Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanı ve Kişisel Gelişim

Gallagher

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum istediğim bölüm Bilgisayar Mühendisliği lakin tanıdıklarıma sorunca direkt olarak güzel bir üniversite olmazsa iş imkanı yok dediler. Bu durum ne kadar doğrudur? Bilgisayar mühendisliğinde üniversiteden çok kendini geliştirebilmek önemli diye tahmin edebiliyorum. Bu durum hakkında düşünceleriniz neler? Gerçekten güzel bir üniversite şart mı yoksa herşey kendimi geliştirmeme mi bağlı?

Güzel bir üniversite, verdiği eğitim kalitesinden ve isminde dolayı tabi ki öndedir. Ama artık bu tek etken değil. Asıl olay senin ne yaptığın. Sen işveren olsan, işin kitabını yazacak mühendisi mi alırsın, yoksa iyi bir okuldan mezun olmuş ama kör topal mezun olmuş olanı mı? En iyi üniversitelerden bile olsa, kör topal, ucu ucuna mezun olan adam da çok. Yani üniversitenin ne olduğu fark etmez. İşin kitabını yazacak kıvama getir kendini, sonra kendini piyasada pazarla. :)

Not: Üniversite o kadar önemli değil dedim ama gidip de tabela üniversitelerinden, apartman üniversitelerinden falan yazma sakın...

Bilgisayar Mühendisliği üniversite adı ile rahat iş bulma anlamında diğer bölümlere nazaran biraz daha farklı. İşe girdikten sonra senden beklentiler olacağı için o beklentiler karşılayacak bilgi ve donanıma sahip olman gerekir. Dolayısıyla özel sektörde hemen hemen hiçkimse sadece üniversite ismine bakarak iş vermez yani tek kriter olmaz. Ama diğer kriterlerin yanında bir öncelik hakkı tanınabilir. Fakat popüler bir üniversite okuyamayanlar da kendini geliştirerek bu açığı kapatabilir. Kısacası tavsiyem korkmamanız ve hayalinizin peşinden kararlılıkla gitmeniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı