Bilgisayar programcılığında C#, C++ Java gibi dilleri öğretiyorlar mı?

Daha fazla  
Sorum başlıktaki gibi bariz, ben bir 9. sınıfa yeni başlayan bir öğrenciyim arkadaşlar, geleceğim hakkında endişelerim var. Bir meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünü okuyorum. 11 ve 12 de dershaneye yazılıp eksiklerimi oradan tamamlayıp üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum. Biliyorum bunları bu yaştan bu sınıftan bu kadar erken zamanda düşünmemem gerekiyormuş gibi bir algı oluşturabilirim ama gerçekten geleceğimin ne olacağı hakkında görüşler edinmek istiyorum.
Ben yazılım mühendisliği fakültesini tam olarak nasıl kazanacağım bilmiyorum pek fikrim yok belki kazanırım ama hiç uğraşmadan sınavsız ön lisans ile bilgisayar programcılığı geçip liseden öğrendiğim yazılım dilleri ile üstüne biraz daha bilgi ekleyip Online iş yapmayı düşündüm ama enfikir değilim.
Yazılım mühendisliği fakültesini bir şekilde kazandım diyelim ben internetten indeed gibi sitelerden yurt dışı Online çalışmayı istiyorum ve onun için üniversite diploması lazım. Evet biliyorum bayağı konuştum ama asıl konu şu: Ben nasıl hem kendimi geliştirip hem de yıllarımı heba etmeyeceğim?

Sorum başlıktaki gibi bariz, ben bir 9. sınıfa yeni başlayan bir öğrenciyim arkadaşlar, geleceğim hakkında endişelerim var. Bir meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünü okuyorum. 11 ve 12 de dershaneye yazılıp eksiklerimi oradan tamamlayıp üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum. Biliyorum bunları bu yaştan bu sınıftan bu kadar erken zamanda düşünmemem gerekiyormuş gibi bir algı oluşturabilirim ama gerçekten geleceğimin ne olacağı hakkında görüşler edinmek istiyorum.
Ben yazılım mühendisliği fakültesini tam olarak nasıl kazanacağım bilmiyorum pek fikrim yok belki kazanırım ama hiç uğraşmadan sınavsız ön lisans ile bilgisayar programcılığı geçip liseden öğrendiğim yazılım dilleri ile üstüne biraz daha bilgi ekleyip Online iş yapmayı düşündüm ama enfikir değilim.
Yazılım mühendisliği fakültesini bir şekilde kazandım diyelim ben internetten indeed gibi sitelerden yurt dışı Online çalışmayı istiyorum ve onun için üniversite diploması lazım. Evet biliyorum bayağı konuştum ama asıl konu şu: Ben nasıl hem kendimi geliştirip hem de yıllarımı heba etmeyeceğim?
Hocam ben de yazılım okuyorum lisede . 9. sınıfta Python , 10. Sınıfta C# öğretiyorlar. 11. sınıfta web tasarımı öğreteceklerini söylediler. kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu dilleri kendiniz öğrenin okulda öğrenmek zaman kaybı.

Daha çok gençsin şu an tek yapman gereken iyi derece İngilizce bilgisi ve matematiğini de biraz iyi tutman. 12 de dershaneye gitme, zaten sınav sinir stresi otur evde çalış lise 1-2'den asla eksik konu bırakma şimdiden.

1. Indeed'ten ziyade LinkedIn daha popüler.
2. Şu an bir yerli bir yabancı (UK) firmaya çalışıyorum (9+ yıl senior backend engineer). Diploma sormazlar eğer sizin tecrübeniz yeterli ise. İngilizce tabii ki şart.
3. Kendinizi geliştirmek için naçizane tavsiyeler
----1. İngilizce öğrenin, mümkünse cambly vs. den konuşma da ekleyin
----2. Yazılımın temellerini öğrenin ama al bu kursu izle ile değil, onu zaten herkes söyleyecektir. Benim bahsettiğim ise HTTP nedir, DB nedir, Transaction nedir, TCP nedir, Linux nedir (Windows tarafını bilmiyorum ben open source tarafındayım)
----3. Bazı şart siteler var sık sık takip etmeniz gereken, gelişim için şart. GitHub
----4. Bu biraz ileriki yaşlar için ama sektörden iyi dostlar edinin tek başına gelişim bir yere kadar

Yurt dışına çalışmada şöyle bir durum var, firma size sorar payroll (maaşlı) veya 3rd party contractor (maaşını yatırır ama istediği zaman sözleşmeyi fes eder, genelde bu tarafta maaşlar daha iyi)

Ne okuduğunun bence çok önemi yok ama 4. senelik olması önemli. Ben bu sektörde çevre mühendisi de gördüm, yönetim bilişim sistemleri okuyan da gördüm vs.

Yazılım dilleri olayına çok takılmışsın anladığım kadarıyla zaten sektörde de böyle saçma bir algı var, sen sana verilen işi (task) bitiremedikten sonra 10 tane dil bilsen de önemli değil, bunun yerine farklı alanları öğrenmek daha önemli, mesela?

- Devops : Docker, Kubernetes, GCP, AWS, Jenkins, Ansible, Terraform (hiç sevmesem de Azure)
- DB: PostgreSQL, MySQL, Oracle
- NoSQL: Redis, Elastic, MongoDB, Cassandra, BigTable, vs. vs.

Hadi diyelim sen yok ben dil öğrenmek istiyorum desen de orada bitmiyor. SOLID principle, DRY, unit test, TDD, vs. giriyor devreye.

Amacım göz korkutmak değil ama bam bam dil öğrenmektense farklı teknolojileri öğrenmek daha faydalı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı