bir "mühendis" olmaya falan kodlama. Bitirdikten sonra da çalışmalarına devam edersin, bir yandan da bir remote işte falan çalışırsın. İki yıl falan ver kendine ve sadece çalış, eminim iyi şeyler olacaktır... -Bu arada İngilizceni kesinlikle geliştir, internet en büyük ve en güzel kaynak sizin alanınızda. Okuldan alamadığını her gün bedavaya oradan alabilirsin. Günde 10 kelime öğrensen bir yıla uçar gidersin çünkü artık ne gramer ne de cümle düzeni kimsenin umrunda değil iş dünyasında-

Hala yapabilirsin, küçük yaşta öğrenmek ne kadar daha temelli olsa da büyük yaşta bazı şeyleri anlamak da o kadar kolay. Beyin gelişiyor sonuçta. Tek yapman gereken bir şeyde karar kılıp şimdiden zamanını vermeye başlamak. Okul biter bitmez işe giremeyeceksin -yani en azından istediğin, süper bir iş olmayacak büyük ihtimal-, kendini okul bitene kadar mükemmel bir "mühendis" olmaya falan kodlama. Bitirdikten sonra da çalışmalarına devam edersin, bir yandan da bir remote işte falan çalışırsın. İki yıl falan ver kendine ve sadece çalış, eminim iyi şeyler olacaktır... -Bu arada İngilizceni kesinlikle geliştir, internet en büyük ve en güzel kaynak sizin alanınızda. Okuldan alamadığını her gün bedavaya oradan alabilirsin. Günde 10 kelime öğrensen bir yıla uçar gidersin çünkü artık ne gramer ne de cümle düzeni kimsenin umrunda değil iş dünyasında-
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı