Bilgisayar Mühendisliğindeki inanılmaz yükseliş

@Ölüm getiren her ne kadar bilgi birikimin önemli olsa da iş yerleri lisans diploması da istiyor. Ben istemeyen görmedim, diploma da istiyorlar. Mezun olduğun üniversite de burada rol oynuyor.

Üniversite okumadan olmaz abi, bunlar hep avutma yöntemi bence.
Aynı fikirdeyim. Üniversite sadece eğitim sağlamıyor sosyallik ve network de sağlıyor. Mesela kulüplerle bir araya gelip fikirler üretebiliyorsunuz veya hocalara danışabiliyorsunuz vs.

Bence önemsiz. Hiçbir şirket üniversiteye bakıp adam almıyor. İşinde iyiysen sıkıntı yok.
Alaylı yetişen kişi de tanıyorum ama bu insanlar en az 10 yıllık tecrübesi var. Yani kimse bu devirde tecrübesiz alaylı alım yapmıyor. O devir geçen 10-15 sene önceydi.
Üniversiteye değil diplomaya bakıyor. CV gösterirken ne vereceksin acaba? Aldığın kursları mı? Üniversitede sadece eğitim almıyorsun. Olgunlaşıyorsun, kültür farklılıklarına alışıyorsun, projelere, konferanslara, etkinlik vb. şeylere katılıyorsun. Tabi sabit yazılımcı olayım yeter diyorsan ameleliğe başla. Bu arada bilgisayar mühendislerinin sadece 4'te biri 1 yazılımcı olarak çalışıyor.

Kazananların yarısı hatta yarısından da fazlası bölümüyle alakalı iş yapmayacak zaten. Yazılım dünyasının ne kadar rekabetçi ve zor olduklarını anladıklarında geç olacak biraz. Aynı Tıp da ki baskı gibi milleti yazılıma yönlendirdiler ama doktorluk da en azından yeni bir organ yaratmıyorsun ama yazılımda yeni birşeyler yaratman üretmen gerekecek buda birçok kişiye zor gelecek.

Bilgisayar mühendisliği balonu yakında sönecek. Evet şuan bilgisayar mühendisliği ve yazılım ile alakalı ihtiyaç var mı var ama şuan bu bölümü tercih eden en erken 4 sene sonra mezun olacak. O zamana kadar bu global piyasa da işleri çok zor sanki sadece TR'den rakip var. Ben öyle bir sıralama yapsaydım Tıp yazardım. Mesleğin garanti mezun olana kadar koşulların iyileşir şuan bile iyileşiyor. Tercih meselesi.

Çoğu para için yapıyor ya da kolay olduğunu zannetiği için ilgi bayağı bir fazla bazıları da psikolojikmen kendisi aldatmaya çalışıyor bir arkadaşım biliyorum aynı anda elektrik ve yazılım mühendisi olacağını söylüyordu birisinede yazılım mühendisliğini söyledim parayı duyar duymaz konuşmaya başladı "ilgim var ya aynen" demeye başladı defteri açıp kendi kafasından alakasız kodlar yazıyordu ee 2 3 gün sonra gerçekten ilgisi olan bir mesleğe yöneldi.

Alaylı yetişen kişi de tanıyorum ama bu insanlar en az 10 yıllık tecrübesi var. Yani kimse bu devirde tecrübesiz alaylı alım yapmıyor. O devir geçen 10-15 sene önceydi.
Üniversiteye değil diplomaya bakıyor. CV gösterirken ne vereceksin acaba? Aldığın kursları mı? Üniversitede sadece eğitim almıyorsun. Olgunlaşıyorsun, kültür farklılıklarına alışıyorsun, projelere, konferanslara, etkinlik vb. şeylere katılıyorsun. Tabi sabit yazılımcı olayım yeter diyorsan ameleliğe başla. Bu arada bilgisayar mühendislerinin sadece 4'te biri 1 yazılımcı olarak çalışıyor.
FAANG şirketlerinden en aşağı şirketlere kadar network ağım geniş. Şirketler yaptıklarına ve yapabileceklerine bakıyor. CV = yaptığın projelerdir. Okuduğun okul değil. Ayrıca sadece üniversite de olunca mı olgunlaşıp farklı kültürlerle tanışıyorsun ya da etkinliğe gidiyorsun. Bunları geçin, anca kendinizi avutursunuz.. // COE 4.sınıfım bu arada ek bilgi olarak da bunu paylaşayım.

Sosyal medyanın etkisi ile adeta akım oldu. Hadi normal bir şey olsa isteyen istediğini yapsın ancak meslek seçiminde diğer insanları da etkiliyor. Bilgisayarda yapabildiği tek şey başkasına kurduruğu oyunu oynamak olan ya da tarayıcıyı ancak açabilen kişiler bu bölüme özeniyor. Her neresi olursa olsun her şeyin bir sınırı var. Normalde yazılımcı açığı ve geleceği var diye bir furya var. Ancak bu gidişle asgari ücretle çalışan bir meslek kıvamına gelecek. Piyasada ufak bir gezinme ile etrafın çöplüğe şimdiden döndüğünü görebilirsiniz. Hayali bu iş olan ve gerçekten anlayan insanlar bu yüzden kaybediyor.

Demem o ki bu yazılımcı akımı yazılımcılığı bitirdi. Normalde hayalimdi ancak cılkı çıktı. Böyle devam ederse 7-8 seneye ihtiyaç büyük bir düşüşe geçecek gibi duruyor.

Geri
Yukarı