Bilgisayar Programcılığı seçilir mi?

TTT1023

Centipat
Merhaba, bugün ayt sınavına girdim, çok kötü geçiceğini zaten biliyordum, yanılmadım da.meslek lisesi mezunuyum ve programlamayla aram baya iyi.Lakin internette bilgisayar programcılığı bölümü ile ilgili yorumlara baktığımda bir tutarsızlık yaşıyorum, bazı kişiler, bu bölümde kendini geliştirirsen çok rahat iş bulursun, bazıları da, bu bölüm hiç işe yaramaz diyor. Şimdi benim TYT sınavım baya iyi geçti. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı'nı seçmeyi düşünüyorum. Sizce seçmeli miyim? Eğer seçersem kendimi geliştirmem için ne tavsiye edersiniz? Programlama kitapları almayı düşünüyorum. Şu anda kafamda Python diline yoğunlaşmak var. Bugün AYT'de matematikten 3, Fen bilimleri'nden 4 soru yaptım. Tarih dersim de baya iyi. Yani eğer bilgisayar programcılığı önermezseniz, tarih bölümü önerir misiniz? İş imkanları nasıldır, lütfen yardımcı olun.

Okulda hiçbir şey öğrenemeyeceksin. Sadece sana diploma verecekler. Bu işte kriter kişinin kendi azmi ve yeteneğidir. Ana dersler zor(öğretici hoca bulmak zor), öğretmek isteyenlerden çok şu 2 yıl bitse de mezun olsalar kafasında genelde hocalar. 24 kişilik sınıfta 3 veya 4 kişi kendi işini yapıyor. Okulların staj dahil yerleştirme veya yol gösterme durumu düşük. 2014 programcılık mezunu olarak yazıyorum.

Okulda hiçbir şey öğrenemeyeceksin. Sadece sana diploma verecekler. Bu işte kriter kişinin kendi azmi ve yeteneğidir. Ana dersler zor(öğretici hoca bulmak zor), öğretmek isteyenlerden çok şu 2 yıl bitse de mezun olsalar kafasında genelde hocalar. 24 kişilik sınıfta 3 veya 4 kişi kendi işini yapıyor. Okulların staj dahil yerleştirme veya yol gösterme durumu düşük. 2014 programcılık mezunu olarak yazıyorum.
Öncelikle ben gerçekten bu işe çok hevesli birisiyim. Ama herkes diyor ki 4 senelik kazanmaya çalış, yapamıyorum ki, anlamıyorlar. Ben 4 sene boyunca ileri düzey matematik göremedim, o yüzden yapamıyorum. Peki siz gerçekten kendinizi geliştirebildiniz mi? Çabalarsam güzel yerlere gelebilir miyim?

Bir Bilgisayar Programcılığı okuyan bir öğrenci olarak, okumalısın.

Bilgisayar alanı önü çok açık bir alan. Sektörde daralma vs olmayacak, küçülmeyen, aksine her sene büyüyen bir sektör.

Ayrıca Bilgisayar Programcılığı okumak zorunda değilsin. 2.sınıfta DGS sınavına girip Mühendislik fakültesine geçebilirsin.

Yani önü çok açık bir bölüm bu. Oku.

Bende senin gibiyim. Programcılığa, bir problemin çözüm yolları(kısaca Algoritma)na kafam çalışıyor.

Zamanın var. Otur düşün. 1 sene boşuna açıkta kalma. Programcılık okursun, 2.sınıfta çalışır, Bilgisayar ile alakalı tüm bölümlerin 4 yıllıklarına geçiş yaparsın.

Ben onu yapacağım. Bu yaz çalışıp DGS sınavına gireceğim. Bakalım sonumuz nasıl olacak.

Tekrar diyorum. Önün uzun. Otur düşün. Buralardan da akıl al ama ne yapmak istediğini sen seç. Yapmaktan zevk alacağın bölüme geç. Yoksa pişman olursun.

Düzenleme: Ben Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum. Matematik görmedim. Fizik Kimya görmedim. Geometri görmedim.

Kendimi görmedim diye, başarısız olduğumu örtüyordum. Neden kötü bu matematik? Çünkü görmedim. Yok ya. Neden çalışmadım da matematik bilgimi yükseltmedim? Çünkü üstünü örttüm zaten. Görmedim ki!

Kendini avutma. İstersen 1 sene boş bırak, al eline 8.sınıf matematik kitabı. Otur 8.sınıf temel bilgilerini al. Temeli olmayan bir bina sence doğru bir şekilde yükselebilir mi? Toplama bilmeyen birisi denklem çözebilir mi? Gerekirse gidip 4.sınıf konularını araştırıp öğreneceksin.

Programcılık okuduktan sonra DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapabilirsin. Onun haricinde zaten programlama biliyorsan pek bir şey katıcağını sanmıyorum.

Bir Bilgisayar Programcılığı okuyan bir öğrenci olarak, okumalısın.

Bilgisayar alanı önü çok açık bir alan. Sektörde daralma vs olmayacak, küçülmeyen, aksine her sene büyüyen bir sektör.

Ayrıca Bilgisayar Programcılığı okumak zorunda değilsin. 2.sınıfta DGS sınavına girip Mühendislik fakültesine geçebilirsin.

Yani önü çok açık bir bölüm bu. Oku.

Bende senin gibiyim. Programcılığa, bir problemin çözüm yolları(kısaca Algoritma)na kafam çalışıyor.

Zamanın var. Otur düşün. 1 sene boşuna açıkta kalma. Programcılık okursun, 2.sınıfta çalışır, Bilgisayar ile alakalı tüm bölümlerin 4 yıllıklarına geçiş yaparsın.

Ben onu yapacağım. Bu yaz çalışıp DGS sınavına gireceğim. Bakalım sonumuz nasıl olacak.

Tekrar diyorum. Önün uzun. Otur düşün. Buralardan da akıl al ama ne yapmak istediğini sen seç. Yapmaktan zevk alacağın bölüme geç. Yoksa pişman olursun.
Teşekkür ederim desteğiniz için. Yalnız ben bu sene üniversite sınavına çalışmaktan ve staja gitmekten programdan baya bir uzak kaldım. Özgüvenim gitti, çünkü kodların çoğunu unuttum neredeyse. DGS ile geçiş yapmayı düşünüyorum, yalnız TYT sınavına girerken tesadüfen karşılaştığım bir üniversiteli abimden öğrendiğim kadarıyla çok zormuş. tabi çok bir bilgim yok
Programcılık okuduktan sonra DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapabilirsin. Onun haricinde zaten programlama biliyorsan pek bir şey katıcağını sanmıyorum.
Aslında kafamda Yazılım Mühendisliği vardı fakat bugün AYT'ye girdikten sonra olmayacağını hissettim :(

Teşekkür ederim desteğiniz için. Yalnız ben bu sene üniversite sınavına çalışmaktan ve staja gitmekten programdan baya bir uzak kaldım. Özgüvenim gitti, çünkü kodların çoğunu unuttum neredeyse. DGS ile geçiş yapmayı düşünüyorum, yalnız TYT sınavına girerken tesadüfen karşılaştığım bir üniversiteli abimden öğrendiğim kadarıyla çok zormuş. tabi çok bir bilgim yok
DGS de 60 mat 60 Türkçe var. Sınav çok zor değil asıl zor olan kısım yerleşmek çünkü kontenjan çok fazla değil yani her okulda maks 5 tane filan. İyi bir okula yerleşmek için 60 matematikten 50 ye yakın yapman gerekiyor.

Aslında kafamda Yazılım Mühendisliği vardı fakat bugün AYT'ye girdikten sonra olmayacağını hissettim :(

Aslında DGS, zor değil.
Sonuçta DGS'ye Fen Lisesi mezunları değil, seninle aynı durumdan muzdarip, mühendislik kazanamamış, ama önlisans programı kazanmış öğrenciler giriyor. Yani herkes eşit. Orada eşitsizliği bozan şey senin onlardan az ders çalışman. Hepsi bu.

DGS de 60 mat 60 Türkçe var. Sınav çok zor değil asıl zor olan kısım yerleşmek çünkü kontenjan çok fazla değil yani her okulda maks 5 tane filan. İyi bir okula yerleşmek için 60 matematikten 50 ye yakın yapman gerekiyor.
Baya zahmetli işmiş ya. Mesela duyduğum kadarıyla Bilge Adam kursları varmış. Çok iyi bir programlama eğitimi veriyorlarmış. O tarz kursların faydası olur mu acaba, bilginiz var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı