Bilgisayar mühendisliği mi, yoksa yazılım mühendisliği mi?

Türkiye'de olduktan sonra ne okuduğunuzun bir önemi yok. Top universities (ODTÜ - İTü - Boğaziçi- Bilkent) harici hepsi aynı.
Bağlantılar/tecrübeler/projeler/çalışmalar/yetkinlikler önemli. Bence bölümden ziyade hedef ve alan belirleyin. Örneğin Microsoft gibi büyük bir şirkette server uzmanı olmak. Ya da Santa Monica Studio gibi bir yerde oyun içi karakter tasarımcısı olmak. Veya oyun programcısı. Yani kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Bunu sorgulayın ona göre gideceğiniz üni.yi belirleyin. Örneğin oyuna ilginiz varsa Yavuz Samur Hoca var Bahçeşehir üni.de. Bilg.müh alanım olmadığı için çok hoca tanımıyorum ama hocaların üni web sitelerinde ilgi alanları yazar. Oradan bakarsınız. Başarılar :)

Ülkemizde ne yazık ki bilgisayar mühendisliği eğitimi tam adını karşılamıyor. Yani bizde verilen eğitim içeriği yurt dışında verilen bilgisayar bilimleri(computer science) ile yakın hatta aynı. Bilgisayar mühendisliği ise normalde elektronik temelli yani donanım tasarımına üretimine yakın bir bölüm, matematikleri bile tam olarak aynı değildir.

Yazılım mühendisliği ise çok daha farklı bir konu, normalde içerik olarak biraz daha işin proje yönetim ve test kısmına yakın olması gerekirken bilgisayar mühendisliğine alternatif olarak çıkarıldı. Yeni yeni bazı üniversitelerde hakkıyla eğitim verilmeye başlandı. Üniversitelerin ders programlarına bakarsan bazı bilgisayar mühendisliği bölümlerinde verilen Yazılım Mühendisliği dersini görebilirsin, bu bölüm bunları daha detaylı veriyor normal şartlarda.

Soruya gelecek olursak, istediğin bölümleri okulları araştırmanı öneririm. Hocaların eğitimine, çalışma alanlarına, yayınlarına, hatta bölümdeki hoca sayısına bakabilirsin. Üzülerek söylüyorum ki teknik eğitim fakültelerinden bozma bilgisayar mühendislikleri var ülkede. Hiç bilgisayar mühendisliği mezunu hoca görmeden mezun olabileceğin bölümler var. Bölüm seçerken bunlara dikkat etmelisin.
Computer Science bölümünde matematik önemli mi ?

Dostum bilgisayar mühendisi dediğin adamda sonuçta yazılım görüyor ve mezun olduktan sonra genellikle yazılım üzerinden iş buluyor.Yalnız bilgisayar mühendisi ek olarak birkaç mühendislik dalından daha ders alıyor kısacası tek bir konu üzerine yoğunlaşmıyor. Açıkçası benim okuyan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla matematik,fizik lineer cebir gibi derslerle uğraşmaktan tam olarak programlamaya odaklanamıyorlar bile ama sana bir örnek vereyim. Ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum mesela. Bende programlama görüyorum. Şimdi piyasada ben mezun olduktan sonra programlamacı diye iş arayabilirim ama bir bilgisayar veya yazılım mühendisi yüksek gerilim hattında çalışamaz mesela.Kısacası iyi kötü bir şekilde herkes programlama, kodlama öğrenebiliyor. Önemli olan bence yanına bir şeyler daha koyabilmek, yani alternatifin olması.

Dostum bilgisayar mühendisi dediğin adamda sonuçta yazılım görüyor ve mezun olduktan sonra genellikle yazılım üzerinden iş buluyor.Yalnız bilgisayar mühendisi ek olarak birkaç mühendislik dalından daha ders alıyor kısacası tek bir konu üzerine yoğunlaşmıyor. Açıkçası benim okuyan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla matematik,fizik lineer cebir gibi derslerle uğraşmaktan tam olarak programlamaya odaklanamıyorlar bile ama sana bir örnek vereyim. Ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum mesela. Bende programlama görüyorum. Şimdi piyasada ben mezun olduktan sonra programlamacı diye iş arayabilirim ama bir bilgisayar veya yazılım mühendisi yüksek gerilim hattında çalışamaz mesela.Kısacası iyi kötü bir şekilde herkes programlama, kodlama öğrenebiliyor. Önemli olan bence yanına bir şeyler daha koyabilmek, yani alternatifin olması.

Matematik, fizik ve lineer cebir gibi dersler ilk iki sene görülüyor. O da teknik seçmeli derslere altyapı oluşturması için. Biz bir sürü programlama dersleri de gördük. Zaten ilk sene bir programlama dersi oluyor çoğu okulda. Sonrası veri yapıları, bilgisayar organizasyonu, işletim sistemleri, network gibi meslek dersleri ve son sene ise bitirme projesi ve teknik seçmeliler ile bir sürü programlama ödevi oluyor. En azından ODTÜ için durum böyle.

Ben de devre dersleri aldım. Hatta akademik olarak VLSI tasarımı üzerine çalıştım. Neredeyse bir elektronik mühendisi kadar konuya hakimimdir. Ama güç elektroniği vs. çalışamam çünkü alanım değil. Programlama biraz da ar-ge masrafı düşük diye herkes tarafından yapılıyor. Orta düzey bir bilgisayar neredeyse tüm işler için yetiyor. Yoksa programlama da çok ileri düzey konular var. Mesela computer vision veya machine learning için bilgisayar mühendisliği lisans mezunu şartı aranır. Elektronik mühendisinin ayrı bir ilgisi olması lazım buna.

Aslında yazılım mühendisleri kod yazmaz.
Yani programcı değildirler. Onlar sistemi kurmak için gerekli araştırmayı, analizi ve tasarımı yaparlar.
Genelde bu tasarımlar dilden bağımsız UML olarak gerçekleşir. Hazırlanan diyagram programcılar ile implement edilir.
Ama ülkemizde bu şekilde çalışan pek yazılım mühendisi yok.
Çoğu bilgisayar mühendisi ile yazılım mühendisi benzer işler yapıyor Türkiye'de.
Bilgisayar Mühendisi olarak elektronikçi bir çok arkadaşım oldu. Çoğunun gördüğü programlama giriş seviyesiydi. Bizler sırf Object Oriented Programming'i 2 dönem alırken onlar C'nin ucunu görüyorlardı. Bana sorduğu soruyu Pointer ile çözdüğümde bana pointer ne falan yaptı. Lineer Cebir, Ayrık Matematik ve Calculus ile destekleniyor. 1. sınıf dışında teorik dersler çok da sıkmıyor.

Bir bilgisayarcı yüksek gerilimde çalışamaz ancak bir elektronikçi de veri madenciliği, yazılım tabanlı ağ, yapay zeka ve genetik programlama gibi uç yerlerde iş bulamaz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı