Programlamaya nereden başlanmalı?

deleteduser27

Decapat
Merhaba. Şu an açık lise okuyorum ve ileride üniversitede yazılım mühendisliği bölümünü okuyacağım. İlgim olduğu için şimdiden bir yerlerden başlamak istedim dillere. Öncelikle, hangi alan için dil öğrenmek istiyorsun diyecek olursanız belirli bir alan yok kafamda :) Yani bir yerden başlamak istiyorum. Ama şunu söyleyebilirim ki en azından başlangıçta Mobil Uygulamalar/Oyunlar üzerinde çalışmak istemiyorum başlangıçta. Ama sanırım programlama dillerine Oyun kategorisinden başlayacağım :) Bunun için de C++'dan başlamam gerektiğini biliyorum (her ne kadar bazı kişiler C'den başlanması gerektiğini söylese de). Ama ben yine de bu konu hakkındaki bilgili kişilere danışmak istedim, programlama dillerine nereden başlamalıyım? Hangisinden başlamalıyım?

Sadece konu hakkında bilgisi olan kişiler cevap yazabilirse sevinirim. Zaman kaybetmek istemiyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşımın bana attığı şöyle bir resim var belki yardımcı olur.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2018-12-10-11-22-54-393_com.discord.png
    Screenshot_2018-12-10-11-22-54-393_com.discord.png
    327 KB · Görüntüleme: 321
Ben ilk kodumu c'de yazmıştım.Güzelce ilerledim fakat ondan sonra boğulmaya başladım,yaptıklarımın bir karşılığı yok gibi hissettim. Ondan sonra c++ ve grafik kütüphanelerine yöneldim.fakat benim zamanımda python,swift,objective-c,kotlin gibi diller pek popüler değildi. Benim tavsiyem ingilizcene güveniyorsan kotlin programlama dili ile başla kaynak sıkıntısı çekmezsin. Google'da resmi android program geliştirici dillerine ekledi. eğer ilerde fantastik işlere yönelicem dersen sağlam bir matematik temeli ve Python kütüphaneleri ile ilgilen. Başlaman için önerebiliceğim Kotlin ya da Python yazımları gayet basittir. c# c++ gibi komplike değildir birde insan ilk başlarda neler yapabileceğinin farkına varınca daha iyi bir motivasyon kazanıyor, o yüzden sana 3 dil öneriyorum. React-Native - Kotlin - Python 3'ünü araştır kendi zevkine uygun olanı seç başla derim.

Ama şunu söyleyebilirim ki en azından başlangıçta Mobil Uygulamalar/Oyunlar üzerinde çalışmak istemiyorum başlangıçta. Ama sanırım programlama dillerine Oyun kategorisinden başlayacağım

Oyunlar uzerine calismak istemiyorum ama oyun kategorisinden baslayacagim gibi bir laf etmissin.
Hangi alan ogrenmek istedigin konusunda da, kafamda bir alan yok yazmissin.

Su sartlarda, yapacagin ise gore dil tavsiye etmek mumkun degil, cunku tam olarak ne aradigini sen de bilmiyor gibisin. Ya da ifade edememissin.

- Ingilizce bilmiyorsan once Ingilizce. Bos yere zihnini kirletme Turkce kaynaklarla.

- Programlama hic yapmadiysan, hangi dille basladiginin hic bir onemi yok. Dili degil, programlamayi ogrenmelisin once. O sebeple C/C++ ile ugrasma, Python gibi daha okunabilir, rahat dillerle programlamayi ogren.

- Hem Ingilizce, hem programlama biliyorsan ; o halde C# mantikli. Cunku her ne kadar sen ifade edemesen de ben senin yazdiklarindan mobil-oyun sektorune merakli oldugunu sezinledim. C# ile Unity scripti yazar, hem de programlama bilgini genisletirsin.

Ayrica oyun ve sistem programlama icin matematik bilgisinin yeterli olmasi gerekiyor. O sebeple oturup derslerine calismak, iyi bir universiteye gitmek en mantiklisi.

A - Orta sinif universiteye gitti. Gittiginde cok iyi C# biliyordu.
B - Ust sinif bir universiteye gitti. Gittiginde hic programlama bilmiyordu.

Mezun olduklarinda, B'nin A'nin bildigi C# seviyesine gelmesi icin ayirmasi gereken zaman 1 hafta yalnizca. Kasmayin o yuzden, oturun ders calisin : )

Ben ilk kodumu c'de yazmıştım.Güzelce ilerledim fakat ondan sonra boğulmaya başladım,yaptıklarımın bir karşılığı yok gibi hissettim. Ondan sonra c++ ve grafik kütüphanelerine yöneldim.fakat benim zamanımda python,swift,objective-c,kotlin gibi diller pek popüler değildi. Benim tavsiyem ingilizcene güveniyorsan kotlin programlama dili ile başla kaynak sıkıntısı çekmezsin. Google'da resmi android program geliştirici dillerine ekledi. eğer ilerde fantastik işlere yönelicem dersen sağlam bir matematik temeli ve Python kütüphaneleri ile ilgilen. Başlaman için önerebiliceğim Kotlin ya da Python yazımları gayet basittir. c# c++ gibi komplike değildir birde insan ilk başlarda neler yapabileceğinin farkına varınca daha iyi bir motivasyon kazanıyor, o yüzden sana 3 dil öneriyorum. React-Native - Kotlin - Python 3'ünü araştır kendi zevkine uygun olanı seç başla derim.
React-Native dil degil.

Son düzenleme:
Oyunlar üzerinde çalışmak istemiyorum demedim. ''Mobil Uygulamalar/Oyunlar'' üzerinde çalışmak istemiyorum dedim. Yani demek istediğim mobil kısmıydı. (android vb)

Ayrıca Mobil Oyunlara ilgim yok yani yanlış tahmin :D Bir yerde, bir kaynakta, bir metinde ingilizceyi çok az da olsa anlayabiliyorum. Yani sonuç olarak bu diller için yeterli ingilizcem yok. Konuya ''İlk önce ingilizce öğren'' demeyin yazmayı unutmuşum :D İngilizcem çokta iyi değil ancak ben tamamen ingilzice öğrenmeyi bekleyip, kodlama dillerini ertelemek istemiyorum ve bunda kararlıyım. Tabii ki bir yandan ingilizce de öğrenirim ancak ben şimdiden başlama kistiyorum kodlamaya.

''Tam olarak ne aradığını sen de bilmiyor gibisin'' Aslında ne aradığımı belirttim :D Belirli bir şey üzerine değil, yani illa web tasarımı ya da oyun tasarımı ya da mobil üzerine vb diye bir şart koymuyorum kendime. Kısacası sınır belirlemedim demek istemiştim :D

Son olarak, ''Kasmayın O yüzden, oturun ders çalışın :)'' dedin ya hani :D Bu cümle hakkında bir yorum yapmak istemiyorum çünkü çok triggerlanıyorum böyle cümlelere :D Tatsızlık çıkmasın :) Ama ben şimdiden bu dilleri öğrenmeye başlamak istediğimi ve kararlı olduğumu söylemiştim. Buna saygı duyarsan sevinirim :) Ve evet sanırım Python ile başlayacağım. Teşekkürler :) (Kısa bir not: Hayatı ders odaklı, belge, kağıt odaklı yaşamıyorum.)

İlk olarak algoritma mantığını oturtmalısın. Alıştırma yap internette problemler var onlarda Flow Chart yaparak alıştır kendini daha anlaşılır olabilir. Sonra bir programlama dili seç. Tavsiyem C#, pyhton gibi. Bol şans Meslektaş. :D

İlk olarak algoritma mantığını oturtmalısın. Alıştırma yap internette problemler var onlarda Flow Chart yaparak alıştır kendini daha anlaşılır olabilir. Sonra bir programlama dili seç. Tavsiyem C#, pyhton gibi. Bol şans Meslektaş. :D
Evet ilk başta algoritma öğrenmem iyi olacak sanırım :D Seninde dediğin gibi ve bir çok kişinin de dediği gibi Pyhton ile başlayacağım :) Daha sonra diğer dillere yönelirim. Teşekkürler :vıy:

İngilizce öğrenmeden nasıl gelişmeyi planlıyorsunuz? Bu arada neden okulu bıraktınız?
Dostum ingilizce öğrenmiycem demiyorum :) Elbette ingilizce öğreneceğim ama hani benim bu alana ilgim var o yüzden sabredemedim. İngilizceyi öğrenip sonra başlamak istemedim. Bir yandan ingilizce de öğreneceğim, ancak başlarda her şey ingilizce değil bunu biliyorum ama öğreneceğim sonradan bir yandan.

Öncelikle okulu bir kaç yıl önce bırakmıştım ortaokuldayken. Sebebi ise özel şeyler. Ama hani şunu söyleyebilirim ki okul hayatımı çok kötü etkiliyordu. Ayrıca ben okulun çok gereksiz olduğu kanaatindeyim :) (üniversite hariç) Hani sadece okulda dersi dinleyerek anlayabilen, başka hiç bir türlü anlayamayan birisi olsaydım normal liseye giderdim. Ama öyle bir durumum yok kendim çalışabiliyorum derslere. Ayrıca zaten normal lise ile açık lise tamamıyla aynı şey, öğrenim tarzı hariç. Normal lise tamamen zaman kaybı geliyor bana :) Bu arada ingilizce öğreneceğim onu sanmayın ki 1 yıl erteliycem :D

Algoritma öğrenmelisin. İlk olarak direk kod yazacam falan diyordum ama kod yazmaya başladıktan sonra algoritmanın ne kadar önemli oldugunu anlıyorsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı