Bilgisayar mühendisliği mi grafik tasarım mı?

DeriyamBaba

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 12. sınıfım seneye üniversite sınavına gireceğim. Şu an ders çalışıyorum derslerim gayet iyi ama kafam çok karışık hedefimi belirlemek istiyorum. Hobi olarak ve severek bilgisayardan tasarım yapıyorum ve gerçekten yaptığım şeylerin kaliteli olduğuna inanıyorum, bu alanda yoğunlaşıp meslek haline getirmek için bilkent üniversitesi 4 yıllık grafik tasarım bölümü istiyorum. Geçen sene 4500 sıralama ile kapatmış. Ama bir yanım da Marmara üniversitesi bilgisayar mühendisliği istiyor 11.500 sıralama ile kapatmış. Sizce iş olanağı olarak grafik tasarımın önü açık mıdır? Kaliteli bir şirkette iş bulabilir miyim? Yoksa bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım?

Şu an sayısalım. Edebiyat, tarih, kimya, biyoloji ve matematik derslerim çok iyi, fizikte biraz zorlanıyorum ama halledebilirim. Ezberim çok iyidir. Bir de tasarımda elim çok iyi değildir, bilgisayar programlarında iyiyimdir.

Sizce eşit ağırlığa geçip grafik tasarım mi okumalıyım, yoksa sayısaldan devam edip bilgisayar mühendisliği mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar mühendisliği tabii ki. Grafik tasarım için okul okunması gerektiğini düşünmüyorum ben kurslarla öğrenilebilecek bir şey. Bir tanıdığım bu şekilde öğrendi bölüm okumadan. Bilgisayar mühendisliğinin alanı çok daha geniş ve yurt dışı imkanları çok fazla. Eğer ikisine de ilginiz varsa bilgisayar mühendisliği okuyup zaman bulabilirseniz grafik tasarım alanında da kendinizi geliştirmeniz. Gerek canlı kurs gerek Udemy vs.

Bilgisayar mühendisliği tabii ki. Grafik tasarım için okul okunması gerektiğini düşünmüyorum ben kurslarla öğrenilebilecek bir şey. Bir tanıdığım bu şekilde öğrendi bölüm okumadan. Bilgisayar mühendisliğinin alanı çok daha geniş ve yurt dışı imkanları çok fazla. Eğer ikisine de ilginiz varsa bilgisayar mühendisliği okuyup zaman bulabilirseniz grafik tasarım alanında da kendinizi geliştirmeniz. Gerek canlı kurs gerek Udemy vs.

Ben de bu şekilde düşünüyorum teşekkür ederim muhtemelen sayısaldan devam edeceğim.

Merhaba arkadaşlar, 12. sınıfım seneye üniversite sınavına gireceğim. Şu an ders çalışıyorum derslerim gayet iyi ama kafam çok karışık hedefimi belirlemek istiyorum. Hobi olarak ve severek bilgisayardan tasarım yapıyorum ve gerçekten yaptığım şeylerin kaliteli olduğuna inanıyorum, bu alanda yoğunlaşıp meslek haline getirmek için bilkent üniversitesi 4 yıllık grafik tasarım bölümü istiyorum. Geçen sene 4500 sıralama ile kapatmış. Ama bir yanım da Marmara üniversitesi bilgisayar mühendisliği istiyor 11.500 sıralama ile kapatmış. Sizce iş olanağı olarak grafik tasarımın önü açık mıdır? Kaliteli bir şirkette iş bulabilir miyim? Yoksa bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım?

Şu an sayısalım. Edebiyat, tarih, kimya, biyoloji ve matematik derslerim çok iyi, fizikte biraz zorlanıyorum ama halledebilirim. Ezberim çok iyidir. Bir de tasarımda elim çok iyi değildir, bilgisayar programlarında iyiyimdir.

Sizce eşit ağırlığa geçip grafik tasarım mi okumalıyım, yoksa sayısaldan devam edip bilgisayar mühendisliği mi?
Bence işinde gayet profesiyonel olacaksan bilgisayar mühendisliyi.Çok fazla bilgisayar mühendisi var fakat en iyisi olursan sena firma ve şirketlerden teklif gelir.Grafik tasarımı internetden bile öğrenib gelişe bilirsin

Yani mesele bir şey öğrenmekse bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak söylüyorum ki bu bölümde alacağın dersler de internetten öğrenilir. Üniversite zaten bir kültürdür. Derslerin yanında öğrettiği birçok şey vardır. Karşılaştırdığın iki bölüm çok benzer bölümler değil. Birinde sanat ve yaratıcılık ön plandayken yine bilgisayar kullanımı da mevcut tabii fakat 'vay ben bi logo tasarladım hallettim bu isi' kadarlık bir bölüm de değil. Bir tanıdığım şöyle öğrendi böyle öğrendi tarzı muhabbetler de anlamsız dolayısıyla. Bilgisayar mühendisliği ise bilgisayardan önce "mühendislik". Analiz, matematik, mantık bunlar ön plandayken arada sırada kod falan yazıyorsun. İstediğin üniversitelerdeki ders içeriklerini okuyup, detaylı araştırmalar yapıp seni heyecanlandıran tarafa doğru tercih yapabilirsin.

Bilgisayar muhendisligi okulda ogrenilebilecek, size kat ve kat bilgi saglayabilecek birsey. Su anda yaptigim is sebebiyle ne tasarimcilar gordum, dunyanin en iyi okullarinda okumuslar ama vizyon yok, bir tasarimi hayal bile edemiyorlar. Icinizde bir hayal gucu, sanat yetenegi yoksa grafik tasarim'a bulasmayin. O yuzden bakin, eger tasarim'a yeteneginiz varsa ona devam edin. Ama gelecek bilgisayar muhendisligi icin daha ideal,.

Hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar cidden aklımdaki karışıklık azaldı bilgisayar mühendisliğini seçeceğim hobi olarak yine tasarım yaparım sayısaldan devam edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı