Bilgisayar programcılığı okumak

Makaleler
44
Merhaba,

10. sınıfta matematik ortalamam 93,5 puandı. 3-4 yıldır kitap yüzü açmadım. Açık öğretim lisesi mezunuyum. Kursa gittim. Herkes ilerlerken ben geride kaldım. Doktorum ders çalışmayı zorlama dedi. Birkaç gün zorlamadım. Ondan sonra zorlamaya başladım. Bön bön bakıyorum yine de.

4 yıldır kitap yüzü açmadığım için tüm matematik bilgim 0 (sıfır).

PC mühendisliği kazanmak istedim. Fakat derslerime baktığım zaman iç açıcı değil. Programcılık okumak istiyorum. İkinci öğretim olarak yapmak istiyorum ve gideceğim yer 270 puan istiyor. Zaten sadece TYT sınavının etkili olduğunu biliyorsunuz.

Programcılıkta iş var mı?

Olay bölümden daha çok sizde bitiyor. Bu işi seviyorsanız kendinizi bu mesleğe odaklarsanız, işi sadece okulda gördüm sınavdan geçtim ile bırakmazsanız, kısacası kafaya takar ve bu zahmetli merdivenleri çıkarsanız diploma fark etmez bu kategoride iş var, iyi kazançta var.

Doktorum ders çalışmayı zorlama dedi.
Kodlama dillerini öğrenmek için ders çalışır gibi çalışmanız gerekecek. Bölüm hakkında da ne kadar çalışırsan o kadar ekmeğini yersin. Genelde şirketler diplomayı bırakın üniversiteyi sormuyorlar. Not ortalaması ve üniversite sırasında yaptığınız projeler önemli.

Kitap yuzu acmadan kitap kapatmayan insanlarla nasil yarismayi planliyorsun?

Algoritma, programlama zaten matematik demek. Sifir matematikle bu mecrada nasil var olacaksin competitive anlamda?

CS'de is var da, araba surmeyi bilmeden nasil taksici olacaksin?

10. sınıfta matematiği bıraktıysanız çok geridesiniz. En azından lineer cebir bilmeden yapabilecekleriniz çok basit seviyede kalacaktır.

Merhaba,

10. sınıfta matematik ortalamam 93,5 puandı. 3-4 yıldır kitap yüzü açmadım. Açık öğretim lisesi mezunuyum. Kursa gittim. Herkes ilerlerken ben geride kaldım. Doktorum ders çalışmayı zorlama dedi. Birkaç gün zorlamadım. Ondan sonra zorlamaya başladım. Bön bön bakıyorum yine de.

PC mühendisliği kazanmak istedim. Fakat derslerime baktığım zaman iç açıcı değil. Programcılık okumak istiyorum. İkinci öğretim olarak yapmak istiyorum ve gideceğim yer 270 puan istiyor. Zaten sadece TYT sınavının etkili olduğunu biliyorsunuz.

Tavsiyem, iyi bir üniversitede bu bölümü okumalısın yoksa udemyden alacağın herhangi bir eğitimin okulda öğrendiklerinden daha çok faydasını görürsün. Tabi eğer bu mesleği seviyorsan okumalısın yoksa yabancı dille eğitim alıyormuş gibi zorlanacaksın. Matematik kısmı da gerekiyor tabi, hatta ilerde dgs ile mühendisliğe falan çevirmek istersen tüm olay yine matematikte.

Python ve C# temelim var. Ders olmadı ama yazılım konusunda iddialıyım.

Yazılım temelim var. İddialıyım bu konuda bu işi yapmak için.

O kadar da kötü değilim.

Yazilim temelinin hicbir anlami yok. Herkes biraz Python, biraz C# biliyor. Yakin gelecekte programlama bilmek, okuma yazma bilmek gibi populer olacak zaten.

Onemli olan bunu muhendislik formasyonu ile harmanlamak. 2-3 tane loop yazmak sana avantaj saglamaz.

Varmaya calistigim sey su -> Ders calismalisin. Derslerinin kotu olmasindan yola cikip "Ders isi yalan, bari komple yazilim calisip oradan yuruyeyim" cevabi almanin pesindesin ama yanlis o. Cunku ders calisan birisi uzun vadede senin her turlu onune gececek. Bayesian prob bilen, lineer cebir bilen adamin bir algoritmayi anlayip, koda dokmesi 15 dakika. Senin 150 gun, hatta belki de ∞ gun.

Merhaba,

10. sınıfta koronadan dolayı liseyi açıktan okumaya başlayıp 2 sene boyunca hiç kitap açmamış ama son 6 ayda TYT ve AYT dershanesine sözde hukuk hayali ile gidip son anda fikrimi değiştirince zorunlu bilgisayar programcılığı okuyan birisiyim herhangi farklı bir sorun varsa sor ilk soruna zaten arkadaşlar en doğru cevabı vermiş.

Ders çalışma disiplinini edinmek ve temel matematikte iyi bir seviyede olmak, mühendislik alanları için kritik olacaktır. Matematiğin algoritma ve fonksiyon kurma becerisi üzerine faydaları var. Disiplin en önemli şey. Disiplin tutturamadığınız için derslerinizde kötüyseniz, yazılım tarafında daha sert bir kayaya toslayabilirsiniz.

Geri
Yukarı