Bilgisayar mühendisliği öncesi neler öğrenilmeli?

Cyraxx

Hectopat
Daha fazla  
Ben ileriki dönem bilgisayar mühendisliğine başlayacağım ancak yazılım ve kodlamayla ilgili en ufak şey bilmiyorum. Bölümüme başlamadan önce temelim olsun istiyorum. Bölümü okurken rahat edeyim istiyorum. Ben daha çok donanımdan anlıyorum ancak yazılım kısmında bir şey bilmiyorum. Hangi dilleri öğrenmeliyim ve nerelerden kolayca öğrenebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dil öğrenmene gerek yok, algoritma ve veri yapıları öğren yeterli. Burada zaten dilin temeline de gireceksin hem de çok kritik olan algoritma mantığını öğreneceksin. Ayrıca yoksa İngilizce öğrenmeye başla.

Zaten mühendislik kazanacağın için matematiğin iyi diye düşünüyorum ama matematik önemli.

Herhangi bir şey öğrenmenize gerek yok. Özellikle hazırlıktaysanız tadını çıkartın. Sene başladığı zaman her şey sıfırdan öğretiliyor zaten. Değilseniz ingilizce biraz öğrenmeye bakın. Kalan hiçbir şeyin başlangıç için zorunluluğu yok. Ha okulunuz hangi dili öğretiyorsa başlangıç olarak ona bakabilirsiniz ama bu sefer giriş derslerinde sıkılırsınız. Kendinizi çok kasmayın canınız bir şey öğrenmek istemiyorsa bir süre dinlenebilirsiniz.

İnşallah ben de bu sene gideceğim bu bölüme. Heybeni ne kadar doldurursan o kadar önde olursun. Kendini geliştirebileceğin çok şey var.
  1. İngilizceni geliştirmek.
  2. Kalkülüs öğrenmek.
  3. Birkaç dil seçip onlarla proje yapmak.
  4. Terimleri, yapıları ve algoritma mantığını anlamak.
Ben kendimi özellikle C# ve JS konusunda geliştirdim, okurken bir yandan projelere başlayıp okulu bitirdiğimde donanımlı olarak işe başlamak istiyorum. Lise matematiğini çoktan bitirdiğim için birkaç aydır boş zamanlarımda kalkülüs ve diferansiyel denklemler çalışıyorum. Bence boş durmamak lazım. Benim hedefim okul devam ederken bir işe yardım etmek.

Algoritma ve ingilizce.Gerek yok diyenleri çok önemsememeni tavsiye ederim ha olmazsa olmaz değil fakat dil bilmen seni ingilizce terimlerde mantığının daha çok oturmasını,ingilizce makale okumanı ve problem yaşadığında ingilizce çözüm bulmanı kolaylaştırır.Son tavsiyemde bölüm tercihi yapmadan birkaç ay yazılım çalışmanız.Bunu da şundan dolayı söylüyorum eğer ki popülaritesi var diye seçiyorsanız bazıları gerçekten masa da çalışmaktan hoşlanmıyor vs vs.

Arkadaşlar bu kadar önde geride olma muhabbeti olduğunu düşünmüyorum bilgisayar mühendisliğinde. 1. sınıfın yazından itibaren ilginizi çeken bir alana yönelip o alanda kendinizi geliştirip 2-3. sınıftan itibaren çalışabilirsiniz ama başlamadan bu kadar kasmamanızı öneririm kendiniz. 40-50 sene bu mesleği yapacaksınız şu anda kendinizi bu kadar kasarsanız okulda hemen sıkılabilirsiniz. Ayrıca şu anda hiçbir temeliniz olmadan öğrenirken 5 zor gelen şeyler temel programlama bilgisini edindikten sonra 2-3 zor gelecek. Sakin biraz bence.

Ben ileriki dönem bilgisayar mühendisliğine başlayacağım ancak yazılım ve kodlamayla ilgili en ufak şey bilmiyorum. Bölümüme başlamadan önce temelim olsun istiyorum. Bölümü okurken rahat edeyim istiyorum. Ben daha çok donanımdan anlıyorum ancak yazılım kısmında bir şey bilmiyorum. Hangi dilleri öğrenmeliyim ve nerelerden kolayca öğrenebilirim?

Temel istiyorsan Udemy'de ve YouTube'da dersler var onlara bakabilirsin yazilim hakkinda.

Yeni konular

Geri
Yukarı