Bilgisayar mühendisliği veya programcılığı

Allibilgin007

Centipat
Merhabalar,
Ben başlıkta da yazdığım gibi bilgisayar mühendisliği veya programcılığı okumak istiyorum. Okumaya değer mi bilmiyorum. Üniversite okumadan çok güzel yerlere gelebilir miyim? Bana detaylı bilgi verebilir misiniz?

İlla ki üniversite okuyarak programlama öğrenmenize gerek yok. Üniversiteye gitmeden de öğrenebilirsiniz ama ülkemizde diploma önemli olduğu için üniversite okumanızda fayda var. Ben programcılık okuyorum ve Udemy üzerinden kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Programcılık yerine mühendislik okuyun hem okul koşulları daha iyi olur hem de hoca kalitesi daha yüksek olur.

"Cok guzel" den kastin nedir ona gore degisir.
Buralarda yazip duruyorum, okul okumadan belli basli yerlere gelemezsin.

Bu listedeki hic bir firma, supersonik isler basarmadiysa lise mezunu calistirmaz, hatta bilgisayarla alakali olmayan okul mezunu da zor bulursun.
Bilgisayar Mühendisliği Mezunları Ne Kadar İyi Yerlerde Çalışıyorlar?

Bunu da formaliteden yapmiyor adamlar, muhendis olmak baska sey, programlama dilleriyle kod yazabilmek baska sey.

İlla ki üniversite okuyarak programlama öğrenmenize gerek yok. Üniversiteye gitmeden de öğrenebilirsiniz ama ülkemizde diploma önemli olduğu için üniversite okumanızda fayda var. Ben programcılık okuyorum ve Udemy üzerinden kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Programcılık yerine mühendislik okuyun hem okul koşulları daha iyi olur hem de hoca kalitesi daha yüksek olur.
Kardeşim programlama okumayı ben de istiyorum önlisans olarak acaba bunun hakkında daha detaylı bilgi verme şansın var mı ? Gerekirse telefonumu vereyim soru cevap şeklinde beni aydınlat o derece ihityacım var bilgiye. Rica ediyorum 👌

Tabii kafaniza ne takildiysa sorabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Şimdi öncelikle programlama okurken okumayı düşünen birinin bilmesi gereken ve senin tecrübe ettiğin önemli şeyler nelerdir bunları söylersen çok iyi olur. Ben de Udemy'de bir kurs aldım 100 saat üzerinde eğitimi var hatta webtekno'da video çekmişlerdi hakkında onun hakkında ne düşünüyorsun ve bana önerebileceğin temeli güçlendirmek adına kurslar var mı ? Cevabını bekliyorum. İstersen karşılıklı konuşmak için telefon numaramı verebilirim sürekli iletişimde olmak isterim yardımcı olabilirsen sevinirim.

Şimdi senin ilgin ne onu keşfetmen lazım güz döneminde HTML ile web sitesi yapma ödevi vardı bahar döneminde PHP ile otomasyon ödevi yaparken front end olmak istediğimi fark ettim. Sonra Android dersi için kurs aldım ve Android için Java bilgisi lazım olduğu için Java içinde kurs aldım. Ilgine bağlı ve ben derse katkı olması için kursları aldım Webtekno'daki engin demiroğ kursu bende aldım ve sınıfta siber güvenlik dersi verilirken Python bilgisi lazım olduğu ve seneye Python dersi verileceği için onu da aldım. Maalesef ülkemizde iş mülakatında senden hem elektrik yazılım ve bilgisayar mühendisi olmanı istedikleri için birkaç programlama dili öğrenmen lazım. Bu arada 2 yıllık okuma meslek lisesi çıkışlı olduğum için matematik adam akıllı iyi eğitim almadım ve 2 yıllık okuyup seneye DGS gireceğim 4 yıllık okuyup okul imkanları daha gelişmiş olacağından mühendislik okumanız daha iyi olur bayağı uzun oldu kusura bakmayın. Istediğiniz soru olursa takılmadan sorabilirsiniz.

Uzun olması problem değil. Ben liseyi dil bölümünde bitirdiğim için İngilizcem var programlamayı kolayca kavrayabileceğimi düşünüyorum. Sayısalı yapamadığım için DGS ile 4 yıllığa terfi etmek var benim aklımda da. Aslında benim ilgimin ne olduğunu şu andan belirlemem çok zor çünkü henüz tanımıyorum bölümü, ama daha çok web tasarım, veri tabanı, bulut sistemleri gibi alanlar ilgimi çekiyor ki bunlar gelecekte çok iş yapacak şeyler diye düşünüyorum. Engin Demiroğ'un kursundan sizce ne seviyede bir eğitim alabilirim, mesela bu kursun bana programlama bölümünde ne kadar katkısı olur veya oradan öğrendiklerimle bu alanda bir işe girebilir miyim? Cevaplarınızı bekliyorum. İlla sadece soruları cevaplamak değil bilmem gereken herhangi bir şeyi de yazabilirsiniz, uzun olması problem değil

Bu ikileme düşen arkadaşlar için tavsiyem, bir yazılım mühendisi olarak söylüyorum (tecrübeli değilim, yeni mezun sayılırım), lisans mezunu olmakta fayda var.

Yazılım/bilgisayar mühendisliği için eğer doğru bir program ile ilerlenirse internetteki kaynakların fazlalığı sebebiyle mesleki bilgi açısından üniversite olmazsa olmaz değil, evet. Yine de üniversite okumayı tavsiye etmemin sebebi, en azından bir kampüs havası alacak olmanız.

Mesleklerin birçoğu salt teknik bilgi ile icra edilemez. Üniversite boyunca kendinizi sosyal alanlarda da geliştirebilir, ikili ilişkiler hakkında tecrübe sahibi olabilir, insanların daha üniversite zamanlarında bile ne kadar aç gözlü, satıcı, çıkarcı olabildiklerini gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bunlar daha mezun olduktan sonra iş arama sürecinden tutun, çalışırken bile hangi zamanlarda nasıl davranmanız gerektiği konusunda size ışık olacak. Kendinizi doğru şekilde pazarlamayı öğrenemedikten sonra çok fazla teknik bilgi sahibi olmanız bir işe yaramayacaktır. Sadece az paraya daha çok amelelik yaparsınız çok şey bildiğinizden ötürü. Ayrıca bazı projelerde hocalarınızla birlikte de çalışabilirsiniz. Bu hocaların zaman zaman vereceği öğütleri internette hiçbir yerde bulamayabilirsiniz ve CV'nizde bu projelerden bahsetmeniz diplomasız halinizle iş aramanıza göre çok daha olumlu sonuçlar doğurur.

Geri
Yukarı