Bilgisayar mühendisliği nasıl bir meslek?

Hocam Polonya'ya gitme imkanını nereden buldunuz? Ayrıca ben Türkiye'de okusam yurt dışında iş bulur muyum yoksa yurt dışında okumak bunu daha da kolaylaştırıyor mu?

Bütün cevaplarınız için teşekkürler hocam.
Daha gitmedim ama çok az kaldı gidiyorum. Benim kuzende orda. Ukraynada çıkan savaştan sonra ukraynadan polonyaya geçti. Yıllığı sadece 2500 euro. İngilizce hazırlık okuduğunu varsayarasak 10.000 euro felan eğitim masrafı. ilk 6 ay çalışmayıp cebinden ödesen giderlerini ayda 1000 euro okul parasıyla etti 16.000 euro de. Sonra işe girip part time masrafları çıkaracaksın. Sen gene ne olur ne olmaz ekstra giderler felan 20.000€ yap onu. 5 Yıl giderin 20.000€.

Çok fazla elektronik ile aram yok dersen yazılım mühendisliği tercih edebilirsin. Eğer yapay zekaya ilgin var ise bildiğim kadarı ile Fırat Üniversitesi daha yeni açtı yapay zeka bölümünü diğer üniversiteler hakkında pek bilgim yok. Ayrıca ilk sorun harici diğer soruların çoğu senin çaba ve özverin ile ilgili.

Türkiye de mühendis olarak çalışmam ben olsam. 3 kuruş para veriyorlar çünkü. ABD'de yeni mezun adama yıllık 120.000$ iş veriyorlar. Apple vs büyük şirketler 25 yıl üstünde tecrübeyle yılda 800.000 üstüne çıkıyor. Bende 19 yaşındayım Polonya'da CS okuyacağım birkaç ay sonra. Aslında geçen yıl başlayacaktım bazı sebeplerden geç kaldım. Ama iş için ABD'ye bakacağım mükemmel fırsatlar var. Bu ülkede çalışılmaz.

Türkiye mühendislik geliri çok fazla 3 kuruş değil.

Türkiye'de herhangi bir üniversiteden mezun olup direkt yurtdışında iyi bir maaş almanız zor bunu unutmayın. Deneyim olmadan nadir yurtdışına giden var. 3-5 yıl deneyim kazandıktan sonra şansınız artıyor, bunu unutmayın yurtdışı giderim kafasında bu bölümü yazacak arkadaşlar.

Türkiye'de herhangi bir üniversiteden mezun olup direkt yurt dışında iyi bir maaş almanız zor bunu unutmayın. Deneyim olmadan nadir yurt dışına giden var. 3-5 yıl deneyim kazandıktan sonra şansınız artıyor, bunu unutmayın yurt dışı giderim kafasında bu bölümü yazacak arkadaşlar.

Bunu abim ile aynı bölümden aynı sınıftan mezun olan biri yaşadı başvuru denemişti aynı şirkete o red yedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı