Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği'nde hangisi daha kolay veya basit

Okuduğun üniversiteden çok kendini ne kadar geliştirdiğin daha önemlidir kardeşim okumak için okursan hangisini bitirsen de fayda etmez kendini geliştirirsen en kötü üniversiteden bile mezun olsan kazanımların olur. Ha daha iyi üniversitede daha çok kendini geliştirme olanağı bulabilirsin belki o şekil bir farkı olabilir. Herşey sana bağlı yani.
Bunu duymak iyi oldu. Teşekkürler.

Zaman kaybı boşa okumayın.
Önce vakıflar, Koç, Sabancı, Bilkent. Sonra devlet, ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ.
YTÜ'de hoca eksikliğinden bir ara kriz olduğunu, öğrencilerin kötü olduğunu biliyorum. Hiç köy okullarını sormanıza gerek yok.

Okuduğun üniversiteden çok kendini ne kadar geliştirdiğin daha önemlidir kardeşim okumak için okursan hangisini bitirsen de fayda etmez kendini geliştirirsen en kötü üniversiteden bile mezun olsan kazanımların olur. Ha daha iyi üniversitede daha çok kendini geliştirme olanağı bulabilirsin belki o şekil bir farkı olabilir. Herşey sana bağlı yani.
Ya o okulu okuyunca bir şey olmuyor işte, okumayan daha iyi. Dandik üniversitelerden mezun olup iyi olan yok kusura bakma. Ama hiç okumayıp lise derecesi ile şuanda kurumsal firmalarda sürüyle adam var 10 20 bin lira maaş alıyorlar.
Maaş şeyini şimdi gördüm. Diploma pek önemli değil, fiilen bir mühendis isen 10 bin liradan başlar, sınırı yoktur. Mühendis diplomasına sahip, mühendis olmayan biriysen işsiz kalırsın. Mühendis diplomasına sahip sadece para kazanmak için yapıyorsan, alt sınırlarda maaş alırsın her zaman, işi bırakırsın bir süre sonra.
Eğer coder iseniz, bu alanda çalışan biriyseniz, hiç gerek yok okumanıza. Okulda öğrenirim, çalışırım diye gidiyorsanız, babayı olursunuz :)

Açılın bilgisayar mühendisi geldi :D

Yurtdışında Computer Science olarak geçiyor. Türkiye'ye geldiğinde mühendislik fakültesine koymak için adı bilgisayar mühendisliği olmuştur. Yazılım mühendisliği genelde vakıf üniversitelerinde olan, bilgisayar mühendisliğinden farkı müfredat olarak Türkiye'de olmayan, daha çok adam alabilmek için üretilmiş bir şeydir. Yurtdışında İnformatik, Computer Science olarak geçer, Software engineering yüksek lisans konusudur yada bir derstir, disiplindir. İsim oyunundan başka bir şey değil.

Bilgisayar bilimi tamamen matematiktir. İlk 5 üniversite haricinde okunmaz. Programcı olabilirsiniz matematik kullanmadan. Dot net developer.

Akademik düzeyde değilse kötüdür. Hazırlık bu yüzden var.

Yazılım mühendisliği diye bir lisans derecesi yok, Türkiye'de vakıf okulları daha fazla öğrenci alabilmek için böyle bir şey yaptı. Müfredat olarak matematik ve fizik olarak tamamen aynıdır tüm lisans derecelerinde üniversitelerde. Bazı okullarda gömülü sistem alanına adam yetiştiriyormuşcasına gömülü sistem dersleri olabiliyor.

Bilgisayar, hesaplama aracıdır, matematikte zorlanan programcılık okusun. Mühendis olarak mezun olup işsiz geziyorlar yada 2000 3000 lira maaş alıyorlar. Donanım teknikeri 4000 5000 lira alıyor.

Şu konuyu herkes beğendi ama ikinci sayfaya düştü, biraz yorum atarsanız herkes okur :D
Maaş şeyini şimdi gördüm. Diploma pek önemli değil, fiilen bir mühendis isen 10 bin liradan başlar, sınırı yoktur. Mühendis diplomasına sahip, mühendis olmayan biriysen işsiz kalırsın. Mühendis diplomasına sahip sadece para kazanmak için yapıyorsan, alt sınırlarda maaş alırsın her zaman, işi bırakırsın bir süre sonra.

Abicim sen kitap mı yazdın ne yaptın. Okumak için üşeniyorum resmen. :D

Söyle diyeyim sevdiğin işi yapman senin için daha iyi hayatın boyunca bıkmadan yapacağın bi isin olsun bu ikisi arasinda kaldiysan aralarından en sevdiğini seç. İyi bir yazılımcı olmak istersen sayı sistemleri konusunda biraz çalışman gerek hexa, binary, octal vs gibi zaten size gerekli eğitimi verirler. Yazılım biraz kafa yorar dusundurur. Ben başladığımdan beri kafamadaki projeler dinmek bilmedi hep bi üretme çabasına giriyorsunuz. Ben severek yapıyorum şahsen. Yazılım' da matematik ister fakat çok ağır bir şekilde değil düşünme anlama ve problem çözme yeteneğin sana fayda sağlar hızlı öğrenme için. Benim gibi zor anlayan biri isen biraz zorlana bilirsin ilk başlarda fakat olayı kavrayinca baya hosunuza gidiyor. Ve en önemlisi hangi dil ile başlayacağını seç c# c++ python gibi diller zaten biri birinden farklı değil sadece ufak tefek farklılıklar var. İnşallah istediğin yere gelirsin ama benim tercihim sevdiğin işi yap.

Abicim sen kitap mı yazdın ne yaptın. Okumak için üşeniyorum resmen. :D

Yorum atında 1. sayfaya çıksın, kimse yorum atmadı en arkalara düştü :D
Kardeşim sürekli hangi dili öğreneyim, nasıl yazılımcı olunur diye konu açıyorlardı ve
forumda bilenler değil bilmeyenler yanıtlıyordu. O yüzden bu insanların yanlış yönlendirilmemesi için yazmak zorunda kaldım. Tek bir seferlik. Bende lisedeyken başladım bu işe ve çok vakit harcadım, eskiden böyle değildi, internette öyle şeyleri bulmak zordu. Kendimi yanlış yönlendirilen kişilerin yerine koydum, üşenmeden yazdım
Mümkünse almanca öğren Almanya'da oku. Hangi okul olduğu pek farketmez. Çoğundan iyidir buradakilerin. En kötü ihtimalle işin hazır.

Yorum atında 1. sayfaya çıksın, kimse yorum atmadı en arkalara düştü :D
Kardeşim sürekli hangi dili öğreneyim, nasıl yazılımcı olunur diye konu açıyorlardı ve
forumda bilenler değil bilmeyenler yanıtlıyordu. O yüzden bu insanların yanlış yönlendirilmemesi için yazmak zorunda kaldım. Tek bir seferlik. Bende lisedeyken başladım bu işe ve çok vakit harcadım, eskiden böyle değildi, internette öyle şeyleri bulmak zordu. Kendimi yanlış yönlendirilen kişilerin yerine koydum, üşenmeden yazdım
Mümkünse almanca öğren Almanya'da oku. Hangi okul olduğu pek farketmez. Çoğundan iyidir buradakilerin. En kötü ihtimalle işin hazır.
Abicim teşekkür ederim ki sizin sayenizde bilgisayar mühendisliğinden soğudum :D her bir yeri tam detayına göre anlatmışsınız ki sizi tebrik ederim.
Söyle diyeyim sevdiğin işi yapman senin için daha iyi hayatın boyunca bıkmadan yapacağın bi isin olsun bu ikisi arasinda kaldiysan aralarından en sevdiğini seç. İyi bir yazılımcı olmak istersen sayı sistemleri konusunda biraz çalışman gerek hexa, binary, octal vs gibi zaten size gerekli eğitimi verirler. Yazılım biraz kafa yorar dusundurur. Ben başladığımdan beri kafamadaki projeler dinmek bilmedi hep bi üretme çabasına giriyorsunuz. Ben severek yapıyorum şahsen. Yazılım' da matematik ister fakat çok ağır bir şekilde değil düşünme anlama ve problem çözme yeteneğin sana fayda sağlar hızlı öğrenme için. Benim gibi zor anlayan biri isen biraz zorlana bilirsin ilk başlarda fakat olayı kavrayinca baya hosunuza gidiyor. Ve en önemlisi hangi dil ile başlayacağını seç c# c++ python gibi diller zaten biri birinden farklı değil sadece ufak tefek farklılıklar var. İnşallah istediğin yere gelirsin ama benim tercihim sevdiğin işi yap.
Size gelecek olursak matematik hakkında problem çözmem kötü diyebilirim. Ve bende sizin gibi zor anlıyorum. Yani ben bilgisayarları seviyorum ve bilgisayar ile ilgili her ne olursa olsun işimi severek yaparım.

Ben şunu öğrenmek istiyorum. Hangi bölüm daha basit, daha az yorar, daha az matematik ister ?

Size gelecek olursak matematik hakkında problem çözmem kötü diyebilirim.
O iş öyle değil işte. Matematiği sıfırdan öğrenip çalışacaksın. Bugüne kadar çalıştın mı ki bunu diyorsun. Basit olup para kazanabileceğin herhangi bir meslek yok Türkiye'de. Eğer seviyorsan öğrenip yaparsın. Matematiğin temel konularını bilmediğiniz için yeni öğrendiğiniz şeyleri anlamıyorsunuz yada zevksiz geliyor. Önce matematik öğrenin ki yapasınız. Orada ilgili derslerde var. Youtube'da tüm derslerin videosu var lise matematik ile ilgili.
Ben lise okurken fizikten 20, matematikten 30 almış adamım bu arada. Kendim çalıştım, kendim geldim bugünlere. Kimse öğretmedi.

Kolay mühendislik dalı yok. Kolay da mühendis olunmuyor. Mühendislik hedefi olan biri için de bunun tartışmasını yapmak ayrıca garip. Okumak için okumayın. Mühendis olmak için okuyun. Sevdiğiniz için okuyun. O zaman kolaylaşır her şey...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı